پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

روتیواتور

اشتراک گذاری:

روتیواتور

روتیواتور ثابت 44 پره

یکی از ادوات مهم خاکورزی روتیواتورها می باشد. رتیواتور یا خاک هم زن از نظر سبک کار و توانی که از تراکتور میگیرد در بین ادوات خاکورزی به نوعی منحصر به فرد است. معمولا ادوات خاکورزی پشت تراکتور کشیده شده و از توان مالبندی تراکتور استفاده می کنند اما این دستگاه با اینکه روتیواتور پشت تراکتوری می باشد از توان کششی استفاده نمی کند و از توان دورانی یا محور تواندهی pto تراکتور بهره می گیرد. عملکرد روتیواتور تراکتوری برای انجام خاکورزی اولیه نسبتا محدود است؛ یعنی نمی توان گفت این وسیله را می توان به جای گاوآهن استفاده کرد. به چند دلیل؛ اولا، در مقایسه با گاوآهن به توان بیشتری نیاز دارد. البته نوع توانی که از تراکتور می گیرند متفاوت است. در گاوآهن به توان کششی تراکتور نیاز است و بحث کشش تراکتور مطرح است ولی در خاک همزن بحث توان دورانی و توان روی محور pto مطرح است. در مجموع توان مورد نیاز این دستگاه بیشتر از گاوآهن است. دوما، درجه پودرسازی و هوادهی به خاک به وسیله آن بسیار زیاد است. در کل دو علت توان بیشتر و پودر کردن بیش از حد خاک باعث عدم استفاده از خاک همزن به جای گاوآهن می شود. از این رو در صورت کم عمق بودن شخم و در صورت عدم وجود شرایطی که به پودرسازی و هوادهی منجر شود، از جمله باغ ها و شالیزارها، می توان آنرا به کار برد که به روتیواتور شالیزار معروف هم است. ضمن اینکه عمق کاری این دستگاه همانطور که اشاره شد، از گاوآهن و چیزل کمتر است.

علاوه بر اینها روتیواتور ثابت یا روتیواتور کشاورزی در مزرعه کارهای مختلفی اعم از خردکردن کلوخ ها و خاکورزی ثانویه، خرد کردن علف های هرز، مخلوط کردن آنها با خاک و در مواردی که خاک نرم یا مرطوب باشد به عنوان شخم یا خاکورزی اولیه هم بکار می رود. یک کاربرد روتیواتور هم در شالیزار است که باعث می شود خاک و آب به خوبی مخلوط شود و باصطلاح گل شده تا زمین برای نشاکاری آماده شود.

با تنظیم میزان بالا بودن کاپوت یا حفاظ پشتی، اندازه ذرات خردشده تغییر می کند. هر چه بالاتر باشد ذرات یا کلوخ های درشت تر و هر چه پایین تر باشد کلوخ ها ریز تر می شود. قابل ذكر است كه بعد از استفاده از این دستگاه، نیازی به استفاده از دیسک نیست. چون این دستگاه علاوه بر شخم زدن، کلوخ ها را نیز خرد می کند. یک صفحه پشت این دستگاه وجود دارد که مانع پرتاب شدن کلوخ ها می گردد. این صفحه علاوه بر این کار، باعث بهتر خردشدن کلوخ ها و همچنین صاف کردن سطح زمین نیز می گردد. بنابراین معمولا بعد از رتیواتور نیازی به لولر هم نمی باشد.

این رتیواتور به صورت ثابت پشت تراکتور قرار می گیرد بدین معنی که در مرکز تراکتور قرار گرفته و آفست نمی شود و به چپ یا راست نمی رود. رتیواتور ثابت دنده ای بنوان و لوازم روتیواتور از بهترين كيفيت موجود در بازار به شما عرضه مي شود. گاردان استفاده شده توسط سازنده روتیواتور در دستگاه از نوع کلاچ دار و ساخت کشور ترکیه است. گاردان کلاچ دار موجب می گردد وقتی پره های این دستگاه به یک شیئ سخت برخورد کند، گاردان روتیواتور به صورت هرز بچرخد تا از فشار مضاعف به گیربکس، دنده ها، پره ها و سایر اجزای انتقال نیرو و حتی خود تراکتور جلوگیری کند. زمانی که مانع از سر راه پره ها دور شد، سیستم دوباره همانند قبل کار خواهد کرد. مکانیسم انتقال نیرو به شافت روتیواتور توسط دنده انجام می شود. در کل مکانیسم های انتقال نیروی دنده ای یا دنده گیربکس روتیواتور دوام و عمربالاتری دارد و مقداری هم سر و صدای کمتری نسبت به زنجیری دارد.

انواع مختلفی از تیغه ها یا پره روتیواتور موجود است. اما تیغه L شکل معمول ترین آنهاست. تیغه L شکل در شرایطی که خاشاک سنگین است بر سایر تیغه ها ارجحیت دارد. چون سطح تماس بیشتری با خاک دارد محدوده بیشتری را تحت تأثیر قرار می دهد و بیشتر خاشاک را با خاک مخلوط می کند. این تیغه ها برای از بین بردن علف های هرز بهتر از سایر تیغه ها بوده و معمولا خاک را کمتر خرد می کنند.

نفوذ در زمین های سخت با تیغه های C شکل ممکن است آسانتر باشد. چون سطح تماس کمتری با خاک دارد و در نتیجه فشار بیشتری به خاک وارد می کند. این تیغه ها دارای انحناء بیشتری نسبت به تیغه های L شکل هستند و از آن جایی که تمایل کمتری به مسدود کردن محور گردنده دارند. چون لقمه کوچکتری نسبت به نوع L برمی دارد و تمایل به گیرکردن خاک با رطوبت بالا که حالت چسبندگی به خود گرفته، بین محور گردنده و روکش محور کمتر می شود. برای کار در خاک های سنگین و مرطوب توصیه می شوند. رطوبت منظور حدی از رطوبت است که خاک حالت چسبندگی به خود می گیرد. البته اگر از آن حد رطوبت هم بیشتر شود، خاک خود را رها می کند و مقاومت آن به شدت کاهش می یابد.

در شرایط عادی کار، تیغه های این دستگاه معمولا خود تیز شونده هستند. و با طرح مارپیچی روی محور دوار آرایش می یابند. تا در هر زمان بیش از یک تیغه با خاک برخورد نکند. این موضوع باعث می شود تا توان کمتری برای برش خاک نیاز داشته باشد. مثلا اگر همزمان دو تیغه به خاک برخورد کنند توان تراکتور بین دو تیغه تقسیم می شود.

خاک بسیار خشک سبب فرسایش بیش از حد تیغه می شود. همینطور سرعت دورانی بسیار زیاد محور یا سرعت پیشروی زیاد موجب فرسایش بیش از حد تیغه می شود

در رنگ اين ادوات از بهترين انواع رنگ كوره اي استفاده شده كه نسبت به رنگهاي معمولي دوام بسيار بالاتري دارد . دوام رنگ روي ادوات مانع زنگ زدن قسمت هاي فلزي مي شود و از پوسيدگي زود هنگام آن جلوگيري مي كند.

این ادوات به دو گروه کلی رتیواتورهای ثابت و رتیواتورهای آفست تقسیم بندی می شوند. رتیواتورهای ثابت یا رتیواتورهای مرکزی بیشتر زراعت کاربرد دارد و روتیواتور افست بیشتر در باغ کاربرد دارد و مخصوصا انواع کوچک آفست به روتیواتور یکطرفه باغی هم معروف هستند.

انواع رتیواتور ثابت یا روتیواتور زراعی دنده ای موجود می باشد که متداول ترین  آنها عبارتند از؛ رتیواتور ثابت دنده ای 24 پره سبک، رتیواتور ثابت دنده ای 28 پره سبک، رتیواتور ثابت دنده ای 36 پره سبک، رتیواتور ثابت دنده ای 42 پره سبک، رتیواتور 48 پره ثابت سنگین دنده ای، رتیواتور 54 پره ثابت سنگین دنده ای و رتیواتور 60 پره ثابت سنگین دنده ای.  این رتیواتورها فقط در تعداد پره با هم تفاوت دارند که به ترتیب از تعداد پره کم تا زیاد می باشد، ما بقی ویژگی ها و اجزاء آنها مشترک می باشد. رتیواتورهای سبک یا روتیواتور کوچک را تراکتور چهار سیلندر و روتیواتور سنگین را تراکتور شش سیلندر قادر به کشیدن می باشد.

روتیواتور کشویی

رتیواتور کشویی دستگاهی است که می تواند به سمت راست ( و بعضا چپ یا راست) تراکتور به صورت عرضی حرکت کرده و پشت تراکتور در وضعیت آفست قرار بگیرد. یعنی این دستگاه هم می تواند آفست باشد و هم در مرکز. رتیواتور آفست بیشتر کارایی باغی دارد تا بتواند تا حد قابل توجهی به تنه درختان نزدیک شود و کار قطع کردن و خرد کردن علف  های هرز را انجام دهد و یا برای سله شکنی و هوادهی به خاک و خاکورزی به کار برود. کشویی شدن آن هم به صورت دستی انجام می شود و هم به صورت هیدرولیکی. نوع دستی به روتیواتور باغی دستی هم معروف است. نوع هیدرولیکی هم به روتیواتور کشویی جک دار معروف است.

روتیواتور کشویی

روتیواتور بازویی

رتیواتور بازویی یا روتیواتور مفصلی یک روتیواتور جدید و با امکانات بیشتر از دیگر رتیواتور ها می باشد که در باغات کارایی دارد و به روتیواتور باغی هم معروف است. این دستگاه می تواند کاملا به تنه درخت نزدیک شود. انواع متفاوتی از رتیواتور بازویی در بازار وجود دارد. معمولا روتیواتور هیدرولیکی هستند که دو جک هیدرولیک دارد که یک جک رتیواتور را آفست می کند و رتیواتور می تواند به تنه درخت نزدیک شود و از جک دیگر برای زاویه گرفتن عمودی استفاده می شود به این رتیواتورها روتیواتور جکی می گویند و می تواند در جوی های انتقال آب کارایی داشته باشد و در یک سطح شیبدار هم عملیات انجام دهد. یک مدل از رتیواتورهای بازویی روتیواتور بازویی سنسوردار یا روتیواتور باغی سنسوردار می باشد. ویژگی قابل توجه این رتیواتور آن است که می تواند بین درختان رفته و فاصله بین آنها را عملیات انجام دهد. این رتیواتور وقتی به تنه درخت می رود به صورت هیدرولیکی و یک جک جمع می شود و پس از عبور از درخت دوباره باز می شود.  رتیواتور های باغی از قبیل روتیواتور تراکتور کمرشکن یا روتیواتور گلدونی در اقسام مختلف جزء انواع رایج می باشند.

شرکت بنوان در زمینه فروش روتیواتور و انواع آن فعال است و همجنین برای خرید روتیواتور و استعلام قیمت روز روتیواتور و انواع آن شامل قیمت روتیواتور سنسوردار باغی، قیمت روتیواتور دستی می توانید با کارشناسان و مجموعه شرکت بنوان در تماس باشید.

سوالات متداول

روتیواتور جزء ادوات خاکورزی می باشد که از توان محور تواندهی تراکتور چرخش شافت و تیغه های دوار خود را می گیرد و به صورت ضربه ای خاک و کلوخ های آن را خرد می کند. ضمن آنکه وسیله بسیار خوبی برای قطع علف های هرز و مخلوط کردن علف ها با خاک می باشد.

روتیواتور چیست

این روتیواتور قبل از خرد کردن کلوخه توسط شاخه هایی که دارد زمین را شخم زده و مخلوط می نماید.

روتیواتور کار خرد کردن کلوخ ها و نرم کردن سطح زمین را دارد. در باغات هم برای هوادهی به خاک و قطع علف های هرز تا نزدیکی پایه درختان کاربرد دارد.

روتیواتور باغی شامل انواع روتیواتور آفست می باشد. و به دو گروه روتیواتور کشویی و بازویی تقسیم می شود که در باغات و برای عملیات در پای درختان کاربرد دارد و معمولا متناسب با تراکتورهای باغی یا گلدانی می باشند.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد