پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

سمپاشی در گلخانه

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

سمپاشی در گلخانه

سمپاشی در گلخانه

مهمترین هدف در کاربرد سموم کشاورزی، توزیع یکنواخت مواد شیمیایی در سرتاسر شاخ و برگ محصول است. مصرف کم ممکن است پوشش مطلوب و کنترل مورد نیاز را نداشته باشد. از طرفی مصرف بیش از حد هم گران تمام می شود زیرا آفت کش ها را هدر می دهد و احتمال آلودگی آب های زیرزمینی را افزایش می دهد.
دو نوع کلی روش های سمپاشی در گلخانه کلی برای کاربرد گلخانه ای آفت کش ها موجود است: هیدرولیک و کم حجم. البته تنوع زیادی از اینها وجود دارد که متناسب با محصولات خاص یا روش های رشد مخصوص است. هیدرولیک یعنی روشی که تحت فشار مستقیم محلول سمی و گذر از سوراخ نازل به ذرات ریزی تقسیم می شود و کم حجم هم یعنی روشی که محلول سمی در فشار کم پمپ شده و در معرض جریان شدید هوا قرار می گیرند و بدین ترتیب به ذرات ریزی تقسیم می شوند.
در سمپاش هیدرولیک، یک پمپ انرژی را تامین می کند که محلول سمی را به هدف (شاخ و برگ گیاه) می رساند. آب حامل است و پمپ فشار را در psi 40-1000 ایجاد می کند. محلول معمولاً برای “مرطوب” یا “چکیدن” استفاده می شود. نازل های روی بوم یا لانس دستی سم یا محلول را به قطرات کوچک می شکنند و به سمت شاخ و برگ هدایت می کنند.
در یک سمپاش کم حجم (LV)، مواد اسپری در حامل آب یا روغن به جریان هوای با سرعت بالا که توسط یک فن، دمنده یا کمپرسور توسعه یافته است، تزریق می شود. در اکثر سمپاش های LV، از یک پمپ کوچک برای تزریق محلول آفت کش غلیظ به جریان هوا استفاده می شود. سرعت جریان هوا ممکن است به 200 مایل در ساعت برسد. برای به دست آوردن پوشش کافی، هوای درون سایبان و شاخ و برگ باید با هوای حاوی آفت کش جایگزین شود. از آنجایی که اندازه قطرات بسیار کوچکتر است، در این روش، با مواد شیمیایی کمتر می توان پوشش خوبی به دست آورد.

سمپاشی در گلخانه

تفاوت سمپاش ها

یکی از راه های تشخیص سمپاش هیدرولیک و سمپاش کم حجم، اندازه قطرات است. سمپاش های هیدرولیک سمی با قطرات بیشتر در محدوده 200-400 میکرون (ضخامت موی انسان حدود 100 میکرون) تولید می کنند. سمپاش های کم حجم مه (50-100 میکرون) یا (0.05-50 میکرون) ایجاد می کنند. قطرات کوچک از مه یا اعمال کننده مه می تواند باعث پوشش یکنواخت تر و احتمال تماس بیشتر با حشره یا بیماری شود. برخلاف سمپاش هیدرولیک، معمولاً از مواد اسپری برای “درخشش” استفاده می شود، زیرا دیدن تک تک قطرات روی برگ دشوار است.
یکی از معایب قطرات کوچکتر این است که وقتی رطوبت کم است سریعتر تبخیر می شوند و ممکن است به هدف نرسند. مورد دیگر این است که قطرات ریز تمایل به جهش یا پرش روی سطح برگ دارند. با افزودن یک پخش کننده و چسبنده می توان تا حدودی بر این مشکل غلبه کرد.

انواع سمپاش های هیدرولیکی

یک سمپاش هیدرولیک شامل اجزای زیر است: مخزن، پمپ با همزن، گیج فشار، شیر تنظیم، اکومولاتور، شیرهای کنترل، لوله ها و نازل ها، منبع تغذیه و شاسی پشتیبانی.

سمپاشی در گلخانه

سمپاش هوای فشرده

کوچکترین سمپاش ها، سمپاش های دستی و هوای فشرده هستند. آنها حاوی یک مخزن 1 تا 5 گالن با یک پمپ هوا در بالا و یک لانس با یک نازل برای هدایت محلول سم هستند. بهترین استفاده از آنها برای درمان نقطه ای مناطق کوچک است. در حین کار، مخزن باید به طور مکرر پمپ شود تا فشار حفظ شود، و مخزن باید تکان داده شود تا ماده شیمیایی به هم بزند.

سمپاش پشتی

مخزن این سمپاش حدود چهار گالن مواد را در خود جای می دهد. هنگامی که اپراتور در امتداد راه می رود، یک پمپ دستی، مواد اسپری را تحت فشار قرار می دهد، و وزنه با نازل، اسپری را به سمت هدف هدایت می کند. استفاده از آن محدود به مناطق کوچکی است که می توان از طریق پیاده روی به آنها دسترسی پیدا کرد.

سمپاشی در گلخانه

سمپاش فرغونی

با اندازه مخزن تا 200 گالن، این سمپاش ها روی یک فرغون یا چرخ دستی الکتریکی قرار می گیرند. همچنین می توان آنها را روی چرخ ها نصب کرد و با دست یا با تراکتور باغی کشید. یک موتور کوچک برقی یا گازی پمپ را تغذیه می کند. این واحد ممکن است حاوی یک قرقره شلنگ و لانس یا یک بوم با نازل باشد.

سمپاش بوم دار

با افزایش تولید در گلحانه ها، استفاده از سمپاش بومدار برای سمپاشی در گلخانه به ادوات مهمی برای سمپاشی یکنواخت تبدیل شده است. با نصب برجک های سه طرفه با نازل برای آبیاری، مه پاش و کاربرد سموم دفع آفات، یک نوع از تجهیزات به چند منظوره خدمت می کند و استفاده می شود. یک روش جایگزین اضافه کردن یک بوم کاربرد آفت کش به همان سبد حمل و نقل است. یک مخزن اختلاط مستقل، پمپ، فیلتر و شیرها مورد نیاز است.

سمپاشی در گلخانه

سیستم مرکزی کاربرد سموم دفع آفات

در محدوده های متصل به ناودان، امکان نصب سیستم لوله کشی وجود دارد که سموم را به هر قسمت از گلخانه برساند. آماده سازی آفت کش ها و فیلتراسیون در منطقه اختلاط انجام می شود. یک پمپ واحد و لوله کشی که فشار ایجاد شده را کنترل کند مورد نیاز است. یک شیلنگ را می توان به راحتی به یک یا چند خروجی در هر ورودی برای اعمال آفت کش متصل کرد. نقطه ضعف این است که کل سیستم باید قبل از تغییر به یک ماده شیمیایی جدید، تخلیه و تمیز شود.

سمپاش های کم حجم

پشتی مه پاش

یک موتور گازی کوچک و یک فن یکپارچه جریان هوا را با سرعت 100-200 مایل در ساعت ایجاد می کند. سم کنسانتره که توسط یک نازل مخصوص به جریان هوا تزریق می شود توسط هوا به شاخ و برگ منتقل می شود. روش پاشش پیچیده تر از سمپاش هیدرولیک است. نازل باید به داخل سایبان گیاه هدایت شود تا نفوذ و پوشش خوبی داشته باشد، اما باید حداقل شش فوت از گیاهان دورتر باشد تا از آسیب ناشی از انفجار جلوگیری شود. اپراتور باید تصور کند که تمام هوای داخل سایبان باید با هوای دمنده غبار جایگزین شود.

سمپاش الکترواستاتیک

هوای فشرده، با داشتن بار الکتریکی منفی در حین حرکت از طریق نازل، قطرات سم را تشکیل می دهد و آنها را به گیاهان می برد. این به ایجاد ذرات با اندازه یکنواخت تر کمک می کند که به خوبی پراکنده می شوند زیرا یکدیگر را دفع می کنند. ذرات باردار جذب برگ ها، فلزات و برخی پلاستیک ها می شوند. وقتی به سطحی برخورد می کنند، این ذرات یک بار اضافی لحظه ای ایجاد می کنند که ذرات دیگر را دفع می کند. این ذرات دیگر در جای دیگری روی برگ فرود می آیند، بنابراین پوشش یکنواخت تری وجود دارد.
ساده ترین سمپاش الکترواستاتیکی که با روش پشتی حمل می شود و حاوی مخزن و لانس اسپری است. برای شارژ مخزن به یک منبع هوای مستقل نیاز دارد. سایر واحدها با یک کمپرسور یکپارچه که توسط یک موتور گازی یا موتور الکتریکی کار می کند، روی فرغون سوار می شوند. سمپاش های الکترواستاتیک اگر فاصله پاشش کمتر از 15 فوت باشد بهترین عملکرد را دارند.

سمپاشی در گلخانه

سمپاش دیسک دوار

دیسک چرخان برای ضربه زدن و شکستن جریان آب به قطرات 60 تا 80 میکرون استفاده می شود. اندازه های مختلفی برای استفاده در گلخانه موجود است.

سمپاشی در گلخانه

مه پاش حرارتی

این دستگاه به یک مایع حامل فرموله شده ویژه نیاز دارد که با آفت کش مخلوط شود تا یکنواختی اندازه قطرات و توزیع مواد اسپری بهبود یابد. حامل همچنین وزن مولکولی را کاهش می‌دهد و به ذرات اجازه می‌دهد تا شش ساعت در هوا شناور باشند، که در صورتی که مجبور باشید برای مراقبت از گیاهان وارد گلخانه شوید، یک ضرر است و باید احتیاط کنید.
در عملیات مه‌پاش حرارتی، آفت‌کش به جریان هوای بسیار داغ و سریع تزریق می‌شود که آن را به ذرات مه تبخیر می‌کند. با حرکت از یک سر گلخانه به سر دیگر، یک مه‌پاش حرارتی می‌تواند در کمتر از 15 دقیقه پوشش دهد و کار سمپاشی را انجام دهد. گردش هوا از یک سیستم HAF باعث پوشش یکنواخت تر و نفوذ بهتر شاخ و برگ می شود. دما و رطوبت نیز بر قطرات اسپری تاثیر می گذارد. به دلیل سر و صدای مرتبط با موتور جت، محافظت از شنوایی توصیه می شود.

سمپاشی در گلخانه

مه پاش مکانیکی

این دستگاه که مه‌پاش سرد نیز نامیده می‌شود، از یک پمپ فشار بالا (1000 تا 3000 psi) و نازل‌های اتمیزه‌کننده برای تولید ذرات با اندازه مه استفاده می‌کند. توزیع مواد اسپری از طریق یک لانس دستی یا واحد فن خارجی است. با یونیت فن، مسافت و مقدار مساحت قابل پوشش بستگی به ظرفیت فن دارد. ممکن است چندین واحد یا تنظیمات برای پوشش مناطق بزرگ مورد نیاز باشد.
مانند سایر مه پاش ها، نفوذ و پوشش ممکن است به خوبی مه پاش یا سمپاش هیدرولیک نباشد. قطرات در اندازه 30 میکرون نسبتاً سریع از هوا خارج می شوند اما قطرات در اندازه 5 میکرون ممکن است برای ساعت ها تبخیر شوند یا در جریان هوا شناور شوند. ذرات کوچک جرم یا سرعتی برای حرکت به سمت برگ های سنگین ندارند. با این حال، در اکثر مطالعات، کنترل حشرات خوب به دست آمده است. ایمنی هنگام استفاده از تجهیزات اسپری با استفاده از پمپ فشار بالا مهم است. دست ها و بازوها را از نازل دور نگه دارید زیرا در فشار بالا، ذرات اسپری می توانند به راحتی به پوست نفوذ کنند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد