پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

بادبردگی یا انحراف در سمپاشی

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

بادبردگی یا انحراف در سمپاشی

بادبردگی یا انحراف در سمپاشی

مقدمه
انحراف یا باد بردگی آفت کش به پخش شدن غیر عمدی آفت کش ها و اثرات منفی بالقوه کاربرد آفت کش، از جمله آلودگی خارج از هدف محصول به دلیل انحراف و همچنین رواناب از گیاهان یا خاک اشاره دارد. این مسأله می تواند منجر به آسیب به سلامت انسان، آلودگی محیط زیست و آسیب به اموال شود.

انواع بادبردگی

بعضی از محققان دو نوع بادبردگی یا انحراف در سمپاشی را توصیف کرده اند. انحراف درونی و انحراف بیرونی. بین انحراف بیرونی (انتقال سم به خارج از ناحیه هدف) و انحراف درونی تمایز قائل شد، جایی که ماده فعال در قطرات به منطقه مورد نظر می ریزد، اما به هدف بیولوژیکی نمی رسد. انحراف درونی از نظر حجمی مهم‌تر است و بنابراین ممکن است باعث آلودگی اکولوژیکی بیشتر شود (مثلاً جایی که آفت‌کش‌های شیمیایی آب‌های زیرزمینی را آلوده می‌کنند).
یکی از مشکلاتی که بادبردگی یا انحراف در سمپاشی ایجاد می کند آن است که افرادی به طور ناخواسته با آفت کش های موجود در هوا تماس پیدا می کنند. افرادی که در منطقه ای جدا از منطقه کاربرد آفت کش کار می کنند، یا افرادی که در نواحی اطراف یک منطقه کاربردی زندگی می کنند، یا افرادی که از کنار مزارع عبور می کنند در حالی سمپاشی هستند.

بادبردگی یا انحراف در سمپاشی

تبخیر علف کش به تبخیر یا تصعید یک علف کش فرار اشاره دارد. اثر یک ماده شیمیایی گازی در محل مصرف مورد نظر خود از بین می رود و ممکن است به سمت باد حرکت کند و گیاهان دیگری را که تحت تأثیر قرار نگرفته اند تحت تأثیر قرار دهد و باعث آسیب به محصول شود. علف کش ها از نظر حساسیت به تبخیر متفاوت هستند. ادغام سریع علف کش در خاک ممکن است باعث کاهش یا جلوگیری از تبخیر شود. باد، دما و رطوبت نیز بر میزان تبخیر تأثیر می‌گذارند و رطوبت آن را کاهش می‌دهد.
مشکلات بادبردگی سم
بادبردگی یا انحراف در سمپاشی می تواند به شما، زمین، محصول و محیط زیست آسیب وارد کند. بادبردگی باعث می شود سم به طور یکنواخت در مزرعه پخش نشود و قسمتی زیادتر و قسمتی کمتر سم پاشی شود. در قسمت هایی که سم کمتر پاشیده شده، آفات به خوبی کنترل نمی شوند و در قسمت هایی که سم زیاد از حد پاشیده شده، ممکن است موجب گیاه سوزی و همچنین آسیب به خاک و محیط زیست شود.
باد می تواند سم را در هوا پخش کند که موجب آسیب به خود شخص می شود. همچنین می تواند سم را به منطقه ای ببرد که انسان های دیگر یا دام وجود دارند و موجب آسیب به آن ها نیز بشود. اگر محصولی در زمین مجاور وجود داشته باشد که این سم برای آن مضر است، باد می تواند سم را به طرف آن مزرعه ببرد.
از دیگر مضرات بادبردگی می توان به افزایش مصرف و در نتیجه هزینه سم و افزایش مدت زمان سم پاشی اشاره کرد.

تحقیق انجام شده

در مطالعه ای که اخیرا انجام شده است سمیت سلولی و سمیت ژنتیکی ساکنان کشاورزی و روستایی را با گروه کنترل مقایسه کرده است و نشان داده است که افراد در مناطق کشاورزی در معرض خطر افزایش سمیت ژنتیکی به دلیل انحراف آفت‌کش‌ها از سوی کشاورزان منطقه هستند.
علیرغم این تشخیص هشداردهنده، تحقیقات بیشتری نیز برای یافتن راه‌های مؤثر برای کاهش اثرات انحراف آفت‌کش‌ها انجام شده است. یکی از این روش ها آن است که تلاش بیشتری برای توسعه آفت‌کش‌های خاصی انجام شده است که به گونه‌های دیگر آسیبی نرساند، بدین شکل که مسافتی را که آفت‌کش‌ها می‌توانند طی کنند کاهش دهند، و میزان مواد شیمیایی گرفته‌شده در هوا را قبل از فرود در زمین هدف کاهش دهند.

بادبردگی یا انحراف در سمپاشی

علاوه بر نظارت بر آنچه کشاورزان سمپاشی می کنند، تحقیقات بیشتری در مورد بهترین شرایط آب و هوایی برای سمپاشی انجام شده است. محققان می‌دانند که کشاورزان نمی‌توانند سمپاشی محصولات را برای مدت طولانی متوقف کنند و سمپاشی را برای مطلوب شدن آب و هوا به تأخیر بیندازند. بنابراین تحقیقات به دنبال تعیین بهترین ترکیب از بدترین شرایط آب و هوایی برای کمک به بهینه‌سازی زمان سمپاشی و در عین حال حفظ سلامت اکوسیستم‌های آبی مجاور بوده است.

علل باد بردگی و انحراف سم

اصلی ترین علت بادبردگی یا انحراف در سمپاشی، اندازه ذرات سم است. هر چقدر ذرات سم ریزتر باشد، بادبردگی بیشتر و راحت تر انجام خواهد گرفت. بنابراین اندازه ذرات سم را با توجه به هدفی که از سم پاشی دارید مشخص کنید. نازل های مختلف اندازه های مختلفی از ذرات سم را ایجاد می کنند که بر حسب شماره های آن مشخص می شود.
علت دوم، فاصله بین نازل تا محل سم پاشی است که هرچه این فاصله بیشتر باشد، امکان بادبردگی نیز بیشتر است. زمانی که باد زیاد است و مجبور به سم پاشی هستید، تا جایی که می توانید نازل را به هدف نزدیک کنید.
سومین علت، سرعت پیشروی تراکتور است. سرعت زیاد تراکتور باعث ایجاد گردباد در پشت آن می گردد و این موضوع نیز باعث انحراف ذرات سم می شود. برای اطلاع از سرعت مجاز تراکتور برای هر نوع نازل، به جدولی که در اسلاید آخر گذاشته ایم مراجعه کنید.
و دلیل آخر، سرعت باد است. سرعت باد باید کمتر 10 کیلومتر بر ساعت باشد و در مواردی که جهت باد موافق سم پاشی است، تا 15 کیلومتر هم مجاز است. برای اطلاع از سرعت باد می توانید از نرم افزارها یا سایت های هواشناسی کمک بگیرید.

روش های کاهش رانش

برای کاهش رانش آفت کش ها باید تجهیزات آنها را بازرسی کرد. قبل از استفاده، بررسی کنید که آیا شیلنگ‌ها، مهاربندها، فنرها، گیره‌ها یا هر وسیله دیگری خمیده، آسیب دیده یا مسدود شده است یا خیر؟ اگر هر یک از تجهیزات آسیب دیده باشد و نشتی وجود داشته باش، احتمال بیشتری وجود دارد که جریان هوای ایجاد شده در اطراف سمپاش، قطرات سم را منتقل کند. هنگام استفاده از سمپاش‌های بومدار، حتماً ارتفاع نازل‌ها را خیلی بالاتر از محصول مورد نظر تنظیم نکنید. نازل هایی که بیش از حد بالاتر از هدف قرار دارند منجر به جریان هوای بیشتری در زیر نازل می شوند و قطرات آفت کش ها را به مکان های ناخواسته دیگر منتقل می کنند. هنگام استفاده از آفت کش ها از آب و هوا آگاه باشید، اگر دمای هوا گرم است، یا اگر رطوبت زیادی در هوا وجود دارد یا اگر باد می وزد، احتمال انحراف یا بادبردگی بیشتری وجود دارد.
کارگران مزرعه و جوامع اطراف مزارع بزرگ در معرض خطر بالای تماس با آفت کش ها هستند. شاهد موارد متعددی از بیماری‌های ناشی از قرار گرفتن در معرض آفت‌کش‌ها به دلیل بادبردگی سموم مشاهده شده است.
علاوه بر انسانها، حشره‌کش‌هایی که روی مزارع کشاورزی پاشیده می‌شوند نیز می‌توانند اثرات مضری بر شکل‌های زندگی حشرات و حیوانات داشته باشند که برای اکوسیستم‌های اطراف مانند زنبورها و سایر حشرات مهم هستند.

بادبردگی یا انحراف در سمپاشی

پنج روش برای کاهش انحراف و بادبردگی سم

به دلیل نگرانی در مورد هزینه های تولید، ایمنی و محیط زیست، به حداکثر رساندن رسوب آفت کش در هدف مهم است. یکی از مشکلات عمده ای که کشاورزان را در کار با آفت کش ها به چالش می کشد، انحراف محلول سم است که به عنوان حرکت آفت کش ها توسط باد از محل کاربرد به محل خارج از هدف تعریف می شود. بادبردگی سم نه تنها منجر به هدر رفتن آفت‌کش‌های گران قیمت و آلودگی محیط‌زیست می‌شود، بلکه ممکن است به محصولات غیرهدف مجاور آسیب برساند و برای افرادی که در مناطقی که رانش در آن زندگی می‌کنند، خطر جدی برای سلامتی ایجاد کند.
اگرچه حذف کامل رانش اسپری غیرممکن است، اما اگر از عوامل اصلی مؤثر بر رانش آگاه باشید و اقدامات احتیاطی برای به حداقل رساندن تأثیر آنها بر حرکت خارج از هدف قطرات انجام دهید، می‌توان مشکلات را به میزان قابل توجهی کاهش داد. عواملی که در ایجاد یا کاهش بادبردگی سم و آفت کس نقش دارند عبارتند از: الف) ویژگی های ذاتی سم، مانند فراریت و ویسکوزیته فرمول آفت کش. ب) تجهیزات و تکنیک های کاربرد مورد استفاده برای سمپاشی سموم. ج) شرایط آب و هوایی در زمان کاربرد (سرعت و جهت باد، دما، رطوبت نسبی و پایداری هوا در اطراف محل کاربرد). و مهمتر از همه، د) مراقبت و مهارت اپراتور. در اینجا پنج نکته مقرون به صرفه برای تولیدکنندگان سبزیجات در مورد چگونگی به حداقل رساندن رانش اسپری آورده شده است.

  1.  اگر می توانید، نازل های خود را تا حد امکان به هدف نزدیک کنید و در عین حال توزیع یکنواخت سم روی هدف را ایجاد کنید. تا زمانی که تحقق آن عملی باشد، هزینه ای ندارد.
  2.  هنگامی که آماده تعویض نازل هستید، نازل هایی را انتخاب کنید که قطرات بسیار ریز کمتری را تولید کنند چون به احتمال زیاد دور شده و دچار بادبردگی می شوند.
  3.  مواد شیمیایی در بازار فروخته می شود که برای افزایش اندازه قطرات و کاهش تعداد قطرات بسیار کوچک در صورت اضافه شدن به مخلوط اسپری طراحی شده اند. بیشتر آنها نوعی پلیمر هستند که تمایل به افزایش ویسکوزیته و چگالی مخلوط اسپری دارند که منجر به قطرات بزرگتر می شود. با این حال، این روش باید آخرین دفاع در برابر انحراف باشد. ابتدا گزینه دیگری مانند هدف گیری بهتر سمپاش و جابجایی به نازل های بهتر را اجرا کنید.
  4.  از سپرهایی استفاده کنید که به طور جزئی یا کامل فاصله بین هدف و نازل ها را پوشش می دهند. این مورد جزء چیزهایی که در بعضی کشورهای پیشرفته احتمالا کاربرد دارد.
  5.  همیشه به جهت و بزرگی باد توجه کنید. بهترین سرمایه گذاری که می توانید انجام دهید این است که یک باد سنج بخرید که به شما بگوید سرعت باد در هر زمان معین چقدر است. داشتن باد سنج به شما کمک می کند تا از مشکلات پرهزینه مرتبط با انحراف سم جلوگیری کنید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد