پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

سیکلوتیلر یا دیسک

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

سیکلوتیلر یا دیسک

سیکلوتیلر یا دیسک کشاورزی

مقدمه
از زمان های قدیم ادوات خاکورزی ثانویه را روی خاک می کشیدند، اما امروزه برای اهداف مختلفی استفاده می شود، از جمله:
کلوخ ها پس از شخم زدن خرد می شوند،
تسطیح خاک،
از بین بردن علف های هرز،
شکستن پوسته سطحی برای تسهیل رشد گیاهان یا سله شکنی.

ادوات دیسکی و سیکلوتیلر

خاکورزی یک راه حل معتبر هم برای کشاورزی معمولی و هم برای کشاورزی پایدار است. عمل سیکلوتیلر در واقع فقط لایه سطحی خاک را شامل می شود که برای ضربه و وزن خود روی آن کار می کند.
انواع ادوات خاکورزی ثانویه موجود امروزه از نظر شکل و ابعاد متفاوت هستند. اگر به جای آن به مدل های پیچیده تر هارو نگاه کنیم، می توان به دیسک ها یا سیکلوتیلر اشاره کرد که دومی توسط PTO تراکتور نیرو می گیرد.

ویژگی های دیسک ها

ادوات دیسکی دارای دو یا چند مجموعه دیسک دندانه دار یا صاف است که می توانند مایل یا مستقیم باشند. این سری ها معمولاً در زوایای مخالف مرتب می شوند تا گرفتگی دستگاه را محدود کنند. وجود لاین ها باعث می شود که دیسک در خاک های مقاوم موثرتر باشد، در حالی که تمایل خود دیسک ها بر عمل اختلاط اولین سانتی متر خاک تأثیر می گذارد.سیکلوتیلر یا دیسک

نسخه های مختلفی بر اساس وزن و اندازه دیسک ها در بازار وجود دارد و بنابراین برای کارهای کم و بیش شدید مناسب است. به طور کلی، ادواتی با دیسک های بزرگ و فاصله زیاد از سطح زمین، برش کارآمد بقایای محصول (حتی کلش های شدید و سنگین) را تضمین می کنند.
همچنین، ادغام آنها در زمین امکان سرعت های رو به جلو نسبتاً بالایی را فراهم می کند. علاوه بر این، ماشین‌های ترکیبی وجود دارند که می‌توانند هم دیسک‌ها و هم دیگر ادوات را برای انجام کار در اعماق مختلف بر اساس نوع خاک و نتیجه نهایی که به دست می‌آید، انجام دهند.

ویژگی های سیکلوتیلر

سیکلوتیلر نشان دهنده پیشرفته ترین تکامل تکنولوژیکی این ادوات خاکورزی ثانویه است. عملکرد آن بر روی زمین به کشیدن ساده قطعات چرخان مربوط نمی شود، بلکه به چرخش ایجاد شده توسط PTO تراکتور مربوط می شود. از آنجایی که اینها دارای یک محور عمودی ضد چرخش هستند و مجهز به تیغه هستند، می توانند کلوخه های بزرگتر را همراه با تسطیح سطح خاک بشکنند.
خاکورزی در جهت عمودی اجازه تهویه عالی خاک را می دهد و در عین حال ساختار و ترکیب طبیعی آن را دست نخورده حفظ می کند. مدل های موجود در بازار را می توان با انواع مختلفی از غلتک ها یا لوازم جانبی عقب ترکیب کرد: بنابراین می توان عمق کار را تنظیم کرد و سطوح مختلف تکمیل بستر کاشت را ایجاد کرد.
مزیت اصلی سیکلوتیلر این است که حتی در شرایطی که عملکرد هاروهای سنتی ناکافی یا ناچیز است، بهینه سازی موثری دارد. مزیت مهم دیگر این است که خاک معمولاً تنها با یک حرکت تراکتور آماده کاشت است. بنابراین با ترکیب سیکلوتیلر و بذرکار، کار تنها در یک حرکت تراکتور کامل می شود.

سیکلوتیلر یا دیسک

همچنین لازم به ذکر است که استفاده از ماشین‌های آماده‌سازی بستر بذر مجهز به سیکلوتیلر در ایتالیا گسترش یافته و جا افتاده است بنا به دلایل زیر:

  1. استفاده بهتر از قدرت تراکتور،
  2. کاهش تعداد مداخلات لازم برای دستیابی به درجه مناسبی از خاکورزی،
  3. امکان ترکیب با سایر تجهیزات (همانطور که ذکر شد، بذرپاشی).

ادوات خاکورزی ثانویه نقش مهمی در کشاورزی ایفا می کند و انتخاب نوع مناسب برای انجام کارهای موفق حیاتی است. تضاد بین سیکلوتیلر و ادوات خاکورزی دیسکی در عملکرد آنها نهفته است. مسأله ای که می تواند انتخاب سیکلوتیلر یا دیسک را برای کشاورزان با مشکل مواجه کند.

سیکلوتیلر برای تقویت ساختار خاک بهینه هستند، در حالی که دیسک های کشاورزی برای شکستن و ترکیب اولیه خاک استثنایی و مفید هستند. در این مقاله اطلاعاتی در مورد این گونه ادوات به دست آورید تا بتوان از هر کدام برای نقاط قوت خاص خود استفاده کرد.  

مقایسه و تضاد سیکلوتیلر و دیسک

ادوات خاکورزی ثانویه چیستند؟ به طور کلی، کشاورزان در سراسر ایران به این ادوات مزرعه، که یک ادوات مهم است، تکیه می کنند. هدف آنها شکستن خاک فشرده و کلوخ ها یا توزیع یکنواخت آن است. بنابراین، انواع مختلفی از این ادوات وجود دارد، با این حال، دیسک ها به عنوان پرکاربردترین گزینه پیشرو است.
کشاورزان، چند لحظه وقت بگذارید و این مقایسه بین دو گزینه را مرور کنید. این به شما کمک می کند تا تصمیمی آگاهانه برای افزایش کارایی عملیات کشاورزی خود بگیرید.

سیکلوتیلر یا دیسک

عملکرد و هدف

ادوات دیسکی ادواتی هستند که با استفاده از پره های دیسک زاویه دار، توده های بزرگ خاک را می شکند. این تیغه ها را می توان طوری تنظیم کرد که کم عمق تر شوند. معمولاً پس از شخم زدن یا برای ادغام بقایای محصول / کلش در خاک استفاده می شود. این ادوات خاک را به اطراف برش می دهد و می چرخاند.
هدف اصلی سیکلوتیلر تسهیل آماده سازی بستر بذر و صاف کردن سطح خاک است. این ابزار معمولاً قبل از کاشت با هدف ایجاد شرایط بهینه برای جوانه زنی بذر و رشد ریشه استفاده می شود.

طراحی

یک دیسک دارای یک سری پره ها یا بشقاب های دایره ای و مقعر است که روی یک محور افقی نصب شده اند. این پره ها با برش عمودی از طریق خاک عمل می کنند.
سیکلوتیلر از چندین گروه تیغه های دوار تشکیل شده است که به صورت مارپیچ یا مارپیچی روی یک محور افقی قرار گرفته اند. این تیغه‌ها به طور موثری در خاک فرو می‌روند، آن را به ذرات کوچک‌تر می‌شکنند و در نتیجه بستر بذر ریزتری تولید می‌کنند.

سیکلوتیلر یا دیسک

مدیریت بقایا

دیسک ها قادر به مدیریت حجم قابل توجهی از بقایای محصول و کمک به ترکیب موثر آنها در خاک را دارند.
برعکس، سیکلوتیلرها می تواند مواد گیاهی باقیمانده را در خاک مخلوط کند، اما ممکن است به خوبی یک دیسک در جابجایی مقادیر بسیار زیادی از این مواد توانمند نباشد.

هزینه ها و نگهداری

دیسک ها دارای طراحی ساده با تعداد قطعات متحرک کاهش یافته است که معمولاً منجر به کاهش هزینه های نگهداری می شود.
از سوی دیگر، سیکلوتیلر همانطور که در بالا توضیح داده شد با طراحی پیچیده تری ساخته شده است که شامل بسیاری از قطعات متحرک می شود. به همین دلیل، آنها اغلب به نگهداری بیشتری نیاز دارند که می تواند گران تر باشد.

دیسک ها چگونه کار می کند؟

آماده سازی خاک

قبل از استفاده از دیسک ها، اپراتوری که آن را اداره می کند باید تعیین کند که دیسک تا چه اندازه به داخل زمین می رود و در چه زاویه ای قرار می گیرد؟ این بستگی به عواملی مانند نوع خاک و آنچه که می خواهند به آن برسند و هدف آنها دارد. سپس دیسک به تراکتور یا وسیله نقلیه مناسب دیگری متصل می شود.


نفوذ به زمین

در حالی که تراکتور در حال حرکت است، اثر ترکیبی وزن دیسکی و نیروی رو به پایین اعمال شده توسط سیستم های هیدرولیک باعث نفوذ دیسک ها به داخل خاک به می شود. عمق نفوذ دیسک ها را می توان با تغییر ارتفاع، تغییر وزن، زاویه و در مواردی فشار هیدرولیک کنترل کرد.

برش و اختلاط

هنگامی که پره های دیسک با خاک تماس پیدا می‌کنند، به طور موثری از میان توده‌های خاک جدا می‌شوند و زمین‌های فشرده را از هم می‌شکنند. لبه های تیز دیسک ها همچنین به خرد کردن بقایای گیاهان، علف های هرز و سایر بقایای کمک می کند. این روش نه تنها خاک را برای کاشت آماده می کند بلکه به ترکیب مواد آلی در خاک نیز کمک می کند.

سیکلوتیلر یا دیسک

چرخش و برگردان کردن

دیسک ها یک هدف دوگانه برش، مخلوط کردن و برگرداندن خاک را انجام می دهند. این عمل برگرداندن، نقش مهمی در بالا بردن خاک غنی از مواد مغذی از لایه های پایین تر به بالاترین لایه ایفا می کند و در نتیجه رشد ریشه را برای محصولات تسهیل می کند.

تسطیح

دیسک ها، علاوه بر این در دستیابی به سطح یکنواخت خاک نقش دارد. با چرخاندن دیسک ها، ذرات خاک را دوباره توزیع می کند و فرورفتگی ها را صاف می کند و در عین حال مناطق برجسته را کاهش می دهد. این فرآیند باعث ایجاد بستر بذر سازگارتر و صاف تر می شود که برای اهداف کاشت ایده آل است.

تنظیمات

کشاورزان می توانند با تغییر تنظیمات مختلف به عنوان مثال فاصله بین گروه های دیسک، زاویه دیسک ها و عمق کار بهتر کار کنند. این تغییرات بر اساس عواملی مانند نوع خاک، سطح رطوبت و محصول خاص در نظر گرفته شده برای کشت انجام می شود.

سیکلوتیلر یا دیسک

کدام بهترین است: سیکلوتیلر یا دیسک ها

به طور خلاصه، اگر تمرکز شما بر روی دستیابی به آماده‌سازی دقیق خاک و ایجاد بستر کاشت ایده‌آل باشد، انتخاب یک سیکلوتیلر احتمالاً سودمندتر خواهد بود.
برعکس، هنگامی که با شرایط خاکی چالش برانگیزتر و نیاز به پوشش مناطق وسیع مزرعه حاوی بقایای سنگین مواجه می شوید، یک دیسک کشاورزی گزینه مناسب تری خواهد بود. قبل از انتخاب سیکلوتیلر یا دیسک، بسیار مهم است که نوع خاک خاص خود، اهداف کشاورزی و وظایف خاصی را که انجام خواهید داد در نظر بگیرید.
پس از گاوآهن، سیکلوتیلر قدیمی ترین و مهم ترین ابزار خاک کاری است. اگر اولین نمونه های ابتدایی این دستگاه بعد از توزیع فقط برای پوشاندن بذرها استفاده می شد امروزه کاربردهای فراوانی دارد.

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد