پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

هزینه های ماشین آلات کشاورزی

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

هزینه های ماشین آلات کشاورزی

هزینه های ماشین آلات کشاورزی

داشتن ماشین آلات، تراکتور و کارکرد آن گران است. خرید تجهیزات نشان دهنده تعهد عمده سرمایه است که می تواند تاثیر زیادی بر پرداخت بدهی و نقدینگی کسب و کار شما داشته باشد. برای اتخاذ بهترین تصمیمات مدیریت ماشین آلات، باید از هزینه های مربوط به داشتن و راه اندازی یک قطعه خاص از تجهیزات و ادوات آگاه باشید. هزینه های ماشین آلات به دو دسته تقسیم می شود یکی هزینه های مالکیت و دیگری هزینه های متغیر.

هزینه های مالکیت

از آنجایی که هدف کشاورزانی که مدیریت ماشین آلات خوب را انجام می دهند، ارائه خدمات قابل اعتماد برای شرکت های کشاورزی خود با کمترین هزینه است، مهم است که راه های مختلفی را که می توان انجام داد، از جمله داشتن تجهیزات و مالکیت، استفاده از خدمات کرایه سفارشی، اجاره، به اشتراک گذاری یا ترکیبی از این گزینه ها، در نظر گرفت. اگرچه اکثر کشاورزان ترجیح می‌دهند که تجهیزات خود را داشته باشند و کار کنند، اما انجام همه کارها با تجهیزات متعلق به آنها می‌تواند بسیار گران باشد.
هزینه های مالکیت ماشین آلات و تجهیزات شامل استهلاک، سود سرمایه گذاری، مالیات، بیمه و مسکن است. هزینه های مالکیت اغلب به عنوان هزینه های “ثابت” نامیده می شود، زیرا صرف نظر از اینکه یک دارایی واقعاً استفاده شود یا خیر، رخ می دهد. برخی از ابزارها ممکن است فقط گاهی اوقات (یا حتی فقط یک بار در هر دو سال) استفاده شوند. با این حال، در دسترس داشتن آنها به این معنی است که آنها فضا را اشغال می کنند، برای قابل استفاده ماندن به تعمیر و نگهداری دوره ای نیاز دارند و هر سال از ارزش آنها کاسته می شود. اجاره یا برون سپاری چنین ادوات یا ماشین‌هایی اغلب انتخاب بهتری نسبت به حفظ تجهیزات قدیمی در شرایط عملیاتی است.

هزینه های ماشین آلات کشاورزی

استهلاک یک هزینه غیرنقدی است که منعکس کننده کاهش ارزش دارایی به دلیل سن، فرسودگی و کهنگی است. استهلاک در صورتهای حسابداری برای تخصیص بهای تمام شده دارایی در طول عمر مفید آن استفاده می شود. اگرچه می توان از روش های استهلاک تسریع شده برای استهلاک یک دارایی برای اهداف مالیاتی استفاده کرد، استهلاک خط مستقیم (یا استهلاک اقتصادی) تخمین بهتری از استهلاک واقعی سالانه یک ماشین و کاهش واقعی ارزش آن در طول زمان است.
سرمایه گذاری در ماشین آلات و تجهیزات به این معنی است که این پول برای خریدهای دیگر در دسترس نیست. بهره سرمایه گذاری یک هزینه ثابت است زیرا به مالکیت دارایی بستگی دارد تا استفاده واقعی آن.

هزینه های عملیاتی یا متغیر

هزینه های عملیاتی به طور مستقیم با استفاده از دستگاه یا ادوات مرتبط است. برخلاف هزینه های مالکیت، در صورت عدم استفاده از ماشین یا ابزار، آنها صفر می شوند. هزینه های عملیاتی تحت تاثیر میزان استفاده، هزینه سوخت و نیروی کار، اندازه تجهیزات، کارایی آن و سطح نگهداری است. هزینه های عملیاتی اغلب به عنوان هزینه های “متغیر” نامیده می شود زیرا با میزان استفاده از یک ماشین یا قطعه خاص متفاوت است.
هزینه های تعمیر سالانه به نوع ماشین و سن بستگی دارد و با استفاده و سطح نگهداری متفاوت است. ماشین‌های جدید اغلب دارای گارانتی هستند و هزینه‌های تعمیر در سال‌های اولیه مالکیت پایین خواهد بود. هزینه تعمیرات به سرعت افزایش می یابد زیرا قطعات تجهیزات قدیمی می شوند و قطعات بیشتری فرسوده می شوند و نیاز به تعویض دارند. بهترین منبع اطلاعات در مورد هزینه های تعمیر، سوابق دقیق تعمیرات برای هر قطعه از تجهیزات شما است. این سوابق به شما کمک می‌کند تا بر اساس سطح فعلی استفاده، انتخاب محصول و برنامه نگهداری، تصمیم بگیرید که چه زمانی یک مورد خاص را جایگزین کنید. هزینه های سوخت و روغن کاری در درجه اول به استفاده از تراکتور یا تجهیزات خودکششی مربوط می شود و به اندازه موتور، بار، سرعت عملیاتی و شرایط زمین بستگی دارد.

هزینه های ماشین آلات کشاورزی

مصرف سوخت به اندازه توان تراکتور و نوع سوخت بستگی دارد. یک موتور دیزل کارآمدتر از یک موتور بنزینی با اندازه مشابه است. داده‌های آزمایش‌های تراکتور انجام‌شده توسط دانشگاه نبراسکا نشان می‌دهد که تراکتورهای دیزلی برای هر اسب بخار PTO به طور متوسط 0.044 گالن سوخت در ساعت مصرف می‌کنند. موتورهای بنزینی به طور متوسط 0.06 گالن سوخت در ساعت برای هر اسب بخار PTO مصرف می کنند. افزودن 10 تا 15 درصد به هزینه سوخت تراکتورها و تجهیزات خودکششی تخمین تقریبی از هزینه روغنکاری و فیلترها را ارائه می دهد.
نیروی کار یک هزینه عمده در عملیات و هزینه های ماشین آلات است و باید برای مقایسه هزینه کارکرد اندازه های مختلف ماشین آلات یا تعیین اینکه آیا اجاره سفارشی منطقی است یا خیر، در نظر گرفته شود. نیروی کار برای عملیات ماشین آلات معمولاً توسط کشاورز تأمین می شود، اما همیشه اینطور نیست. در دسترس بودن و کیفیت نیروی کار یکی دیگر از ملاحظات مهم در مدیریت سرمایه گذاری ماشین آلات شما است.

کار به صورت اجرتی

بسیاری از کارهای میدانی ممکن است با استفاده از اپراتورهای سفارشی تکمیل شوند یا اینکه همسایگان وظایف را تکمیل کنند و برای انجام این کار به آنها پول پرداخت کنند. استفاده از اپراتورهای سفارشی سرمایه گذاری اولیه شما را کاهش می دهد، میزان ذخیره سازی تجهیزات مورد نیاز را کاهش می دهد، و همچنین می تواند شما را در مالیات بر درآمد صرفه جویی کند زیرا استخدام سفارشی یک هزینه مستقیم و قابل کسر است.

هزینه های ماشین آلات کشاورزی

استفاده از اپراتورهای سفارشی اختصاصی باید سودمند باشد زیرا این کار آنهاست و این اپراتورها با وظایف برنامه ریزی بیشتر آشنا هستند بنابراین در صورت درخواست مالک زمین کار تکمیل می شود. مزیت دیگر استخدام سفارشی این است که وقت شما را برای سایر فعالیت های تولیدی یا مدیریتی آزاد می کند.

کار با همسایه ها

کمک گرفتن از همسایگان در فعالیت های ماشین آلات ممکن است راهی برای کمک به شما و همسایگانتان باشد. شما از شخصی که با شرایط تولید در منطقه شما آشنا است خدمات دریافت خواهید کرد و همسایگان شما می توانند با تقسیم هزینه های ثابت خود در هکتارهای بیشتر هزینه های خود را کاهش دهند.
تکیه کردن به همسایگان برای تکمیل فعالیت‌های میدانی ممکن است به این معنی باشد که باید منتظر بمانید تا آنها در طول فصل شلوغ خود وقت داشته باشند. این ممکن است منجر به انتظار شما و از دست دادن یک پنجره اولیه کاشت در زمانی که شرایط آب و هوا و خاک بهینه است شود. این ممکن است منبع نارضایتی بین همسایگان باشد زیرا اکثر تولیدکنندگان می خواهند محصولات مشابه یا مشابهی را به طور همزمان بکارند.
به عنوان مثال، محصولات زراعی و سبزیجات به طور سنتی در طول ماه های بهار و همزمان کاشته می شوند. با شرایط آب و هوایی متغیر در طول زمان کاشت، زمانی که زمین شما برای کاشت مناسب است، همسایه شما نیز مناسب است.
برنامه‌ریزی زمان‌های کاشت حول محور در دسترس بودن تجهیزات ممکن است گاهی دشوار باشد، اما همچنان می‌تواند منبع ارزان قیمتی از تجهیزات باشد. شما باید پیشنهاد دهید که هزینه فرسودگی و فرسودگی تجهیزات آنها را به مالکان بازپرداخت کنید و هر گونه آسیبی که ممکن است در طول استفاده شما از تجهیزات رخ دهد جایگزین یا تعمیر کنید.

هزینه های ماشین آلات کشاورزی

اندازه ادوات

 
بسیاری از کشاورزان در مقیاس کوچک یا پاره وقت هنگام شروع کار به تجهیزات بزرگ و با عرض بالا نیاز نخواهند داشت، اما ممکن است با افزایش اندازه عملیات، اندازه تجهیزات در طول زمان افزایش یابد. هنگامی که تنها به مساحت 3 تا 4 هکتار کار می کنید، نیازی به شخم زدن یک هکتار زمین در 15 دقیقه نخواهید داشت. و اگر بیشتر هم طول بکشد، مشکلی نیست.
تراکتورها و ادوات بزرگ نسبت به تراکتورهای کوچکتر که وسایل کوچکتر را می کشند، سوخت بیشتری در ساعت مصرف می کنند، اگرچه هزینه سوخت در هر هکتار پوشش داده شده مشابه خواهد بود. مهم است که نیازهای فعلی و آینده را با اندازه تراکتوری که قصد خرید آن را دارید مطابقت دهید.
دانستن تعداد معمول روزهایی که برای انجام کار میدانی در زمان‌های مختلف سال در دسترس است، به شما کمک می‌کند بدانید که آیا یک نوع ادوات با عرض مشخص، برای تکمیل کار کافی است یا خیر؟ اگر به موقع بودن نکته مهمی است، ممکن است تجهیزاتی با ظرفیت های میدانی بالاتر مورد نیاز باشد.
توان تراکتورها بر حسب اسب بخار (hp) مشخص می شود (برخی از تراکتورهای جدیدتر نیز بر حسب کیلووات [کیلووات] رتبه بندی می شوند). سه درجه بندی اسب بخار برای یک تراکتور وجود دارد: موتور، مالبندی و توان خرمنکوبی (PTO).
قدرت موتور، بالاترین میزان از سه تای دیگر، میزان قدرتی است که موتور تولید می کند. اندازه گیری توان کششی یا توان مالبندی، آنچه را که تراکتور می کشد در نظر می گیرد و معمولاً پایین ترین اندازه از سه تای دیگر است. PTO، معمولاً وسط سه درجه بندی، قدرتی است که برای راه اندازی یک دستگاه دورانی در دسترس است.
برخی از عملیات میدانی دوره ای که به تراکتورهای بزرگتر نیاز دارند را می توان با اجاره یا کرایه به صرفه ترین نحو انجام داد. یک تراکتور بزرگ ممکن است هیچ کاربرد دیگری برای اندازه کار شما نداشته باشد، بنابراین ممکن است هنگام شروع عملیات خرید آن ضروری نباشد.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد