پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

مفاهیم سمپاشی

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

مفاهیم سمپاشی

مفاهیم سمپاشی

حفاظت از محصولات در برابر آفات، بیماری ها و حشرات و در دسترس بودن مواد مغذی برای گیاهان از جمله اقدامات اصلی برای اطمینان از بهره وری در مزرعه است. و برای اطمینان از رسیدن محصولات به هدف مورد نظر، استفاده از سمپاش های کشاورزی با کیفیت توصیه می شود.
سمپاشی آشنایی قدیمی بسیاری از کشاورزان است، اما با این وجود موضوعی جالب، پیچیده و مهمتر از همه بسیار مرتبط است. با در نظر گرفتن این موضوع، ما این مقاله را ایجاد کردیم.
در زیر، علاوه بر درک نحوه انتخاب یک سمپاش خوب، همه چیزهایی را که باید در مورد عملکردهای اصلی سمپاش کشاورزی، تغییرات و قطعات تشکیل دهنده آن بدانید، یاد خواهید گرفت و با مفاهیم سمپاشی آشنا خواهید شد. همچنین در مورد نگهداری، مراقبت و پارامترهای این فرآیند خواهید خواند. در نهایت، روند اصلی آینده این تجهیزات را مشاهده خواهید کرد.

سمپاش کشاورزی چه کار می کند؟

سمپاشی یا محلول پاشی به معنای توزیع یک ماده مایع به ذرات کوچک است. در کشاورزی، سمپاشی به طور کلی برای توزیع مواد شیمیایی کشاورزی، مواد مغذی یا کودها به طور کلی استفاده می شود. این کار را می توان از طریق زمین یا هوا انجام داد که مورد دوم در زمین های در مقیاس بزرگ رایج تر است. در هر صورت برای اطمینان از توزیع محصول به مقدار صحیح و در مکان های مورد نظر از سمپاش ها استفاده می شود.

مفاهیم سمپاشی

علاوه بر این، محصولات معمولا به صورت کنسانتره خریداری می شوند و باید با آب رقیق شوند. این مخلوط که محلول شربت نام دارد با کمک سمپاش روی محصول پخش می شود. بنابراین سمپاش کشاورزی وسیله ای است که در مبارزه با آفات، بیماری ها، حشرات یا چندین تهدید دیگر کمک می کند. همچنین می تواند به توزیع کود کمک کند و بنابراین یکی از ادوات اصلی برای کار در مزرعه است.

انواع سمپاش کشاورزی کدام است؟

چندین طبقه بندی برای سمپاش های کشاورزی وجود دارد. اولین مورد مربوط به نوع عملکرد و تحریک سمپاش وابسته است. اساساً می تواند دستی، برقی یا سوختی باشد. همانطور که از نام آن پیداست، سمپاش های دستی به صورت دستی کنترل می شوند. با هر انفجار، اپراتور باید تجهیزات را فعال کند. بنابراین، آنها فقط برای مناطق کوچک مناسب هستند، که می تواند به این معنی باشد که نیازهای اکثر کشاورزان را برآورده نمی کند.
برای کشاورزی کوچک، متوسط و بزرگ با هدف بازاریابی محصول، بهتر است از دستگاه های سمپاش استفاده شود. در این مورد، عموماً برای به حرکت درآوردن سمپاش از یک موتور باطری یا سوختی استفاده می شود. طبقه بندی های دیگر مربوط به پیکربندی سمپاش ها و نوع ماشین مورد استفاده برای جابجایی آن است. در زیر با برخی از آنها آشنا شوید!

سمپاش پشتی

معمولاً از یک مخزن و تسمه هایی تشکیل شده است که می توان آن را مانند کوله پشتی در پشت حمل کرد. این می تواند دستی، الکتریکی یا سوختی باشد. در هر شکلی، این مدل باید توسط یک اپراتور حمل شود، که آن را برای استفاده در مناطق وسیعی از زمین غیرممکن می کند و مخصوص مزارع و باغات کوچک می باشد.

مفاهیم سمپاشی

سمپاش بومدار

این سمپاش کشاورزی شامل یک بوم با چندین نازل سمپاشی کننده است که معمولاً روی تراکتور نصب می شود. با این کار، بر خلاف آنچه در مدل های غیر تراکتوری اتفاق می افتد، می توان در مدت زمان کوتاهی مناطق بزرگ را پوشش داد. بنابراین این نوع ماشین برای کشاورزانی که با هر حجم تولید کار می کنند و به دنبال کارایی بالا در کشاورزی هستند توصیه می شود. معمولاً در محصولات یکساله مانند سویا، ذرت، گندم، سیب زمینی و به طور کلی زراعت استفاده می شود.

مفاهیم سمپاشی

سمپاش اتومایزر

در مورد اتومایزرها، محلول سمی با نیروی جریان هوا با سرعت بالا روی محصول سمپاشی می شود. در نتیجه، محصول می تواند به مسافت های طولانی برسد. این نوع سمپاش بیشتر برای گیاهان چند ساله مانند انواع باغات پسته و پرتقال استفاده می شود.

قطعات و لوازم جانبی این سمپاش ها چیست؟

قطعات بستگی به نوع سمپاش دارد. به عنوان یک قاعده کلی، آنها معمولاً شامل اجزای زیر هستند:

  • مخزنی که محلول در آن ذخیره می شود.
  • پمپ؛
  • همزن مکانیکی یا هیدرولیک؛
  • فیلترها؛
  • مانومتر یا فشار سنج؛
  • تنظیم کننده یا رگولاتور فشار؛
  • شیلنگ
  • مجموعه محرکه و تامین کننده توان؛
  • لانس سمپاشی؛
  • انواع نازل ها؛

اینها قسمت های اساسی هستند، اما سمپاش های کشاورزی بسته به فناوری اعمال شده ممکن است شامل موارد دیگری نیز باشند. در حال حاضر، آنها معمولاً دارای حجم سنج، مکان یاب GPS، سیستم های کنترل از راه دور و سایر امکانات هستند.

چگونه یک سمپاش کشاورزی خوب انتخاب کنیم؟

انتخاب سمپاش اساساً به نوع محصول و اندازه مزرعه بستگی دارد. سمپاش هایی با ظرفیت های مختلف وجود دارد و بنابراین ارزیابی این جنبه حائز اهمیت است. بیایید یک راهنمای گام به گام برای درک مفاهیم سمپاشی و انتخاب صحیح دستگاه سمپاشی خود را بررسی کنیم!

نوع محصول را ارزیابی کنید

همانطور که قبلا ذکر شد، نوع محصول معمولاً سمپاشی مورد استفاده را تعیین می کند. برای محصولات یکساله یا زراعی، سمپاش های موتوری متصل به تراکتور بیشترین استفاده را دارند. برای محصولات چند ساله یا باغی، اتمایزر ایده آل است.

مساحتی را که باید سمپاشی شود در نظر بگیرید

منطقه ای که باید سمپاشی شود ظرفیت دستگاه خریداری شده یا حجم سمپاش های مورد نیاز را تعیین می کند. برای سمپاش های نوع موتوری دستگاه هایی با ظرفیت بین 400 تا 4500 لیتر وجود دارد.

طبیعتاً هر چه سطح بزرگتر باشد، ظرفیت ذخیره سازی و مخزن باید بیشتر باشد. به این ترتیب، مجبور نخواهید بود چندین بار فرآیند بارگیری را انجام داده و عملیات را متوقف کنید و در عین حال دقت کنید، بیش از حد لازم برای رفع نیازهای محصول خود سرمایه گذاری نخواهید کرد و مخزن خیلی بزرگ هم تهیه نکنید.

مفاهیم سمپاشی

تامین کنندگان قابل اعتماد را انتخاب کنید

انتخاب یک تامین کننده خوب نیز برای کیفیت سمپاش بسیار مهم است. برای آرامش خاطر، تامین کنندگانی را انتخاب کنید که قطعات یدکی لازم را تضمین می کنند و به حفظ رابطه خوب پس از فروش اهمیت می دهند. به دنبال تامین کننده ای باشید که به ارائه کیفیت و شریک شدن در حل مشکلات کسانی که در این زمینه کار می کنند علاقه نشان دهد. در نهایت، با اطلاعات مدل های موجود، اندازه صحیح محصول و حمایت تامین کنندگان خوب، کشاورز شانس زیادی برای انتخاب سمپاش ایده آل را دارد.

شرایط نگهداری چیست که نمی توانید نادیده بگیرید؟

کشاورز پس از انتخاب سمپاش های مناسب و تهیه ماشین آلات لازم باید به فکر شرایط نگهداری سمپاش ها باشد. تمیز نگه داشتن آنها، کالیبره و تعویض قطعات در زمان مناسب به طولانی شدن عمر مفید آنها و همچنین صرفه جویی در ورودی و افزایش راندمان پاشش کمک می کند. شرایط نگهداری را که نمی‌توانید نادیده بگیرید، در زیر ببینید!

تمیز کردن

هر گونه باقیمانده مواد شیمیایی کشاورزی در سمپاش ها می تواند منجر به آلودگی افراد یا حیوانات شود. علاوه بر این، باقی مانده ها می توانند با محصول جدیدی که قرار است سمپاشی شود مخلوط شوند و عملکرد آن را مختل کنند. بنابراین، نظافت هم برای تضمین سلامت کارگران و حفظ طبیعت و هم برای آسیب نرساندن به کارایی محصول ضروری است. باید در پایان هر روز کاری یا زمانی که تغییری در نوع سم ایجاد می شود انجام شود.
تمام کار با سمپاش، از جمله تمیز کردن، باید با PPE مناسب (تجهیزات حفاظت شخصی) انجام شود. علاوه بر آب، می توان از مواد شوینده مخصوص، چربی زدا و سایر محصولات نیز استفاده کرد که همیشه با توجه به توصیه سازنده انجام می شود.
قطعاتی مانند فیلترها و نازل ها باید برداشته شده و در آب غوطه ور شوند و برای اطمینان از تمیز بودن سمپاش ها، فرآیند شستشو باید چند بار تکرار شود. مخزن ذخیره سازی نیز باید شسته شود.

مفاهیم سمپاشی

برای تمام قطعات، از مواد سنگین‌تر از موادی که در حال تمیز کردن هستند استفاده نکنید. در غیر این صورت، خطر آسیب رساندن به آن و ایجاد خراش و ساییدگی را تهدید می کنید. علاوه بر این، همیشه از آب با کیفیت خوب استفاده کنید و از تجمع ذرات مانند شن و ماسه جلوگیری کنید.

تنظیم و کالیبراسیون

این دو فرآیند برای آماده کردن سمپاش برای دستیابی به عملکرد مطلوب و تأیید اینکه در واقع کاری را که برای آن برنامه ریزی شده است انجام می دهد، در نظر گرفته شده است. به این ترتیب، تنظیم و کالیبره کردن ادوات سمپاش شما اطمینان حاصل می کند که از مقادیر صحیح محصول استفاده می کنید و آنها را تحت شرایط مورد نظر اعمال می کنید.
این فرآیند را می توان برای بررسی اینکه مثلاً دبی سمپاش و فشار در نازل ها با مشخصات دستگاه یا فرآیند مطابقت دارد انجام شود. به طور خلاصه، کالیبراسیون به کشاورز کمک می کند تا قابلیت اطمینان فرآیند سمپاشی را تأیید کند و بنابراین باید بخشی از روال کار در مزرعه باشد.

تعویض نازل و قطعات

قطعات باید با فاصله زمانی توصیه شده توسط سازنده تعویض شوند تا از آسیب رساندن قطعات معیوب به سایر اجزا و فرآیند سمپاشی جلوگیری شود. از این نظر و از بین تمام قطعات، نازل ها سزاوار توجه بیشتری هستند. نازل های فرسوده عمدتاً به این دلیل که منجر به تولید ضایعات محصول می شوند ضرر ایجاد می کنند. برای جلوگیری از این امر، هنگامی که دبی، حداکثر 10٪ از دبی اسمی منحرف می شود، آنها باید جایگزین شوند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد