پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

روش های کاهش مصرف سوخت در تراکتور

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

روش های کاهش مصرف سوخت در تراکتور

روش های کاهش مصرف سوخت در تراکتور

بخش قابل توجهی از هزینه های یک مزرعه، شامل هزینه های عملیات تراکتور و ماشین آلات می باشد. افزایش شدید اخیر در هزینه های سوخت، انگیزه اضافی برای کاهش هزینه سوخت و کارآمدتر شدن در استفاده از ماشین آلات کشاورزی ایجاد کرده است. در اینجا چند راه حل ساده برای کاهش مصرف سوخت خودروهای کشاورزی برای کار مساوی وجود دارد که همه ما می توانیم از آنها استفاده کنیم. بحث کاهش مصرف سوخت تراکتور، یکی از مباحث مهم مطرح شده، در کل دنیا می باشد که اهمیت زیادی دارد. به طوری که شبکه ای از کشاورزان و جنگلبانان اروپایی متعهد به کاهش 20 درصدی مصرف سوخت خود هستند. بازده 20 درصدی، یک پروژه انرژی هوشمند برای اروپا است که برای تشویق کشاورزان و جنگل بانان به مشارکت در دستیابی به هدف اتحادیه اروپا برای صرفه جویی 20 درصدی انرژی تا سال 2020 طراحی شده است. سوخت ارزان نیست، بنابراین بهترین راه برای صرفه جویی در هزینه، کاهش مصرف سوخت است. به این نکات در مورد کاهش مصرف سوخت تراکتور توجه کنید.

نکاتی برای کاهش مصرف سوخت

در اینجا یک سری روش های کاهش مصرف سوخت در تراکتور و بهبود کارایی تراکتورها و ماشین آلات آورده شده است:
• کاهش عملیات خاک‌ورزی: خاکورزی سنتی را به گزینه‌های کشت بدون خاک‌ورزی یا حداقل خاک‌ورزی تغییر دهید. این می تواند مصرف سوخت را تا 86 درصد کاهش دهد.
• دستورالعمل های اپراتور را بخوانید و برنامه های تعمیر و نگهداری توصیه شده توسط سازندگان را دنبال کنید.
• اگر موتور تراکتور دود سیاه را تولید می کند، انژکتورها را تمیز کنید.
• از کود دامی به عنوان جایگزینی موثری برای کود شیمیایی استفاده کنید (شکل 1). استفاده موثرتر از کود دامی تعداد دفعات عبور از مزرعه برای پخش کود شیمیایی کاهش می دهد.
• از تراکتورهای بزرگ برای کشیدن بارهای کوچک خودداری کنید. تراکتور را با قدرت مورد نیاز کار مطابقت دهید و به اندازه توان مورد نیاز ادوات، تراکتور را انتخاب کنید. استفاده از یک تراکتور کوچک برای یک میدان بزرگ هم زمان و هم سوخت شما را هدر می دهد. و همین مفهوم برای یک تراکتور بزرگ در یک زمین کوچک صدق می کند. در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید و تراکتور با اندازه مناسب را برای کار انتخاب کنید.

روش های کاهش مصرف سوخت در تراکتور

• فیلترهای هوا و بنزین را مرتباً تعویض کنید، مخصوصاً هنگام کار در شرایط گرد و غبار.
• از بی هدف چرخیدن و حرکت کردن تراکتور برای مدت طولانی خودداری کنید.
• تراکتورها را با دنده های سبک تر و با گاز دادن کمتر برانید بهتر از آن است که دنده سنگین باشد و خیلی گاز بدهید.
• تراکتور و تجهیزات را هر روز قبل از شروع کار چک کنید. مشکلات تعمیر و نگهداری کوچک را قبل از اینکه باعث خرابی بزرگی شوند و مشکلات را ایجاد کنند، اصلاح کنید. اگر تراکتور خود را به طور منظم نگهداری نکنید، سواری شما نمی تواند بهترین عملکرد خود را داشته باشد. اگرچه تعمیر و نگهداری معمول می تواند خسته کننده باشد، اما در کاهش مصرف سوخت و افزایش طول عمر تجهیزات ضروری است. بنابراین، به یاد داشته باشید که اگر انتظار عملکرد مطلوب را دارید، هرگز نباید از بازرسی ها و کارهای تعمیر و نگهداری تراکتور خود صرف نظر کنید
• از روغن موتور با ویسکوزیته و مشخصات مناسب برای موتور خود استفاده کنید. روغن و فیلتر روغن را طبق توصیه سازنده تعویض کنید.
• از بالاستینگ ( افزایش وزن تراکتور و سنگین کردن چرخ های عقب) مناسب تراکتور برای کاهش لغزش چرخ و در نتیجه کاهش مصرف سوخت استفاده کنید.
• لاستیک های محرک فرسوده را تعویض کنید، لغزش بیش از حد چرخ ها و مصرف سوخت را کاهش دهید.

روش های کاهش مصرف سوخت در تراکتور

• لاستیک های تراکتور و ادوات را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در فشار باد توصیه شده، برای بهترین کشش و کمترین مقاومت غلتشی هستند.
• برای کشش بهتر و مصرف سوخت کمتر به جای لاستیک های بایاس پلی از لاستیک های رادیال استفاده کنید.
• فشار تایر بر اساس نوع زمین، عاملی است که بیشترین تأثیر را بر مصرف سوخت شما دارد. در مزرعه، تایر بیش از حد باد شده، باعث بکسوات، بیش از حد می شود و بنابراین برای جبران چسبندگی از دست رفته و انتقال نیروی کششی بهتر به زمین، به قدرت موتور بیشتری نیاز دارد. در جاده‌ها، لاستیک‌هایی که کم باد می‌شوند، سطح تماس بسیار زیادی با آسفالت دارند، بنابراین مقاومت قابل‌توجهی ایجاد می‌کنند که به قدرت موتور بیشتری نیز نیاز دارد. یک نکته ساده که می توانید برای روش های کاهش مصرف سوخت در تراکتور خود از آن استفاده کنید، تغییر فشار در لاستیک های خود است. اگر لاستیک های خود را بیش از حد باد کنید، کشش را از دست می دهید و تراکتور خود را مجبور می کنید تا سخت تر کار کند. اما اگر لاستیک های خود را کم باد کنید، می توانید مقاومت بیش از حد ایجاد کنید و موتور خود را مجبور کنید بیش از حد نیاز کار کند.
• لاستیک های اصلی عرضه شده با تراکتور شما مناسب ترین لاستیک ها برای ماشین شما نیستند. آنها صرفاً ارزان ترین لاستیک ها برای سازنده هستند. همیشه برای مزرعه شما سود بیشتری خواهد داشت که این لاستیک ها را با لاستیک هایی جایگزین کنید که برای استفاده اصلی تراکتور شما مناسب تر هستند. تجهیز تراکتور به لاستیک‌های کم‌فشار که پهن‌تر از لاستیک های اصلی هستند، آنقدر بر مصرف سوخت شما تأثیر می‌گذارد که تنها پس از چند ماه استفاده، بیش از هزینه اضافی این لاستیک‌ها، از تمام صرفه‌جویی‌های بعدی سوخت جبران خواهید کرد. این بدان معناست که شما در دراز مدت در صدر قرار می گیرید، حتی اگر در ابتدا گران تر به نظر برسد.

روش های کاهش مصرف سوخت در تراکتور

• خیلی از موارد کار کردن تراکتور با دور موتور بالا، صرفا مصرف سوخت را افزایش داده و به موتور فشار وارد می آورد. باید تراکتور در دور موتور بهینه کار کند.
• با کار در اعماق کمتر در مصرف سوخت صرفه جویی کنید. برای کارهای سنگین مانند شخم زدن و مبارزه با علف های هرز، کار در عمق همیشه مفید نیست. اگر خاک شما به طور منظم خاک‌ورزی می‌شود و مراقب هستید که از فشردگی بیش از حد خودداری کنید، یا اگر تراکتور شما مجهز به لاستیک‌های VF کم‌فشار است، می‌توانید عمق کار خود را چندین سانتی‌متر کاهش دهید بدون اینکه بر عملکرد محصول تأثیری داشته باشید. آزمایش نشان داده است که کاهش عمق 8 سانتی متری باعث صرفه جویی 26 درصدی در مصرف سوخت می شود.
• با کاهش سرعت در جاده در مصرف سوخت، صرفه جویی کنید. ما دائماً مخالف افزایش زمان هستیم و همیشه توصیه می کنیم که در زمان کمتری عملیات ها انجام بشود. اما اگر هنگام رانندگی در جاده سرعت خود را 10 کیلومتر در ساعت کاهش دهید، می توانید در طول سال در مصرف سوخت صرفه جویی کنید، به خصوص اگر فاصله زیادی بین مزرعه و زمین های شما باشد. درست است که در هر سفر 5 یا 6 دقیقه اضافی از دست خواهید داد، اما این کاهش مصرف سوخت است که تفاوت بیشتری در ترازنامه پایان سال شما ایجاد می کند.
• توزیع صحیح وزن در تراکتور. توان کششی مورد نیاز برای شخم زدن، تاثیر مستقیمی بر مصرف شما دارد. اگر انتقال وزن را اشتباه محاسبه کنید، تراکتور شما متعادل نخواهد شد و از قدرت کامل آن بهره مند نخواهید شد. با افزایش بار آکسل بر اساس ادوات مورد استفاده، چسبندگی تراکتور خود را بهبود می‌بخشید، از بکسوات جلوگیری می‌کنید و حداکثر نیروی کششی موتور خود را با تلفات صفر به دست می‌آورید.

روش های کاهش مصرف سوخت در تراکتور

• با ادامه افزایش هزینه های سوخت، بسیاری از کشاورزان و مردم در صنعت کشاورزی می خواهند هزینه سوخت خود را کاهش دهند و در هزینه خود صرفه جویی کنند. با این حال، تغییر به کار دستی مطمئناً یک گزینه نیست، بنابراین دست یافتنی ترین راه برای صرفه جویی در هزینه، کاهش مصرف سوخت تراکتور است. با راهنمایی های صحیح، به راحتی می توان مصرف سوخت تراکتور خود را بدون تداخل در عملکرد دستگاه کاهش داد.
• تراکتور را تنظیم کنید. تنظیم موتوری و برقی تراکتور شما را تغییر می‌دهد و سیستم‌های محدود کننده انتشار آلاینده‌ها را که کارایی و عملکرد دستگاه شما را کاهش می‌دهند حذف می‌کند. تنها چیزی که نیاز دارید این است که با متخصصان و مکانیکان تراکتور در تماس باشید، و آنها می توانند فوراً بدون افزودن یا تغییر هیچ سخت افزاری، راندمان سوخت تراکتور شما را افزایش دهند. اگر راهی سریع و آسان برای بهبود فوری عملکرد تراکتور خود می خواهید، تیونینگ بهترین گزینه شما است.

• سوخت های با کیفیت نه تنها طول عمر موتور شما را افزایش می دهند، بلکه کارایی تراکتور شما را نیز افزایش می دهند. سوخت، روان کننده یا مواد افزودنی را صرفاً به این دلیل انتخاب نکنید که ارزان ترین سوخت موجود در بازار است. در عوض، مایعات با کیفیتی را انتخاب کنید که برای تراکتور شما مفید باشد و از آسیب های بعدی جلوگیری کند.

خلاصه
با گذشت زمان، اقدامات ذکر شده در بالا می تواند میزان سوخت مصرفی در یک عملیات کشاورزی را به میزان قابل توجهی کاهش داد و از جهت هزینه های مزرعه و محیط زیست به صرفه باشد.

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد