در حال نمایش 2 نتیجه

تیغه بیل صاف کن

تماس بگیرید
تیغه بیل صاف کن یکی از قطعات یدکی بیل صاف کن است که پایین کفه بیل نصب و قابل تعویض می شود. این تیغه از جنس سخت و ضد سایشی ساخته شده تا دوام بالایی داشته باشد.

جک هیدرولیک بیل صاف کن

تماس بگیرید
از این جک هیدرولیک در بیل های صاف کن تراکتوری استفاده می شود و بوسیله آن می توان زاویه کفه بیل را تغییر داد. انواع جک برای بیل صاف کن جلو و عقب موجود است.

قطعات یدکی بیل صاف کن

بیل صاف کن عقب

بیل صاف کن تراکتوری

بیل صاف کن از جمله ادواتی است که کاربری های متنوعی دارد. بیل صاف کن در کشاورزی برای صاف کردن زمین و حتی پهن کود روی سطح خاک قابلیت استفاده دارد. همچنین این نوع بیل، در دامداری برای جمع کردن کود در زیر پای دام ها کاربرد دارد که متداول هم می باشد. علاوه بر اینها بیل صاف کن در باغات هم کاربرد دارد برای پهن کردن خاک یا تلی از کود در پای درختان. انواعی از بیل صاف کن وجود دارد که عبارتند از؛ بیل صاف کن جلو، بیل صاف کن عقب و بیل صاف کن گردان یا بیل عقب گردان. اجزای اصلی بیل صاف کن که در بین انواع آن مشترک می باشد و اساس  کار آن را تشکیل می دهند شاسی و تیغه یا بیل آن می باشد. قطعات یدکی بیل صاف کن شامل تیغه بسته شده به لبه پایینی بیل که درگیر با خاک است، می باشد. این تیغه باید از جنسی باشد که استحکام لازم را داشته  دیر دچار سایش شود. قطعات یدکی بیل صاف کن همچنین شامل اجزای سیستم هیدرولیک آن می شود که از قبیل جک هیدرولیک و شیلنگ های آن می باشد.

اصول کاربرد

بیل صاف کن جزء اداوتی است که برای پهن کردن خاک یا کود در کشاورزی و دامداری و همچنین جمع کردن خاک و کود و پرکردن کانال ها استفاده می شود. بیل صاف کن برای صاف کردن تلی از خاک هم کاربرد دارد یا اینکه برای پهن کردن کود در زمین کشاورزی. بیل صاف کن رادر واقع می توان یک لولر کوچک در نظر گرفت اما با این تفاوت که کوچکتر بوده و در مقیاس کوچکتر کار می کند و تفاوت مهم دیگری که دارد آنکه به طور کامل تحت اختیار اپراتور و کشاورز می باشد. بیل های صاف کن معمولا به صورت سوار به تراکتورمتصل می شوند و با کنترل کامل عملیات را انجام می دهند.

قطعات یدکی بیل صاف کن

بیل صاف کن به طور کلی از اجزای ساده ای تشکیل شده است که شامل شاسی و تیغه یا بیل می شود. البته بیل های هیدرولیک از اجزای دیگری مثل جک و شیلنگ هیدرولیک هم می باشد.

انواعی از بیل های صاف کن در بازار رایج است که می توان آنها را در دو گروه کلی تقسیم بندی کرد. این دو گروه بر مبنای محل اتصال به تراکتور تقسیم می شوند. یک سری بیل های صاف کن به جلو تراکتور متصل شده و تحت عنوان بیل صاف کن جلو قرار می گیرند و یک سری بیل ها به پشت تراکتور و اتصال سه نقطه متصل میشوند که با نام بیل صاف کن عقب شناخته می شوند.

بیل صاف کن جلو، در جلو تراکتور و به شاسی متصل می شود. این بیل صاف کن هم از نوع بیل صاف کن دستی ساخته شده است و هم از نوع بیل صاف کن هیدرولیکی. یک مزیت بسیار کاربردی بیل صاف کن جلو، آن است که جلو چشم اپراتور تراکتور کار می کند و اپراتور می تواند با تسلط کامل نسبت به نحوه انجام عملیات، نظارت داشته باشد و تغییرات لازم را اعمال کند. همچنین این وضیعت کار در ساعات طولانی، از لحاظ ارگونومی  و سلامت جسمی اپراتور بسیار کم ضررتر نسبت به بیل عقب می باشد چون در بیل عقب دائم باید رو به عقب بچرخد.

بیل صاف کن جلو دستی فقط می تواند به چپ یا راست زاویه بگیرد و این کار توسط خود اپراتور و با تعویض محل پین اتصال تیغه به شاسی بیل صاف کن انجام می شود. در بیل صاف کن جلو هیدرولیکی از سیستم هیدرولیک که شامل جک و شیلنگ می باشد برای زاویه گرفتن تیغه بیل و بالا و پایین رفتن آن استفاده می شود. مزیت بیل دستی یا بیل صاف کن مکانیکی ارزان تر بودن و کم استهلاک بودن آن است و حسن بیل صاف کن هیدرولیکی دقت بیشتر، گزینه های کاری بیشتر و راحتی کار با آن می باشد. قطعات یدکی بیل صاف کن جلو شامل تیغه لبه پایینی بیل و جک و شیلنگ های هیدرولیک می باشد. تیغه لبه پایینی، با خاک یا مواد درگیر می شود و یک قطعه سایشی و قابل تعویض است. این تیغه باید از جنس سختی ساخته شده باشد تا زود دچار فرسایش نشود. دیگر قطعات یدکی بیل صاف کن جلو هم جک بیل صاف کن و شیلنگ می باشد که باید دقت شود هنگام تعویض ابعاد جک و قطر شیلنگ متناسب با نمونه اصلی بیل باشد.

قطعات یدکی بیل صاف کن

تیغه بیل و قسمت قابل تعویض آن که رنگ مشکی دارد در شکل مشخص است

همانطور که گفته شد گروه بعدی، بیل صاف کن عقب می باشد. بیل صاف کن عقب با هیدرولیک تراکتور بالا و پایین می شود. بیل صاف کن عقب در یک مدل آن از جک و سیستم هیدرولیک برای زاویه گرفتن استفاده می کند و باز و بسته شدن جک منجر به تغییر زاویه تیغه می شود و در نتیجه اپراتور می تواند نسبت به هدفی که از کاربرد بیل صاف کن دارد، زاویه را تنظیم کند. جک مورد استفاده در بیل صاف کن یک جک دوطرفه یا جک دوفشار بیل صاف کن می باشد تا بتواند در دوجهت بازشود و زاویه داشته باشد. قطعات یدکی بیل صاف کن عقب شامل تیغه و جک هیدرولیک و شیلنگ ها می باشد. تیغه چون در تماس مستقیم با کود یا خاک می باشد باید جنس مقاومی داشته باشد و همچنین جک و شیلنگ هم باید سرویس و نگهداری خوبی داشته باشد و هم  در زمان تعویض باید دقت کرد که جکی تهیه شود که کورس و ابعاد آن به اندازه کورس جک صاف کن باشد. این بیل عقب صاف کن هیدرولیکی فقط در یک جهت طرفین زاویه می گیرد و علاوه بر آن با سیستم هیدرولیک تراکتور بالا و پایین می شود ولی دیگر زاویه خاصی نمی گیرد. یک مدل دیگر از بیل های عقب وجود دارد که می تواند در جهت های بیشتری زاویه بگیرد. این بیل، تحت عنوان بیل عقب گردان قرار می گیرد. بیل صاف کن عقب چرخشی سه حالته، در سه محور به صورت مکانیکی یا دستی زاویه می گیرد. اولی روی زمین زاویه به صورت چپ یا راست می گیرد، دومی به صورت عمودی بالا و پایین می شود و سومی در پشت تراکتور میزان آفست شدن را مشخص می کند و از چرخ تراکتور فاصله می گیرد. این بیل بیشتر در باغات کاربرد دارد چون دارای قدرت مانور زیادی می باشد. مهمترین قطعات یدکی بیل گردان مثل بقیه انواع بیل تیغه ضد سایش آن می باشد.