پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

اجزای موتور

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

اجزای موتور

اجزای موتور تراکتور

بسیاری از انواع و اندازه های موتورهای احتراق داخلی از زمانی که اتو موتور خود را در سال 1876 به ثبت رساند مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال رایج ترین نوع موتور تراکتور دارای سیلندرهای عمودی است که در کنار هم قرار گرفته اند. این مقاله به بخش‌های اصلی موتور که در چنین موتورهایی گنجانده شده‌اند، می‌پردازد. شما با عملکرد اجزای موتور، دلایل انتخاب یک نوع قطعه نسبت به دیگری، نحوه نصب و تنظیم قطعات خاص، و نحوه تصمیم گیری در مورد نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات خاص آشنا خواهید شد.

اجزای موتور

بلوک سیلندر

بلوک سیلندر ستون فقرات موتور است. بیشتر سایر اجزای موتور را پشتیبانی می کند و آنها را در ارتباط مناسب با یکدیگر نگه می دارد. بلوک همچنین ممکن است به عنوان بخشی از شاسی برخی از تراکتورها عمل کند و از چرخ های جلو پشتیبانی کند. بلوک های سیلندر برای تراکتورهای مزرعه معمولاً ریخته گری های یک تکه ای تولید می شوند که از چدن خاکستری هستند. حفره های توخالی ممکن است برای گردش آب خنک کننده به داخل بلوک ریخته شود.
بیشتر موتورهای خودرو از آرایش enblock استفاده می کنند که در آن سیلندرها مستقیماً به داخل بلوک ریخته می شوند. دیواره های چدنی سیلندرها باید صیقل داده شوند تا سطح صافی برای حرکت پیستون فراهم شود. در این موتورها، پیستون ها به طور مستقیم با سطح داخلی سیلندر در تماس هستند و هیچ گونه بوشی ندارند. اما ممکن است یک بوش خشک در هر سیلندر ریخته گری پرس شود. این بوش خشک است زیرا با مایع خنک کننده موتور تماس پیدا نمی کند. در مقابل، یک بوش تر به عنوان تنها دیواره بین پیستون و خنک کننده عمل می کند. برای جلوگیری از نشت مایع خنک کننده از انتهای یک بوش مرطوب باید آببندی وجود داشته باشد. ساخت چیدمان enbloc نسبت به آرایش لاینر هزینه کمتری دارد، اما بوش ها قابل تعویض هستند.
در صورت سایش بیش از حد یا هنگامی که دیواره های بوش عمیقاً خراشیده شده یا خراشیده شده اند، آسترها باید تعویض شوند (یا موتورهای انبلوک باید دوباره ماشین کاری شوند شوند). دو علامت رایج، سایش مخروطی سیلندر و بیضی شدن آن است. مخروطی زمانی اتفاق می‌افتد که سایش قطر بزرگ‌تری را در بالای ناحیه حرکت رینگ ایجاد می‌کند تا در پایین. بیضی شدن زمانی اتفاق می افتد که سایش، قطر بزرگتری عمود بر میل لنگ ایجاد می کند تا قطر سیلندر موازی با میل لنگ.

اجزای موتور

قطرها را می توان اندازه گیری کرد. هنگامی که تصمیم می گیرید که مخروطی یا بیضی شدن بیش از حد است، باید از مشخصات سازنده به عنوان یک راهنما استفاده شود. با این حال، به عنوان یک دستورالعمل کلی، زمانی که سیلندر مخروطی یا بیضی بیش از 0.13 میلی متر (0.005 اینچ) باشد، به تعویض بوش یا ماشین کاری مجدد نیاز است. الگوی متقاطع با حرکت یک دیگلایزر چرخشی به بالا و پایین در سیلندر در حین عملیات تکمیل ساخته می شود. طرح متقاطع از گیر کردن رینگ ها جلوگیری می کند و همچنین سطحی را فراهم می کند که روغن روان کننده را حفظ می کند. اگر چه مقداری پولیش عمودی معمولاً در حین کار موتور رخ می دهد، بوش ها نباید دارای خراش یا خراش عمیق روی سطح باشند.

اجزای موتور

سرسیلند

برداشتن پیستون ها و سایر قسمت ها با طراحی سیلندرهایی با انتهای باز در بالا ساده می شود. انتهای باز با استفاده از سرسیلندر آب بندی می شوند. علاوه بر آب بندی محفظه های احتراق، هد شامل سوپاپ ها و گذرگاه ها برای هدایت آب خنک کننده ها یا پورت های منیفولدهای ورودی و خروجی است.
سر سیلندرها قطعات ریخته گری شده یک تکه هستند و معمولاً از آلیاژ آهن و مس یا آلومینیوم ساخته می شوند. برای جلوگیری از نشت گازهای حاصل از احتراق، سر باید کاملاً به بلوک بسته و آببندی شود. تاب برداشتن بیش از حد بالای بلوک یا سطح جفت گیری روی سر می تواند از آب بندی کامل جلوگیری کند. بنابراین، هر دو سطح باید در محدوده مشخصات توصیه شده توسط سازنده صاف باشند. تاب برداشتن جزئی را می توان با ماشین کاری سر و/یا بلوک برای دستیابی به سطوح تقریباً صاف تر اصلاح کرد.
یک واشر مخصوص سر سیلندر بین سر و بلوک استفاده می شود. به طور معمول، چنین واشرهایی از آزبست ساخته می شوند و شامل حلقه های فلزی در اطراف هر سیلندر برای کمک به آب بندی در گازهای احتراق می شوند. سر سیلندر با پیچ هایی با استحکام بالا به بلوک بسته می شود که برای اطمینان از آب بندی خوب باید به تدریج و به طور یکنواخت سفت شود. به طور کلی، دفترچه راهنمای سازنده، هر محل سر پیچ را شماره گذاری می کند و ترتیب سفت شدن سر پیچ ها را مشخص می کند. روش معمول، آن است که با پیروی از یک الگوی مارپیچی در سفت کردن سر پیچ ها است. این روش سفت کردن به صاف نگه داشتن سر برای آببندی بهتر کمک می کند. دستورالعمل های سازنده همچنین میزان گشتاوری را که باید در سفت کردن هر پیچ و مهره اعمال شود، مشخص می کند.

اجزای موتور

سوپاپ و قطعات آن

یکی از اجزای موتور که بسیار مهم هستند سوپاپ ها می باشند. سوپاپ ها باید در حین کورس های تراکم و توان به خوبی آببندی شوند، ضمن اینکه باید حداقل محدودیت جریان را در طول کورس های ورودی و خروجی ایجاد کنند. زمان بندی سوپاپ نیز مهم است. عملکرد سوپاپ ها و زمانبندی توسط دنده و بادامک سوپاپ کنترل می شود.
اگرچه از آنها در موتورهای تراکتور استفاده نشده است، میل بادامک های بالای سر سیلندر در موتورهای مدرن خودرو استفاده می شود. میل بادامک های بالای سر با حذف میله های فشار، قطعات محرک سوپاپ را ساده می کند. با این حال، میل بادامک بالای سر بیش از حد بالاتر از میل لنگ است که توسط یک چرخ دنده زمان بندی هدایت نمی شود. در عوض، معمولاً از یک تسمه دندانه دار برای هدایت میل بادامک از یک قرقره روی میل لنگ استفاده می شود.
آب بندی زمانی اتفاق می افتد که فنر سوپاپ، سطح سوپاپ را محکم به نشیمنگاه سوپاپ فشار می دهد. این نشیمنگاه ممکن است مستقیماً در سر سیلندر ماشین کاری شود، یا ممکن است در یک درج یا اینسرت (INSERT ) صندلی سوپاپ ساخته شده از فولاد آلیاژی مرغوب ماشینکاری شود. درج ها سایش را کاهش می دهند و قابل تعویض هستند. ناحیه تماس بین صفحه سوپاپ و نشیمنگاه سوپاپ باید به اندازه کافی گسترده باشد تا انتقال حرارت را به آن انجام دهد.

اجزای موتور

گاید سوپاپ، اما به اندازه کافی باریک است تا به خرد کردن رسوبات سوپاپ کمک کند. هم صندلی یا سیت (SEAT) سوپاپ و هم سطح سوپاپ را می توان با سنگ زنی احیا کرد. توصیه‌های تولیدکنندگان در مورد هندسه مناسب وجه‌ها و نشیمن‌گاه‌های دریچه‌های زمینی باید رعایت شود.
فاصله مناسب بین ساقه سوپاپ و گاید سوپاپ باید حفظ شود. فاصله بیش از حد باعث می شود که روغن روان کننده از ساقه سوپاپ به سمت سوپاپ های ورودی یا خروجی حرکت کند و باعث مصرف بیش از حد روغن شود. با این حال، مقداری روغن باید به سمت گاید سوپاپ حرکت کند تا روان‌کاری شود. دفترچه‌های راهنمای سازنده، تلورانس‌های مجاز را در قطر میل سوپاپ و قطر داخلی گایدهای سوپاپ مشخص می‌کنند. کمپرسور فنر سوپاپ برای برداشتن شیرها برای بررسی یا تعمیرات استفاده می شود.
سوپاپ ها ممکن است در اثر گرمای بیش از حد آسیب ببینند. هر سوپاپ باید بتواند گرمایی که توسط گازهای داغ احتراق به آن منتقل می شود را دفع کند. کوتاه ترین و موثرترین مسیر دفع گرما از طریق نشیمنگاه سوپاپ تا ژاکت آب است. گرما همچنین می تواند از ساقه سوپاپ بالا رفته و از طریق گاید سوپاپ به ژاکت آب منتقل شود. سوپاپ های اگزوز به ویژه در برابر تنشهای حرارتی آسیب پذیر هستند زیرا هنگامی که در معرض خروج گازهای داغ احتراق، باز هستند، هیچ گرمایی نمی تواند از طریق نشیمنگاه سوپاپ دفع شود.

اجزای موتور

روتاتور سوپاپ در برخی از موتورها برای چرخش سوپاپ ها در هنگام کار موتور استفاده می شود. روتاتورهای نوع رهاسازی هنگامی که شیر باز است، قفل نگهدارنده را از ساقه سوپاپ دور نگه می دارد. سپس ارتعاشات موتور و گازهای متحرک باعث چرخش سوپاپ می شود. چرخاننده های مثبت هر بار که دریچه باز می شود شیر را مجبور می کنند تا کمی بچرخد. چرخش سوپاپ ها یک عمل برای تمیز نگه داشتن نشیمنگاه سوپاپ و ایجاد آب بندی بهتر فراهم می کند. از آنجایی که برخی از قسمت‌های سطح شیر نسبت به سایر قسمت‌ها به ژاکت آب نزدیک‌تر هستند، چرخاننده‌های سوپاپ به حفظ دمای یکنواخت‌تر تمام قسمت‌های سر سوپاپ کمک می‌کنند. برخی از موتورها فقط روی سوپاپ های اگزوز روتاتور دارند زیرا سوپاپ های ورودی ذاتا خنک تر و تمیزتر از دریچه های اگزوز هستند.
یک مقداری از فاصله بین انتهای سوپاپ و اسبکی لازم است. گرم شدن سوپاپ ها در حین گرم شدن موتور باعث می شود که ساقه سوپاپ از نظر طول کشیده شود. در غیر این صورت افزایش طول ساقه باعث می شود که سوپاپ ها در هنگام گرم شدن موتور باز نگه داشته شوند. فاصله بیش از حد باعث عملکرد نویز می شود و همچنین بر زمان بندی سوپاپ تأثیر می گذارد. فاصله سوپاپ قابل تنظیم و اندازه گیری است. به طور کلی، سوپاپ های اگزوز به فاصله بیشتری نسبت به سوپاپ های ورودی نیاز دارند. فاصله لازم نیز با دمای موتور متفاوت است.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد