پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

ملاحظات زیست محیطی در کشاورزی

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

ملاحظات زیست محیطی در کشاورزی

ملاحظات زیست محیطی در کشاورزی

این مقاله مدیریت مزرعه برای حفاظت از محیط زیست را مورد بحث قرار می دهد. این شامل اطلاعات مقدماتی در مورد رابطه بین مزرعه و محیط است. همچنین حاوی اطلاعاتی در مورد نگرانی های زیست محیطی، قوانین و شیوه های مدیریت سودمند مربوط به موارد زیر است:

 • ساختمان ها و جاده ها
 • ضایعات مزرعه
 • کود شیمیایی
 • انواع سوخت
 • ضایعات چوب
 • کمپوست
 • مصرف انرژی
 • بویلرهای کشاورزی
 • فرآوری و فروش در مزرعه

دارایی های کشاورزی و محیط زیست

نقش اصلی ساختمان های پشتیبان زراعت و دارایی های کشاورزی این است که مقر تولید و تدارکات مزرعه باشد. بیشتر ساخت و ساز مزرعه، جابجایی ضایعات از سایت های سپتیک و دفع، ذخیره سازی سوخت و ضایعات چوب، کمپوست سازی، و پردازش و فروش در این مکان متمرکز انجام می شود.

بسیاری از سایت های تولید کشاورزی قبل از میلاد در مناطقی قرار دارند که تحت فشار شدید فعالیت های غیر کشاورزی قرار دارند. نگرانی های ناشی از مزارع اغلب به ساختمان ها و جاده های مزرعه مربوط می شود. مکان یابی، جهت گیری و مدیریت سازه ها می تواند به طور قابل توجهی بر اثرات زیست محیطی تأثیر بگذارد. برنامه ریزی و مدیریت خوب سایت نیز ممکن است از اختلافات بین همسایگان جلوگیری کند.

بحث زیر در مورد ساختمان ها به معنای کلی است. مکان‌یابی و شیوه‌های مدیریتی خاص مربوط به ساختمان‌های کود، سوخت، ضایعات چوب، دام، محصولات کشاورزی و آفت‌کش‌ها در بخش‌های مربوطه یافت می‌شوند.

ملاحظات زیست محیطی در کشاورزی

نگرانی های محیط زیستی در مورد ساختمان ها و جاده ها

نگرانی های زیست محیطی مربوط به ساختمان ها و جاده ها عبارتند از:

♦ مکان یابی و ساخت و ساز که منجر به آلودگی آب می شود. یا ایجاد بوهای غیر قابل قبول برای همسایگان

♦ پخش محتویات از ساختمان ها که منجر به آلودگی هوا یا آب می شود

♦ سطوح غیر قابل نفوذ مانند سقف ساختمان ها، جاده ها و حیاط ها که منجر به تغییر جریان، حجم و جهت رواناب می شود و باعث فرسایش یا سیل در پایین دست می شود.

♦ اختلال در پوشش گیاهی ساحلی، نهرها، دریاچه‌ها یا تالاب‌ها به دلیل عبور رودخانه‌ها و پل‌ها که بر آبزیان، حیات وحش و کیفیت آب تأثیر می‌گذارد.

شیوه های مدیریت سودمند ساختمان ها و جاده ها

مطابق با قوانین مربوط به ساختمان ها و جاده ها، از جمله موارد فوق، و در صورت لزوم، اقدامات مدیریتی سودمند زیر را برای حفاظت از محیط زیست اجرا کنید.

بسیاری از روش‌های زیر را می‌توان در ساختمان‌ها و جاده‌های موجود مورد استفاده قرار داد و تمام اقدامات باید با ساخت‌وساز جدید در نظر گرفته شود. برنامه ریزی مکان و مدیریت خوب سازه ها می تواند اثرات زیست محیطی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و همچنین ممکن است از اختلافات همسایگان جلوگیری کند.

سایت های ساختمانی موجود فعالیت‌های مزرعه را ارزیابی کنید تا اطمینان حاصل شود که آلودگی اتفاق نمی‌افتد، و تأیید کنید که رویه‌های عادی مزرعه دنبال می‌شوند. قانون حفاظت از شیوه‌های مزرعه، فعالیت مزرعه‌ای عادی را به عنوان فعالیتی تعریف می‌کند «که توسط یک تجارت مزرعه به شیوه‌ای منطبق با آداب و رسوم و استانداردهای مناسب و پذیرفته‌شده که توسط مشاغل مزرعه‌ای مشابه در شرایط مشابه ایجاد و دنبال می‌شود، انجام می گردد.»

ملاحظات زیست محیطی در کشاورزی

هنگام ارزیابی یک سایت موجود، عوامل زیر باید در نظر گرفته شوند:

 • پتانسیل تولید شیرابه و/یا رواناب از سایت های ساختمانی مزرعه
 • نزدیکی به مناطق حساس (مانند جریان آب، زیستگاه، منابع آب خانگی، مناطق مورد استفاده برای فعالیت های انسانی)

هنگام انتخاب یک سایت ساخت و ساز جدید، اقدامات زیر را اجرا کنید:

 • زمینی را انتخاب کنید که برای کاربری کشاورزی باشد.
 • از شیوه های معمول مزرعه پیروی کنید
 • قرار دادن ساختمان‌هایی با منابع احتمالی آلودگی در حداقل 30.5 متر از چاه (قانون بهداشت عمومی)، 30 متر یا بیشتر از ورودی آب مورد استفاده برای مصارف خانگی (پیشنهاد شده).
 • در مواردی که نقشه‌برداری طبقه‌بندی جریان آب در دسترس نیست، یا در شرایط منحصر به فردی که استانداردهای عقب‌نشینی مشکلاتی را ایجاد می‌کنند یا عدم انطباق آشکار است، با یک متخصص محیط زیست واجد شرایط مشورت کنید.

ساخت و ساز ساختمان مزرعه

چه برای اهداف دامداری و چه برای اهداف ذخیره سازی، ساخت و ساز خوب هم استفاده موثر و هم مضرات زیست محیطی کم را در ساختارهای مزرعه تضمین می کند و از جمله موارد مهم در ملاحظات زیست محیطی در کشاورزی می باشد. برای نشستن، سرویس بهداشتی و مدیریت زباله، تمام ساختمان های کشاورزی را با استفاده از روش های سودمند زیر بسازید:

 • در صورت استفاده از ضایعات خارج از مزرعه برای مواد پرکننده، مطمئن شوید که آلودگی ندارند.
 • از طرح های ساختمانی استفاده کنید که امکان پاکسازی و شستشو موثر و کارآمد را فراهم می کند
 • برای انبارهای ذخیره‌سازی حاوی مواد خطرناک، اطمینان حاصل کنید که سطوح غیرقابل نفوذ و طاقچه‌های پیوسته، حتی مسدود بودن زیر درها، در ساخت‌وساز برای مهار مواد خطرناک در نظر گرفته شده است.
 • جمع آوری و مدیریت آب بام زمانی که بیش از 10 درصد پیشنهادی سایت مسقف است، توصیه می شود
 • در مناطقی که بارندگی زیاد است، برای منحرف کردن آب پشت بام، از ناودانی و روش های مختلف استفاده کنید.

 

نگرانی های زیست محیطی مواد زائد مزرعه

نگرانی های اولیه زیست محیطی مربوط به زباله های مزرعه عبارتند از:

♦ شکست میدان جذب سپتیک که منجر به آلودگی آب می شود

♦ مواد و شیرابه رها شده از مکان های دفع زباله در مزرعه که منجر به آلودگی هوا یا آب یا جذب حیات وحش می شود.

با قوانین مربوط به پسماندهای مزرعه قابل اجرا پیروی کرده و در صورت لزوم، شیوه های مدیریت سودمند زیر را برای حفاظت از محیط زیست اجرا کنید.

ملاحظات زیست محیطی در کشاورزی

سیستم های فاضلاب مزرعه

ساخت و ساز سیستم های فاضلاب خانگی از مزرعه، انبارها و سایر سازه ها توسط وزارت بهداشت از جمله مخازن سپتیک، میدان های جذب و سیستم های تالاب مسکونی تنظیم می شود و قوانین مخصوص به خود را دارد. تمام سیستم های جدید و موجود باید به گونه ای عمل کنند که خطری برای سلامتی ایجاد نکنند. در صورت پیش بینی تعمیرات یا ساخت و ساز جدید، باید با کارشناسان این حوزه مشورت شود.

جداسازی از چاه ها باید حداقل باشد:

 • 15 متر از مخزن نگهدارنده
 • فاصله تا شبکه فاضلاب 30 متر

عملکرد کارآمد سیستم دفع در درجه اول به نگهداری مخزن سپتیک بستگی دارد. به طور دوره ای مواد جامدی را که در مخزن انباشته می شوند حذف کنید تا از رسیدن آنها به میدان و ایجاد خرابی سیستم جلوگیری کنید. مالکان موظفند سیستم های فاضلاب (از جمله حذف مواد جامد از مخزن) را طبق برنامه های تعمیر و نگهداری که توسط یک متخصص واجد شرایط تعیین می شود، نگهداری کنند.

اسقاط ماشین آلات و ادوات.

در صورت امکان استفاده مجدد یا بازیافت اجزای ماشین آلات جزء موارد مهم در ملاحظات زیست محیطی در کشاورزی می باشد؛ در غیر این صورت چنین محصولاتی را در اختیار بازیافت‌کنندگان قرار دهید. اگر ماشین آلات مصرف شده در محل باقی ماندند، سیالات احتمالی آسیب رسان (مانند مبردها، روغن ها، سوخت، ضد یخ) را بردارید و با خیال راحت دور بیندازید. باتری ها، لاستیک ها و روغن ها را برای بازیافت به انبارهای جمع آوری بفرستید.

نگرانی های زیست محیطی کود شیمیایی

نگرانی های اولیه زیست محیطی مرتبط با کود شیمیایی عبارتند از:

دریافت، ذخیره و توزیع کود در کجا؛

 • نشت یا آتش سوزی منجر به آلودگی خاک، آب یا هوا می شود.
 • انتشار گاز منجر به آلودگی هوا می شود.
 • شیرابه باعث آلودگی آب می شود

کود خشک بسیار محلول است و برای جلوگیری از تماس با آب باید در زیر پوشش و ترجیحا تماس غیر مستقیم با زمین نگهداری شود. کودهای مایع باید در ظروف ضد آب با محفظه ثانویه نگهداری شوند. مخازن ذخیره سازی کودهای مایع و گاز را هر روز از نظر نشت بررسی کنید. مخازن ذخیره مایع و گاز باید از برخورد محافظت شوند.

در صورت نشت آمونیاک بی آب، مخزن و اطراف آن باید با آب شسته شود. این آب باید از ورود به آبراهه جلوگیری شود زیرا حاوی آمونیاک است.

کودهای شیمیایی، آفت کش ها و سوخت را در تاسیسات جداگانه ذخیره کنید تا از آلودگی متقابل و واکنش های شیمیایی غیرقابل پیش بینی جلوگیری شود. کودهای اکسید کننده (مانند نیترات آمونیوم) را از هرگونه سوخت یا منبع شعله باز یا جرقه دور نگه دارید. فقط مقادیر مورد نیاز خود را بخرید تا از ذخیره مقادیر زیاد کود جلوگیری کنید. اگر باید کودها را برای مدت طولانی تری ذخیره کنید، امکانات را به اندازه مناسب اندازه بگیرید. یک انبار به گونه ای بسازید که بتوان آن را قفل کرد و دارای یک کف غیر قابل نفوذ با جمع آوری شیرابه و نشت باشد. همه ظروف را به وضوح برچسب بزنید.

ملاحظات زیست محیطی در کشاورزی

اقدامات زیر را برای کودهای ناخواسته، استفاده نشده، قدیمی، اشتباه فرموله شده یا فاسد انجام دهید (یعنی در واقع هر کود به درد نخوری):

♦ کودهای ناخواسته یا ریخته شده را در ملک خود دفن نکنید در واقع می توان گفت که باید تحویل به مراکز جمع آوری پسماند شوند.

♦ مقدار کمی به موادی که قرار است کمپوست شوند اضافه کنید.

نگرانی های زیست محیطی سوخت

نگرانی های اولیه زیست محیطی مرتبط با سوخت عبارتند از:

♦ دریافت، ذخیره، توزیع و استفاده از فرآورده های نفتی در جایی که نشت یا آتش سوزی منجر به آلودگی خاک، آب، هوا یا زیستگاه شود.

♦ انتشار گاز از انبار که منجر به آلودگی هوا می شود

♦ دفع روغن های مصرف شده که منجر به آلودگی خاک، آب، هوا یا زیستگاه می شود

♦ پمپ های موتور احتراق داخلی که منجر به آلودگی آب می شود

مطابق با قوانین مربوط به نفت، از جمله موارد فوق، و در صورت لزوم، اقدامات مدیریتی سودمند زیر را برای حفاظت از محیط زیست اجرا کنید.

ذخیره سازی سوخت متحرک شامل انواع بطری ها، بشکه ها و مخازن سوخت کامیون ها هستند

معمولا در عملیات مزرعه استفاده می شود. شیوه های زیر را اجرا کنید:

♦ بیش از سطح پر شدن ایمن خود پر نکنید

♦ در هنگام حمل و نقل، طبل ها را به صورت عمودی و ایمن نگه دارید

♦ از نگهداری بشکه حاوی سوخت به صورت افقی پرهیز کنید

♦ دارای محفظه ثانویه برای مخازن سوخت جعبه کامیون است که از کامیون یا تریلر خارج می شوند و در یک مکان ثابت برای هر مدت زمان کار می کنند.

♦ کیت پاکسازی نشت سوخت همراه داشته باشید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد