پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

نکات مهم در سمپاشی

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

سمپاشی یکی از عملیات های کشاورزی است که از نظر زیست محیطی، اقتصادی و سلامت اهمیت دارد، در نتیجه رعایت یک سری نکات مهم در سمپاشی ضروری است.

در این مقاله نکات مهم در سمپاشی که شامل یک سری نکته برتر برای اطمینان از اینکه سمپاشی شیمیایی شما تا حد امکان مؤثر و ایمن است، آورده شده است. سمپاشی سموم در مزارع شما یکی از آن مشاغلی است که حاشیه خطای آن بسیار کم است، هم از نظر انجام ماموریت و هم حفاظت از مزارع مجاور و به نوعی جا برای خطا خیلی وجود ندارد. این نکات مهم در سمپاشی، راه هایی برای سمپاشی مؤثرتر و ایمن‌تر ارائه می‌دهد. فصل سمپاشی نزدیک است. فقط دقایقی وقت بگذارید و برخی از ایده های منطقی را که در اینجا ذکر می کنیم مرور کنید تا از آن آفت کش های گران قیمتی که سمپاشی می کنید حداکثر استفاده را ببرید. لیست “ده نکته برتر” زیر به شما کمک می کند عملکرد سمپاش خود را بهبود بخشید و از خراب شدن آن جلوگیری کنید.

1. طرح

مواد شیمیایی و سموم در کشاورزی نقش حیاتی دارند، اما تعیین اینکه آیا نیاز به سمپاشی وجود دارد یا خیر؟ مهم است. باید با برنامه سمپاشی کنید نه خیلی زود و نه خیلی دیر. اگر خیلی زود سمپاشی کنید به عبارتی هنوز آفات به حد اقتصادی نرسیده اند و احتمالا افات مجددا شیوع پیدا کنند و مجبور باشید که سمپاشی دوباره انجام دهید. از طرف دیگر اگر دیر هم اقدام به سمپاشی کنید آفت کار خود را کرده و بخضی از محصول به به دلیل آفت از بین می رود. اگر تصمیمی برای سمپاشی گرفته شود، تعیین زمان برای برنامه ریزی مناسب هر برنامه سمپاشی برای اطمینان از استفاده ایمن و مسئولانه از مواد شیمیایی حیاتی است. مقدار کمی تلاش در برنامه ریزی در ابتدا بسیار کارآمدتر از پرداختن به مسائل بعدی است.

2. برچسب را بخوانید

برچسب سم را به طور کامل بخوانید و تمام الزامات، توصیه ها و نکات مهم در سمپاشی را درک کنید تا مطمئن شوید که کار تا حد امکان مؤثر و ایمن انجام می شود. بسیاری از محصولات به علف های هرز نیاز دارند که به طور فعال رشد کنند و تحت تنش گرمایی قرار نگیرند تا این ماده شیمیایی کار کند و همه برچسب ها حاوی اطلاعات حیاتی در مورد اقداماتی هستند که باید برای اطمینان از عدم وقوع پیامدهای نامطلوب انجام شوند.
مراقب باشید. دستورالعمل های شیمیایی و تجهیزات را بخوانید و آنها را اجرا کنید. هنگام کالیبره کردن سمپاش، انجام سمپاشی واقعی و تمیز کردن تجهیزات، از لباس محافظ، دستکش لاستیکی و ماسک تنفسی استفاده کنید.

3. ایجاد مقاومت را مدیریت کنید

مقاومت بیماری‌ها، آفات و علف‌های هرز در برابر مواد شیمیایی کشاورزی یک پدیده طبیعی است که می‌تواند با شیوه‌های ضعیف استفاده از مواد شیمیایی بدتر شود، بنابراین مدیریت آن برای کشاورزان ضروری است. برخی از گروه‌های محصولات و علف‌های هرز، آفات و بیماری‌های هدف به‌ویژه در برابر ایجاد مقاومت حساس هستند و تنها راه پیشگیری از آن، مدیریت مناسب چرخش مواد شیمیایی مختلف از گروه‌های مختلف می باشد.

4. تجهیزات خود را بشناسید

اطمینان حاصل کنید که تجهیزات شما به درستی و با دقت کالیبره شده اند تا مطمئن شوید که مقدار مورد نیاز مواد شیمیایی به هدف می رسد در غیر این صورت وقت و هزینه خود را تلف می کنید. استفاده از مواد شیمیایی با سمپاشی که کالیبره نشده و به درستی کار نمی کند، می تواند باعث کنترل ناکافی علف های هرز، حشرات یا بیماری شود که می تواند منجر به کاهش عملکرد شود. میزان مصرف لیتر در هکتار سمپاش را بررسی کنید. این فقط با یک کالیبراسیون کامل قابل تعیین است. برای کاهش خطر تماس با مواد شیمیایی، هنگام کالیبره کردن از آب تمیز استفاده کنید. آمادگی نازل، واشر را بررسی کنید و سایر قطعات یدکی و ابزار اضافی را برای تعمیر و تنظیم سریع در حین سمپاشی همراه خود داشته باشید. نکات مهم در سمپاشی

5. اندازه قطرات سم

تنظیم سمپاش خود برای ارائه اندازه قطرات مناسب برای اطمینان از اینکه سمپاشی ایمن و مؤثر انجام می شود و نکات مهم در سمپاشی رعایت می شود، ضروری است. اندازه ذرات سم روی بادبردگی و انحراف ذرات سم تأثیر گذار است. هر قطره از مواد شیمیایی که در اثر جابجایی و انحراف خارج از هدف از دست می دهید هدر می رود. اما اصل کلی استفاده از بزرگترین اندازه قطرات ممکن است که کنترل موثری را فراهم می کند. بعضی از نازلها نمی‌توانند اندازه قطرات درشت تا بسیار درشت را بدست آورند (اگر محصول به این اندازه نیاز دارد). در حالی که قطرات بزرگ‌تر خطر رانش را کاهش می‌دهند، آن را از بین نمی‌برند و هرگز نباید در شرایط آب و هوایی نامناسب سمپاشی انجام شود.
به نازل توجه کنید. نحوه رسوب ماده شیمیایی روی هدف به اندازه مقدار استفاده شده مهم است. بدانید که چه نوع نازلی روی سمپاش شما قرار دارد و آیا برای پوشش کامل باید الگوهای آنها روی هم قرار گیرند یا خیر؟ مطمئن شوید که نازل ها تا حدی مسدود نشده باشند. گرفتگی نه تنها سرعت جریان را تغییر می دهد. همچنین الگوی سمپاشی را تغییر خواهد داد. هرگز از پین، چاقو یا هر جسم فلزی دیگری برای باز کردن گرفتگی نازل استفاده نکنید.
از رگه ای شدن سمپاشی اجتناب کنید. علاوه بر گرفتگی، عوامل دیگری مانند نوک نازل ها با زوایای مختلف فن روی بوم و ارتفاع ناهموار بوم از شایع ترین علل عدم یکنواخت بودن الگوی سمپاشی هستند. همه آنها می توانند رگه هایی از سمپاشی ایجاد کنند که منجر به کنترل ناکافی آفات و ضرر اقتصادی می شود.
بوم سمپاشی را بررسی کنید. تنظیم ارتفاع بوم مناسب برای یک فاصله نازل معین در دستیابی به همپوشانی مناسب بسیار مهم است. نازل های معمولی با فن مسطح نیاز به همپوشانی 30 تا 50 درصدی الگوهای سمپاشی مجاور دارند. کاتالوگ ها را برای توصیه های خاص برای نازل های مختلف بررسی کنید.
سرعت واقعی پیشروی را بدانید و آن را تا حد امکان ثابت نگه دارید. افزایش 20 درصدی سرعت ممکن است به شما امکان دهد که مزرعه را سریعتر پوشش دهید، اما نرخ تعیین شده را نیز 20 درصد کاهش می دهد. به طور مشابه، کاهش سرعت 20 درصدی باعث استفاده بیش از حد از آفت کش ها به میزان 20 درصد می شود.
از جمله عوامل دیگری که بر اندازه ذرات سم تآثیر گذار است، دما و رطوبت می باشد. هر چقدر که دما بالا و رطوبت پایین باشد اندازه ذرات سم پس از خروج از نازل ریزتر شده و امکان بادبردگی سم بیشتر می شود. و بالعکس هر چقدر دما پایین و رطوبت بالا باشد، ذرات سم پس از خروج از نازل با رطوبت هوا ترکیب شده و ذرات درشت تری ایجاد می کنند که به راحتی از برگ های گیاه چکه کرده و می تواند باعث آلودگی خاک بشود.

به فشار سمپاشی توجه کنید.
تغییرات فشار باعث تغییر در میزان کاربرد، اندازه قطرات و الگوی سمپاشی می شود. در فشارهای بسیار کم، زاویه پاشش به طور محسوسی باریک می شود و باعث همپوشانی ناکافی بین الگوهای نازل و ایجاد رگه در سمپاشی می شود. فشار بالا تعداد قطرات مستعد رانش را افزایش می دهد.

6. از انحراف و بادبردگی بسیار زیاد و وحشتناک اجتناب کنید.

انحراف سمپاشی بیش از هر چیز دیگری مواد شیمیایی را هدر می دهد. زمانی که سرعت باد ممکن است باعث انحراف شود سمپاشی نکنید. خطر شکایت همسایگان خود به دلیل آسیب بادبردگی سم به مزارع آنان وجود دارد. اگر عملی است فشار سمپاشی را پایین نگه دارید یا نازل های معمولی را با نازل های با انحراف کم جایگزین کنید. از دیگر استراتژی‌های کاهش بادبردگی استفاده کنید: بوم را نزدیک به هدف نگه دارید، از کمک‌های بازدارنده بادبردگی یا انحراف استفاده کنید و در اوایل صبح و اواخر بعد از ظهر که پتانسیل بادبردگی کمتر است، سمپاشی کنید.

نکات مهم در سمپاشی

7. با همسایگان خود صحبت کنید

با همسایگان خود در مورد زمان سمپاشی خود صحبت کنید، به خصوص اگر قصد دارید در نزدیکی یک محصول یا منطقه حساس سمپاشی کنید. ارتباط قبل از سمپاشی می تواند به جلوگیری از مشکلات بعدی کمک کند.

8. نظارت بر شرایط آب و هوایی

اطلاعات بیشتر در مورد آب و هوا نسبت به قبل در دسترس است. یک وب سایت مفید دفتر هواشناسی آب و زمین است، اما چندین تولید کننده و فروشندگان مواد شیمیایی نیز وب سایت هایی دارند که اطلاعات و پیش بینی های به روز را برای کمک به کشاورزان در برنامه ریزی کارهای سمپاشی ارائه می دهند. فقط از این ابزارها برای برنامه ریزی استفاده کنید، زیرا آب و هوا که واقعاً مهم است، آب و هوای واقعی در روز و زمانی است که قصد دارید سمپاشی کنید. مگر اینکه دستورالعمل‌های برچسب خاصی وجود داشته باشد، دستورالعمل‌های زیر برای شرایط بهتر سمپاشی است:
• دمای زیر 28 درجه سانتیگراد برای سمپاشی لازم است.
• وزش باد ثابت با سرعت 3 تا 15 کیلومتر در ساعت باشد.

9. سوابق را ثبت کنید

ثبت جزئیات استفاده از مواد شیمیایی یک الزام قانونی و حیاتی برای ردیابی در سیستم های تولید و مدیریت مداوم استفاده از مواد شیمیایی از نظر نظارت بر کارایی و چرخش گروه های شیمیایی برای جلوگیری از ایجاد مقاومت در آفت یا حشره است. هیچ فرمت مشخصی برای نگهداری سوابق وجود ندارد، فقط جزئیات مورد نیاز است.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد