پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

معیارهای انتخاب دیسک های کشاورزی

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

معیارهای انتخاب دیسک های کشاورزی

معیارهای انتخاب دیسک های کشاورزی

مقدمه
اگر به دنبال بهترین ادوات برای رشد محصولات زراعی، کنترل علف های هرز، بهبود حاصلخیزی خاک و تسطیح بستر بذر هستید، دیسک های کشاورزی بهترین گزینه برای همه این موارد می باشند. در این مقاله به شما کمک می کنیم تا معیارهای انتخاب دیسک های کشاورزی، را به خوبی بشناسید.
دیسک زنی یک روش مدیریت مزرعه است که برای شکستن کلوخه ها و سله های سطحی پس از شخم زدن استفاده می شود. همچنین برای بهبود دانه بندی خاک و یکنواختی سطح از دیسک استفاده می شود.
همراه با آماده سازی خاک برای محصولات زراعی، دیسک زنی علف های هرز را کنترل می کند و علف های هرز از قبل ظاهر شده را از بین می برد. همچنین به ترکیب بقایای گیاهی در خاک برای باروری و غنی شدن خاک کمک می کند.

دیسک های کشاورزی

دیسک یکی از ادوات مهم کشاورزی است که برای آماده سازی خاک برای کاشت با شکستن کلوخه ها و پوسته های سطحی استفاده می شود. بنابراین دانه بندی خاک را بهبود می بخشد و علف های هرز را از بین می برد. این تجهیزات باعث می شود خاکی که به خوبی شخم زده شود، گیاهان سالم تر و عملکرد بهتری داشته باشند.

معیارهای انتخاب دیسک های کشاورزی

قطعات دیسک کشاورزی

دیسک ها شامل یک سری پره فلزی برشی مقعر یا بشقاب هستند که بر روی یک شاسی نصب می شود و معمولاً از قسمت های زیر تشکیل شده است:
دیسک ها یا بشقابها؛ پره های برش مقعر دایره ای ساخته شده از فولاد. این دو نوع دیگر دارد: دیسک لبه صاف یا دیسک لبه ساده و دیسک لبه بریده/دیسک برش یا دیسک لبه کنگره ای.
شاسی؛ برای نگه داشتن و پشتیبانی از دیسک استفاده می شود.
محور دیسک; شفت فولادی سنگین برای نصب دیسک.
قرقره یا فاصله دهنده؛ لوله فلنجی که بر روی پیچ و مهره آربور بین هر دو دیسک نصب می شود تا از حرکت جانبی دیسک ها جلوگیری کند و موقعیت ثابت خود را حفظ کند. برای حفظ فاصله مساوی بین دیسک ها استفاده می شود.
سپر؛ صفحه آهنی سنگینی که در انتهای هر باند یا گروه دیسک برای مقابله با حرکات آنها قرار دارد. از دیسک ها در برابر برخورد دیسک های مجاور محافظت می کند.
بلبرینگ؛ به چرخش گروه دیسک ها کمک می کند.
گل پاک کن؛ دیسک را از گرفتگی نجات می دهد، خاک را از روی دیسک ها پاک می کند و قسمت مقعر دیسک را تمیز نگه می دارد.

معیارهای انتخاب دیسک های کشاورزی

چرخ حمل و نقل؛ در برخی از دیسک ها که بیشتر از نوع کششی هستند، چرخ های حمل و نقل برای اهداف حمل و نقل در نظر گرفته شده است.
گروه دیسک; مونتاژ دیسک‌هایی که روی یک پیچ و مهره معمولی با فاصله‌دهنده دیسک، بلبرینگ و سپر نصب شده‌اند.
جعبه وزن؛ که در برخی دیسک ها وجود دارد بر روی شاسی اصلی دیسک برای تحمل وزن اضافی برای افزایش نفوذ دیسک به خاک ارائه شده است.

انواع دیسک های کشاورزی

دیسک های کشاورزی با توجه به عملکردشان در مدیریت خاک به انواع مختلفی در بازار طبقه بندی می شوند. بیایید انواع آنها را مورد بحث قرار دهیم تا بهترین مورد را متناسب با نیازهای کشاورزی شما انتخاب کنیم.

دیسک تک اکشن یا تک راهه یا یک زانویی

در این نوع دیسک ها گروه دیسکی فقط در یک جهت خاک را می شکند. آنها دو گروه هستند که در جهت مخالف چیده شده اند، بنابراین خاک را در جهت مخالف پرتاب می کنند و پشته ها و شیارهایی را ایجاد می کنند. آنها توسط کشاورزان در زمین های کوچکتر استفاده می شوند زیرا عرض برش آنها از 4 فوت تا 20 فوت متغیر است.

دیسک دو اکشن یا دو زانویی

به آن دیسک پشت سر هم یا دیسکی تاندوم نیز می گویند. از دو یا چند باند یا گروه دیسک تشکیل شده است. باندهای جلویی آن خاک را در یک جهت پرتاب می کنند، در حالی که دیسک های روی باندهای عقب خاک را در جهت مخالف پرتاب می کنند.

معیارهای انتخاب دیسک های کشاورزی

دیسک افست

گروه‌های دیسکی که با تراکتوری که آن را می‌کشد همسو نیستند، دیسک افست نامیده می‌شود. در واقع زانویی در وسط ندارند. از دو ردیف دیسک یکدست تشکیل شده اند. دیسکی آفست دارای دو ردیف باند دیسکی است که خاک را در جهت مخالف یکدیگر می شکنند. آنها معمولا بزرگترین نوع دیسک هایی هستند که برای مزارع بزرگ مناسب هستند.

معیارهای انتخاب دیسک های کشاورزی

موارد استفاده و مزایای دیسک کشاورزی

در اینجا برخی از کاربردها و مزایای دیسک های کشاورزی آورده شده است:
آماده سازی خاک: از دیسک برای شکستن و سست کردن خاک استفاده می شود تا بستر مناسبی برای کاشت ایجاد شود. می توان از آنها برای بریدن و شکستن خاک سخت و فشرده استفاده کرد که امکان نفوذ آب، گردش هوا و رشد بهتر ریشه را فراهم می کند.
کنترل علف های هرز: همچنین می توان از آن برای کنترل علف های هرز با قطع کردن و دفن آنها در خاک استفاده کرد. این به جلوگیری از رشد علف های هرز جدید کمک می کند و مقدار علف کش های مورد نیاز را کاهش می دهد.
مدیریت پسماند: با دیسک های کشاورزی می توانید بقایای محصول را پس از برداشت با خاک مخلوط کنید. این به افزودن مواد آلی به خاک کمک می کند که می تواند حاصلخیزی و ساختار خاک را بهبود بخشد.
بهبود عملکرد محصول: با آماده سازی مناسب خاک با دیسکی می توان عملکرد محصول را بهبود بخشید. آماده سازی مناسب خاک به ایجاد یک محیط بهینه برای جوانه زنی بذر و رشد محصول کمک می کند.
مقرون به صرفه بودن: در مقایسه با سایر ادوات مزرعه نسبتاً ارزان است و می توان از آن برای کارهای مختلف استفاده کرد و به همین دلیل آنها را به سرمایه گذاری مقرون به صرفه برای کشاورزان تبدیل می کند. البته در صورتی که دیسک کار دیگر ادوات را هم انجام دهید و نیازی به خرید آنها نباشد وگرنه دیسک ها فی نفسه ادوات گرانی هستند.
صرفه جویی در زمان: دیسک می تواند منطقه وسیعی را به سرعت پوشش دهد و در زمان و نیروی کار کشاورزان صرفه جویی کند.
همه کاره: می توان از آن در انواع مختلف خاک استفاده کرد و می توان آن را در اعماق و زوایای مختلف تنظیم کرد و آنها را به ابزاری همه کاره برای کشاورزان تبدیل کرد.

نکاتی که هنگام انتخاب دیسک ها باید در نظر گرفت

معیارهای انتخاب دیسک های کشاورزی به قرار زیر می باشد:
نوع خاک: انواع خاک های مختلف به مدل های دیسک های متفاوتی نیاز دارند. به عنوان مثال، اگر خاک رسی سنگین دارید، ممکن است به یک دیسک سنگین با پره های بزرگ نیاز داشته باشید.
اندازه زمین: اندازه زمین شما اندازه دیسک مورد نیاز شما را تعیین می کند. یک میدان بزرگتر و زمین وسیع به دیسکی بزرگتر نیاز دارد تا در زمان کمتری زمین بیشتری را بپوشاند.
اسب بخار تراکتور: قبل از خرید دیسک باید قدرت تراکتور خود را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که دیسکی که انتخاب می کنید با اسب بخار تراکتور شما سازگار است.
تعداد دیسک: تعداد دیسک های یا تعداد پره های آن، بر ظرفیت برش آن تاثیر می گذارد. تعداد پره یا دیسک‌های کمتر به معنای نفوذ سریع‌تر و عمیق‌تر خاک، می باشد.
فاصله بین پره ها: فاصله بین پره ها روی دیسک عمق نفوذ و سطح آشفتگی خاک را تعیین می کند. فاصله کمتر برای خاکورزی کم عمق خوب است در حالی که فاصله بیشتر برای خاکورزی عمیق تر بهتر است.
اندازه پره ها: اندازه پره ها یا بشقاب ها نیز بر سطح آشفتگی خاک تأثیر می گذارد. تیغه های بزرگتر به عمق خاک نفوذ می کنند، در حالی که تیغه های کوچکتر شیب ریزتری تولید کرده و عمق کمتری دارند. البته سطح صاف تری بر جای می گذارند.
نوع بلبرینگ: نوع یاتاقان دیسکی دوام و نیازهای نگهداری آن را تعیین می کند. یاتاقان های مهر و موم شده نگهداری کمی دارند، اما در صورت آسیب دیدن ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند. بلبرینگ های قابل گریس کاری دوام بیشتری دارند اما نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند.
قابلیت حمل و نقل: اگر می خواهید دیسک خود را بین زمین های زراعی جابجا کنید، قابلیت حمل و نقل آن را در نظر بگیرید. مدلی را انتخاب کنید که به راحتی به تراکتور شما متصل شود و در اطراف جابجا شود.
قیمت: در نهایت قیمت تجهیزات را در نظر بگیرید. مدلی را انتخاب کنید که در حد بودجه شما باشد و ویژگی های مورد نیاز شما را ارائه دهد.
بنابراین، این دیسک ها یکی از ادوات ضروری برای کشاورزی مدرن است و به کشاورزان کمک می کند تا مزارع خود را برای کاشت و مدیریت علف های هرز و بقایای محصول آماده کنند. آنها مقرون به صرفه از لحاظ زمانی و همه کاره هستند و آنها را به سرمایه گذاری مهمی برای هر عملیات کشاورزی تبدیل می کند.

جمع بندی
دیسک ها ادواتی نهایی برای مزرعه شما برای آماده سازی بستر بذر، کنترل علف های هرز، مدیریت بقایا، ترکیب محصولات پوششی و بهبود حاصلخیزی خاک هستند. به همین دلیل است که برای دستیابی به حاصلخیزی خاک و محصول بهینه، شناخت معیارهای انتخاب دیسک های کشاورزی برای مزرعه بسیار مهم است.
قبل از خرید دیسک ها باید فاکتورهایی مانند مساحت، نوع خاک، اسب بخار تراکتور، اندازه مزرعه و سطح مطلوب آماده سازی بستر بذر را در نظر بگیرید. همچنین هنگام انتخاب دیسک ها باید نوع و اندازه محصولی که باید کاشته شود را بدانید.
برای کمک به تصمیم گیری آگاهانه، درک انواع مختلف دیسک های زراعی، کاربردها و مزایای آنها ضروری است. می توانید برای تهیه بهترین و بادوام ترین دیسکها برای آماده سازی بستر بذر بهینه، با کارشناسان بنوان مشورت کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد