پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

کشت در مزارع شیبدار و کوچک

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

کشت در مزارع شیبدار و کوچک

کشت در مزارع شیبدار و کوچک

آماده سازی خاک در مناطق شیبدار و مستعد فرسایش

این خاکها حداقل برای نیمی از سال به یک محصول پوششی چمن مانند نیاز دارند تا فرسایش را به حداقل برسانند و ساختار خاک را بازسازی کنند. زمین مزرعه به دو، سه یا چهار قسمت تقسیم می شود که هر سال یک قسمت آن کشت می شود. خاک هایی با خاک سطحی نازک، به ویژه زمانی که زیر خاک رسی است، باید کمتر کشت شوند. کشت در مزارع شیبدار و کوچک برای تراکتورهای کوچک (20 تا 40 اسب بخار) یا تجهیزاتی که توسط حیوانات کشیده می شود بسیار مناسب است. چون باید در شیب کارکنند. درصد شیب با اندازه گیری تعداد فوت (یا متر) زمین در هر 100 فوت (یا متر) می افتد.

کشت در مزارع شیبدار و کوچک

روش تهیه خاک به شرح زیر است:

  1. در صورت نیاز آهک بزنید.
  2. اگر محصول پوششی ضخیم و چمن مانند است، خاک را با گاوآهن برگرداندار برگردان کنید. در سال دوم و سال های بعدی کشت، وسایلی غیر از گاوآهن ممکن است کارآمدتر و برای خاک بهتر باشند. اینها شامل چیزل و کولتیواتور است که بستگی به توالی محصول و تکنیک های وجین دارد.
  3. بلافاصله پس از شخم زدن خاک را با ادوات خاکورز ثانویه مثل دیسک ها صاف کنید.
  4. تقریباً سه تا چهار هفته صبر کنید تا بقایای پوششی تجزیه شود.
  5. بذرها را با دستگاه کاشت محصول ردیفی یا خطی کار در ردیف هایی که در سراسر شیب زمین قرار دارند بکارید. این به جلوگیری از شسته شدن خاک سطحی کمک می کند. به جز جایی که بارندگی در طول فصل رشد همیشه زیاد است، بهتر است محصولات ردیفی مانند ذرت را در شیارهایی به عمق دو تا چهار اینچ (پنج تا ده سانتی متر) بکارید. این خاک مرطوب برای جوانه زنی فراهم می کند. کشت را آسان تر می کند (خاک را می توان به شیار فشار داد تا علف های هرز را از بین ببرد). و در صورت بارندگی شدید، تمایل به توقف فرسایش دارند. در مناطقی که بارندگی زیاد است، در زمان کاشت از کود استفاده کنید.

مقدار نیروی کار مورد نیاز برای کشت یک منطقه خاص از زمین های شیبدار بیشتر از مزرعه سطح پست است زیرا از تجهیزات کوچک استفاده می شود. با این حال، از آنجایی که زمین تنها در بخشی از زمان کشت می‌شود، مقدار کل نیروی کار مورد نیاز برای کل مزرعه به طور متوسط می‌تواند کم باشد. اگر از حیوانات کشنده استفاده شود، نیاز نیروی کار بیشتر است. کشت یکسانی از زمین با حیوانات بیشتر از تراکتور طول می کشد و حیوانات باید تغذیه و اسکان داده شوند. مصرف انرژی متوسط است زیرا از تجهیزات کوچکتر استفاده می شود. علاوه بر این، زمین در قسمت چمنی برای برگردانده شدن به مصرف انرژی کمی نیاز دارد و اگر حبوبات رشد کنند، هزینه کود نیتروژن کمتر خواهد بود. نیازهای تعمیر و نگهداری ماشین آلات مورد استفاده متناسب با اندازه آن خواهد بود، همچنین نگهداری دوره ای مورد نیاز در هر حصار مورد استفاده خواهد بود. هزینه چنین سیستمی کمتر از روش کشاورزی در مناطق پست است زیرا از تجهیزات کوچکتر استفاده می شود. با این حال، از آنجا که ادوات و حیوانات در ابتدا باید خریداری شوند، هزینه های اولیه می تواند زیاد باشد. همچنین، اگر انبار نتواند تمام علف های هرز را کنترل کند، ممکن است ماشین چمن زنی ضروری باشد.

کشت در مزارع شیبدار و کوچک

مزیت اصلی این سیستم که در آن یک دوره کشت به چمن اختصاص می یابد این است که چمنزار بیشتر عملیات آماده سازی خاک را خود انجام می دهد. ریشه ها زمین را شخم می زنند و زیر خاک می کنند و نیتروژن را از جو جذب می کنند و به صرفه جویی در هزینه کود کمک می کنند. ریشه این عمل به توزیع مواد آلی و مواد مغذی در عمق زیاد در خاک کمک می کند، بنابراین رشد ریشه محصول زیر کشت را تقویت می کند. در حالی که مزرعه در یک محصول چمن است، فرسایش عملا متوقف می شود و زمانی که خاک در طول سال زراعی در معرض قرار می گیرد، به دلیل محتوای مواد آلی بالاتر و توانایی نگهداری آب، کمتر احتمال دارد فرسایش یابد. نوارهای کانتور چمنزار بین محصولات ردیفی به گرفتن و به دام انداختن خاک در حال فرسایش در دامنه های شیب دار کمک می کند.
در ادامه مزایای این روش آن است که بسیاری از علف های هرز که مانع از کشت در مزارع می شوند، در طول چمنزار خفه می شوند. بخشی از چرخش علف های هرز پهن برگ بیشترین آسیب را می بینند. یا بذر علف های هرز قبل از جوانه زنی از بین می رود یا قبل از بذردهی مجدد توسط دام مصرف می شود.
تنها نقطه ضعف این سیستم در زمان از دست رفتن در بهار در طول دوره تجزیه یک ماهه است. همچنین، شخم زدن در یک زمین چمنی ممکن است تا حدودی دشوارتر از شخم زدن زمین لخت باشد.
به طور کلی، بهتر است از یک گاوآهن برگرداندار برای شخم چمن زار استفاده کنید. با این حال، ممکن است در زمین های بزرگ استفاده از روش بی خاکورزی تا آنجا که ممکن است سودمند باشد. با این عمل از علف کش برای از بین بردن شاخ و برگ چمن استفاده می شود. سپس بذر در شیارهای باریکی که توسط دیسکها، باز می شود کاشته می شود. سایر علف کش ها برای از بین بردن رشد بعدی چمن و علف های هرز استفاده می شوند.

آماده سازی خاک برای سبزیجات

در ادامه کشت در مزارع شیبدار و کوچک به این دسته می رسیم که عمدتاً محدود به مناطق کوچکی از زمین های تحت کشت فشرده است که در آن مقادیر زیادی مواد آلی به طور منظم اضافه می شود. محصولات اصلی تولید شده سبزیجات هستند. اغلب، انواع مختلفی از سبزیجات در باغ تولید می شود و بسیاری از کاشت ها و برداشت های متوالی در طول فصل رشد انجام می شود. دو روش اصلی آماده سازی خاک، کشت با خاکورزی و باغبانی مالچی است. در تصمیم گیری برای استفاده از تکنیک ها، باغبان باید ساختار خاک، مدت زمان در دسترس برای نگهداری باغ و نوع ابزار و ماشین آلات موجود را در نظر بگیرد. با توجه به متن، منظور از باغ همان کشت سبزیجات می باشد.

کشت در مزارع شیبدار و کوچک

در نوع کشت با خاکورزی و ادواتی، از تراکتور کوچک، کولتیواتور حیوانی، پنجه زنی یا بیل زنی معمولی استفاده می شود تا مناطق بین ردیف های سبزی را از علف های هرز پاک نگه دارد. خاک این مناطق که معمولاً به دلیل ترافیک زیاد سخت می شود، در همین فرآیند سست می شود. در باغبانی مالچی، لایه‌های ضخیم کاه، برگ، پوست، فیلم پلاستیکی یا روزنامه بین ردیف‌ها قرار می‌گیرند تا بیشتر علف‌های هرز را از بین ببرند. خاک زیر پوشش سست می ماند و رطوبت را حفظ می کند. این روش کشت، کاربرد ماشین آلات را غیرعملی می کند، اما نیاز به وجین دستی برای حذف هر گونه گیاه آفتی دارد که ممکن است در مالچ نفوذ کند.
هم کشت با خاکورزی و هم باغبانی مالچی نیاز به افزودن مقادیر زیادی کود، کمپوست و/یا کود به طور منظم به خاک دارد. تا حد امکان از کود دامی تا 10 تن در ایکر (2000 کیلوگرم در هکتار) استفاده کنید. ساده ترین روش این است که در پایان فصل رشد کود دامی تازه را روی باغ پخش کنید و بلافاصله آن را با شخم زدن آن در زیر خاک، مخلوط کردن آن با پنجه یا پاک کردن عمیق زمین با ابزاری از نوع چنگال، وارد خاک کنید. با زمان کاشت، کود به اندازه کافی تجزیه می شود تا به محصول در حال رشد آسیبی نرسد. توجه داشته باشید که در مناطق گرمسیری با دمای نسبتاً بالا در طول سال و فصول طولانی باران‌های بسیار شدید، ممکن است بهتر باشد کود کهنه را درست قبل از کاشت در باغ پخش کنید. مواد آلی خیلی سریع در مناطق استوایی تجزیه می شوند و هوموس و مواد مغذی ممکن است قبل از اینکه برای محصول مفید باشند توسط باران شسته شوند.

کشت در مزارع شیبدار و کوچک

اگر قرار است از خاکورزی استفاده شود، ردیف ها را به اندازه کافی از هم فاصله دهید تا نوع تجهیزات مورد استفاده را در خود جای دهد و بتوانند تراکتور و ادوات از بین آن عبور کنند. فاصله 3 تا 4 فوت (1-1.2 متر) برای کولتیواتورزنی با حیوانات و فاصله سه فوت (1 متر) برای پنجه زنی با تراکتور توصیه می شود. ردیف‌های با فاصله‌های کوچک‌تر را می‌توان با بیل زدن دستی وجین و سله شکنی کرد.
هنگامی که از مالچ استفاده می شود، سبزیجات را می توان در بسترهایی با عرض تقریباً چهار فوت با مسیرهای ترافیکی در بین آنها پرورش داد. تمام پیاده روی در مسیرها انجام می شود تا خاک در بسترها فشرده نشود. همچنین ممکن است خاک سطحی از مسیرها کنده شود و روی بسترها قرار گیرد تا عمق ریشه زایی را افزایش دهد.
اگرچه باغ ها بسیار پر کاربر هستند، زمان کشت ممکن است با استفاده از ماشین آلات کاهش یابد. کودپاشی سخت ترین کار است. با این حال، اگر کود یا کمپوست به مقدار کافی اضافه شود، کشت بسیار آسان تر است، زیرا مواد آلی کار کردن خاک را بسیار آسان می کند. راندمان عملکردی باغ را می توان با آبیاری در دوره های خشک بسیار افزایش داد. در مواقعی که خشکسالی ممکن است همه کارها را اتلاف کرده باشد، بازدهی سودآور را تضمین می کند. کاشت های ردیفی را می توان به سادگی با اجازه دادن به آب در بین ردیف ها، آبیاری کرد. آبیاری بسترهای مالچ شده ممکن است به مراقبت بیشتر و احتمالاً تجهیزات خاصی مانند سیستم های آبیاری قطره ای نیاز داشته باشد چون آب به راحتی نمی تواند حرکت کند. با این حال، مالچ به حفظ رطوبت خاک کمک می کند و بنابراین آبیاری کمتر ضروری است.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد