پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

قطعات یدکی نهرکن

اشتراک گذاری:

لوازم قطعات یدکی نهرکن

قطعات نهرکن

یک مدل نهر کن ثابت را نشان می دهد

نهرکن یکی از ادواتی است که در آماده سازی زمین و کشیدن جوی ها اصلی و بزرگ به داخل زمین کاربرد دارد. نهرکن یکی از ادوات سبک کشاورزی است که توان کمی هم برای کشش نیاز دارد. نهر کن با نفوذ به داخل زمین خاک را به دو طرف می ریزد و یک جوی را در وسط ایجاد می کند، برعکس کاری که مرزکش انجام می دهد. این وسیله تشکیل شده از شاسی و باله های آن. باله ها شبیه دو آینه برگرداندار هستند که از طرف پیشانی به هم جوش خورده اند. شکل باله ها از اهیمت بالایی دارد تا خاک را به خوبی و کامل به طرفین بریزد. انواعی از نهرکن ها رایج است که عبارتند از، نهر کن ثابت، نهرکن لولایی و نهرکن سه حالته. نهرکن لولایی می تواند جوی های با عرض متفاوت ایجاد کند و نهرکن سه حالته می تواند در راستای مرکز تراکتور و پشت هر یک از چرخ ها جوی مورد نظر را ایجاد کند. مهمترین قطعه یدکی نهرکن سوک های آن می باشد که چون در تماس با خاک سفت قرار دارد، در معرض سایش زیادی قرار دارد و باید از جنس فولاد ضد سایش ساخته شده باشد.

کاربرد و اصول کاری نهرکن

در کشاورزی و مخصوصا به ادوات مختلفی نیاز است. بعضی ادوات برای نفوذ به خاک سخت و شکستن مقاومت خاک مثل گاوآهن و یا چیزل. بعضی ادوات برای شکستن کلوخ و خرد کردن خاک و نرم کردن آن به کار میرود مثل دیسک و روتیواتور. یک سری ادوات هم برای صاف کردن و شیب دادن به زمین به کار می رود مثل لولر و بیل صاف کن. یک سری ادوات هم برای شکل دهی به زمین به کار می روند و به زمین برای ابیاری شکل می دهند و آن را به قسمت های کوچک تقسیم می کنند. مثل مرزکش، نهرکن و فاروئر. این ادوات همچنین جوی های آبیاری و مرزهای زمین را ایجاد می کنند.

نهرکن یکی از ادوات مورد استفاده در زراعت می باشد که باعث سهولت کار و افزایش راندمان کاری می باشد. این دستگاه قابلیت ایجاد جوی یا نهر را برای انتقال آب از چشمه، چاه، استخر و … به زمین کشاورزی را داشته و به دلیل مکانیزه بودن دستگاه ، به کار کشاورزان و فرآیند کشاورزی سرعت می بخشد.

نهرکن یکی از ادواتی است که برای آماده کردن زمین و ایجاد جوی های آبیاری استفاده می شود. نهرکن جوی های اصلی و بزرگ را خیلی خوب و با کیفیت ایجاد می کند. جوی های کوچک یا ردیف های کشت در زمین، بوسیله فاروئر ایجاد می شود و جوی های بزرگ بوسیله نهرکن. در کل از نهرکن برای ایجاد جوی های بزرگ و اصلی استفاده می شود. البته برای انتقال آب در مسیرهای طولانی و با حجم زیاد معمولا در کشاورزی از جوی های بتنی یا لوله استفاده می کنند تا حجم و مقدار آب افت نکند چون جوی های خاکی آب زیادی در مسیر جذب خاک می شود و از دبی و حجم آن کاسته می شود.

انواع و قطعات یدکی نهرکن

نهرکن تشکیل شده از یک شاسی و اتصال سه نقطه و دوباله که وقتی از بالا به آن نگاه شود به شکل هفت یا هشت می باشد و همین باله ها قسمت درگیر با خاک را تشکیل می دهند. در واقع شکل باله های نهر کن شبیه آن است که دو خیش گاوآهن برگرداندار از قسمت پیشانی به هم جوش خورده باشند. با اتصال به صورت سوار به تراکتور و حرکت در زمین، باله ها در خاک نفوذ کرده و خاک را به دو طرف می ریزند و یک شیار یا جوی در وسط ایجاد می کنند. نهرکن های معمولا جزء ادوات سبکی هستند که انواع تراکتورها و حتی تراکتورهای سبک با توان کم، قادر به کشیدن آن می باشند. انواعی از نهر کن وجود دارد که عبارتند از نهرکن طرح خیش ساز یا نهرکن سه حالته، نهرکن لولایی و نهرکن ثابت. نهر کن طرح خیش ساز از نوع سه حالته می باشد به این شکل که مکان باله ها روی شاسی تغییر می کند و سه حالت دارد. دو حالت آن در پشت هر یک از چرخ ها و یک حالت هم در وسط چرخ ها قرار می گیرد. نهرکن سه حالته این قدرت را به کشاورز می دهد که با توجه به نوع کشت و محصول و قطعه بندی زمین چه حالتی را در رابطه را کار نهرکن انتخاب کند.

یک مدل از نهرکن سه حالته را نشان می دهد

یکی از مدل های نهرکن، نوع نهرکن لولایی می باشد. نهرکن لولایی یک ویژگی بارز دارد و آنکه می توان زاویه لولاهای آن را کم یا زیاد کرد و بدین ترتیب، عرض جویی که ایجاد می شود تغییر می کند. بسته به شرایط آبی و حجم آب و کیفیت محصول و زمین، می توان با نهرکن لولایی انواع جوی ها را ایجاد کرد. یک مورد دیگر که نیاز می شود عرض جوی تغییر کند می تواند مربوط به کشش تراکتور باشد. مثلا در جایی که خاک سخت و سنگین است می توان با جمع کردن باله ها، سطح درگیر آنها با خاک را کمتر کرد و بدین ترتیب نیاز به کشش کمتری هم دارد.

یکی دیگر از نهرکن ها که معمول ترین نوع آن محسوب می شود، نهر کن ثابت می باشد. در این نوع نهر کن بر خلاف دو نوع قبلی، هم عرض جوی ثابت است و هم مکان نهرکن و همیشه پشت و در راستای تراکتور اقدام به ایجاد نهر می کند.

در مجموع نهرکن یکی از ساده ترین ادوات کشاورزی است که اجزای آن بسیار کم و ساده می باشد. شاسی نهرکن که از قوطی صنعتی تشکیل شده و استحکام بالا و قابل قبولی دارد. قطعات یدکی نهرکن را می توان فقط تیغه نهرکن یا سوک های جلو نهرکن فرض کرد که با خاک در گیر می شود و در آن نفوذ می کند و در نتیجه در معرض سایش از طرف خاک قرار دارد. معمولا جنس سوک نهرکن از فولاد ضدسایش می باشد تا مقاومت بالایی نسبت به سایش داشته باشد.

می یتوان گفت کاری که نهرکن انجام می دهد برعکس کاری است که مرزکش انجام می دهد. مرزکش در وسط یک پشته ایجاد می کند در حالی که نهرکن در وسط یک جوی ایجاد می کند. چون نهرکن یک وسیله سوار و متصل به سه نقطه تراکتور می باشد می توان عمق کار و میزان خاکی را که بلند می کند با تغییر طول ساقه وسط تغییر داد.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد