پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

10 نکته در نگهداری تراکتور و ادوات کشاورزی

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

10 نکته در نگهداری تراکتور و ادوات کشاورزی

10 نکته در نگهداری تراکتور و ادوات کشاورزی

هر کشاورز اهمیت داشتن ادوات و ماشین آلات کشاورزی باکیفیت را که همیشه در شرایط کار خوب و سالم باشد می داند. هنگامی که یک خرابی در ماشین آلات پیش می‌آید، می‌تواند به معنای خرابی و زیان جدی در بهره‌وری، محصولات و درآمد باشد. خرابی تراکتور، کمباین یا ادوات دیگری می تواند به معنای توقف در کار، صرفه هزینه و زمان برای تعمیرات باشد و به ازای هر روزی که از دست می رود، وقت برای اجرای عملیات های مهم مزرعه از دست می رود.
خوشبختانه، نگهداری پیشگیرانه از ادوات زراعی می تواند به جلوگیری از برخی از این مشکلات کمک کند، عملیات های مزرعه شما به صورت روان و پشت سر هم انجام شده و امورات بدون اتلاف وقت و از کار افتادن ماشین ها صورت می گیرد. در ادامه ده نکته در نگهداری تراکتور و ادوات کشاورزی اشاره می شود، که باید مورد توجه قرار بگیرد.
1. همه اسناد را مرتب نگه دارید
2. تعویض روغن را به صورت منظم انجام دهید
3. قطعات متحرک را روغن کاری کنید
4. همه اتصالات و بازوها و لاستیک ها را بررسی کنید
5. چراغ های خودرو و باتری ها را بررسی کنید
6. کالیبره کردن ادوات خاص مثل سمپاش ها
7. ماشین آلات را تمیز نگه دارید
8. سالم بودن ادوات را از نظر شکستگی بررسی کنید.
9. در صورت امکان ادوات را در انبار و فضای مسقف نگه داری کنید.
10. از سفارشی سازی یا تغییر موتورها خودداری کنید
نگهداری صحیح ماشین آلات و ادوات کشاورزی بسیار مهم است، و ما برخی از نکات نگهداری مورد نیاز و مهم تر را جمع آوری کرده ایم تا به شما کمک کند و تجهیزات خود را سازماندهی کرده و در شکل مطلوب نگه دارید. برای محافظت از ادوات کشاورزی خود این نکات نگهداری را دنبال کنید:

1. تمام اسناد و مدارک را مرتب نگه دارید

حتی اگر از یک دفتر کار خانگی، یک سوله یا گوشه ای از انبار استفاده می کنید، مطمئن شوید که یک سیستم سازمان یافته برای نگهداری هرگونه سوابق و اسناد – از جمله رسید، کاتالوگ، اطلاعات نمایندگی، ضمانت نامه ها و سوابق خدمات، دارید. سوابق دقیقی از تمام تعمیرات و نگهداری را حفظ کنید، چه خودتان آن را انجام دهید یا یک متخصص را استخدام کنید تا آنها را انجام دهد.
یک چک لیست تعمیر و نگهداری ادوات مزرعه برای کارهای معمولی که باید به صورت ماهانه یا سالانه تکمیل شوند، ایجاد کنید. همچنین می‌توانید نموداری برای برنامه‌ریزی هر روال تعمیر و نگهداری آینده بسازید و آن را روی دیوار نمایش دهید. از یک سیستم بایگانی برای سایر سوابق و اسناد استفاده کنید.

2. تعویض روغن را به صورت منظم انجام دهید

بسیاری از انواع ادوات کشاورزی به تعمیر و نگهداری مشابهی نیاز دارند که در برنامه های منظم انجام شود، درست مانند ماشین شما. تراکتورها و سایر ماشین‌ها نیز برای کارکرد بهینه نیاز به تعویض منظم روغن دارند، بنابراین مطمئن شوید که برنامه منظمی برای تعویض روغن برای تمام ماشین آلات کشاورزی خود داشته باشید. حتماً فیلترهای روغن را بررسی کرده و طبق توصیه سازنده آن ها را تعویض کنید. یعنی در همان تعداد ساعتی که سازنده توصیه کرده است.
هنگامی که در حال انجام تعویض روغن هستید، آنالیز روغن حرفه ای را در نظر بگیرید. این یک تست ساده است که می‌تواند مشکلات بزرگ‌تر را تشخیص داده و از آن جلوگیری کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک نمونه روغن کوچک را برای آزمایش به نمایندگی یا آزمایشگاه ببرید. آنالیز روغن یعنی روغن خارج شده و کهنه را آنالیز کرد تا با استفاده از آن، عیوب احتمالی موتور مشخص شود.

10 نکته در نگهداری تراکتور و ادوات کشاورزی

3. قطعات متحرک را روغن کاری کنید

بعضا ادوات کشاورزی دارای قطعات متحرک و دواری هستند مثل پره های دیسک که باید یاتاقان های آن به طور مرتب گریسکاری شود. ادواتی هم هستند که پیچیده بوده و دارای قطعات متحرک زیادی است. با روغن کاری منظم تمام قطعات متحرک، ادوات خود را در وضعیت مناسبی نگه دارید تا همیشه در وضعیت مناسبی کار کنند و دچار سایش و خوردگی نشوند. دوره گریسکاری ممکن است به آب و هوای محلی شما و توصیه های سازنده بستگی داشته باشد.

4. همه اتصالات و لاستیک ها را بررسی کنید

به طور منظم اتصالات تریلر و اتصالات سه نقطه و اتصالات مربوط به ادواتی را که می کشید و دیگر اتصالات را بازرسی کنید. اطمینان حاصل کنید که این قطعات به درستی کار می کنند و می توانند به طور ایمن متصل شوند. در صورت امکان هرگونه آلودگی یا زنگ اضافی را پاک کنید.
علاوه بر این، لاستیک های تمام ماشین آلات کشاورزی و تراکتورهای خود را بررسی کنید. آج ها را از نظر نشانه های سایش بررسی کنید و مطمئن شوید که لاستیک ها تا حد توصیه شده باد شده اند. لاستیک‌های زاپاس را در هنگام چک‌ این‌ها فراموش نکنید و ترتیبی اتخاذ کنید تا لاستیک‌های فرسوده را تعویض کنید. داشتن لاستیک‌های باکیفیت که به‌درستی باد می‌شوند، به کارکرد بهتر ماشین‌های شما کمک می‌کند و می‌تواند مقداری در مصرف بنزین صرفه‌جویی کند.

10 نکته در نگهداری تراکتور و ادوات کشاورزی

5. چراغ های روی وسایل نقلیه و باتری ها را بازرسی کنید

از جمله ده نکته در نگهداری تراکتور و ادوات کشاورزی آن است که تمام چراغ های ترمز، چراغ های هشدار و سایر روشنایی های ادوات و تراکتور را به صورت منظم بررسی کنید. تریلرها را وصل کنید و اطمینان حاصل کنید که همه چراغ ها روی آنها نیز کار می کنند. اگر شخص دیگری به شما کمک می کند تا این کار را انجام دهید، ممکن است آسان تر و سریع تر باشد.
در داخل تجهیزات، مراقب علائم خوردگی و رسوب در هر یک از باتری های خود باشید. این می تواند منجر به توقف و از دست دادن برق خودرو شود. در صورت امکان باتری ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که شارژ شده اند. اگر تجهیزاتی دارید که فقط به صورت فصلی استفاده می‌شوند، باتری‌ها را در زمانی که ماشین‌ها در حال استفاده نیستند، در داخل انبار و بیرون از ماشین نگهداری کنید. این مسأله می تواند از طول عمر باتری های شما محافظت کند.

6. کالیبره کردن ادوات خاص

اگر از ادواتی استفاده می‌کنید که دارای دماسنج، فشار سنج، ترازو، یا سایر تجهیزات تخصصی هستند، حتماً دستگاه‌ها را بررسی کرده و در فواصل زمانی معین مجدداً کالیبره کنید تا همه چیز ایمن و دقیق باشد. حتی برای کار با ادواتی از قبیل سمپاش ها حتما کالیبره کردن سمپاش را مورد توجه قرار دهید.

7. ماشین آلات را تمیز نگه دارید

این ممکن است در مزرعه ای که همه چیز دائماً کثیف می شود، چندان کاربردی به نظر نرسد، اما گاهی اوقات تمیز کردن تجهیزات مزرعه می تواند به محافظت از آن کمک کند. این امر به ویژه در پایان فصل یا درست قبل از انبار کردن ادوات برای جلوگیری از ایجاد لکه‌های زنگ‌زدگی و لکه‌گیری بسیار مهم است.

10 نکته در نگهداری تراکتور و ادوات کشاورزی

8. بازرسی برای شکست و آسیب قطعات

ماشین آلات مزرعه کارهای زیادی را انجام می دهند و به راحتی در اثر استفاده منظم آسیب می بینند. پس از هر بار استفاده، یا حداقل قبل از انبار کردن و در فواصل زمانی معین، ادوات خود را برای هر گونه علائم آسیب بررسی کنید. قطعات شل، صداهای عجیب و غریب و سایر علائم آشکار، نشان دهنده آسیب هستند که ممکن است نیاز به تعمیر و نگهداری باشد. بهتر است قبل از تبدیل شدن به مشکلات بدتر به این مسائل رسیدگی کنید.

10 نکته در نگهداری تراکتور و ادوات کشاورزی

9. در صورت امکان، ادوات را در داخل انبار یا فضای مسقف نگهداری کنید

نگهداری پیشگیرانه ادوات و ماشین های کشاورزی شامل محافظت از آنها در برابر عوامل مختلف می باشد. اگر گاراژ یا انباری برای ادوات خود دارید، این بهترین گزینه برای ذخیره سازی مناسب در فصولی است که استفاده نمی کنید.
اگر ادوات باید بیرون بماند، می‌توانید آن را با برزنت یا حتی پلاستیک بپوشانید تا کمی محافظت بشوند. هر کاری که می توانید برای محافظت از ادوات خود در برابر آب و هوا انجام دهید چون می تواند به حفظ سرمایه شما کمک کند و آن را برای مدت طولانی تری حفظ کند.

10. از دستکاری یا تعویض قطعات موتورها خودداری کنید

آخرین مورد از ده نکته در نگهداری تراکتور و ادوات کشاورزی آن است که از دستکاری آنها به صورت خودسر بپرهیزید. بسیاری از کشاورزان این وسوسه را دارند که برای افزایش توان یا تطابق تراکتور و ادوات و ماشین آلات کشاورزی با عملیات های مد نظر خود دست به تغییراتی در قطعات و یا تغییر در سیستم آنها می نمایند. این موضوع ممکن است برای تراکتورها و ماشین های قدیمی تا حدی صادق باشد اما ماشین‌های امروزی دارای کامپیوترهای داخلی و قطعات پیچیده‌ای هستند که می‌توانند به راحتی با تغییرات، آسیب ببینند. علاوه بر این، این نوع «تعمیرات» احتمالاً هرگونه ضمانت‌نامه‌ای را که ممکن است داشته باشید باطل می‌کند و تولیدکنندگان و فروشندگان آن را توصیه نمی‌کنند. اگر در صدد اجرای یک تغییر خاص هستید، ابتدا با فروشنده یا تولید کننده خود برای راه حل ها مشورت کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد