پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

زنجیره تأمین در ادوات کشاورزی

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

زنجیره تأمین در ادوات کشاورزی

زنجیره تأمین در ادوات کشاورزی

زنجیره تامین چیست؟

زنجیره تامین شبکه ای از افراد و شرکت هایی است که در ایجاد یک محصول و تحویل آن به مصرف کننده نقش دارند. پیوندهای زنجیره با تولید کنندگان مواد اولیه آغاز می شود و زمانی پایان می یابد که زنجیره محصول نهایی را به کاربر نهایی تحویل دهد.
مدیریت زنجیره تامین یک فرآیند حیاتی است زیرا یک زنجیره تامین بهینه منجر به هزینه های کمتر و چرخه تولید کارآمدتر می شود. شرکت ها به دنبال بهبود زنجیره تامین خود هستند تا بتوانند هزینه های خود را کاهش دهند و رقابتی باقی بمانند.

آشنایی با زنجیره تامین

یک زنجیره تامین شامل هر مرحله ای است که در رساندن محصول یا خدمات نهایی به مشتری دخیل است. این مراحل ممکن است شامل تامین منابع مواد خام، انتقال آنها به تولید، سپس انتقال محصولات نهایی به مرکز توزیع یا فروشگاه خرده فروشی باشد که در آنجا به مصرف کننده تحویل داده شود.
نهادهای درگیر در زنجیره تامین شامل تولیدکنندگان، فروشندگان، انبارها، شرکت های حمل و نقل، مراکز توزیع و خرده فروشان می باشند.

زنجیره تأمین در ادوات کشاورزی

مراحل یک زنجیره تامین چیست؟

مراحل کلیدی در زنجیره تامین عبارتند از:

  1. برنامه ریزی فرآیندهای موجودی و تولید برای اطمینان از متعادل بودن عرضه و تقاضا.
  2. تولید یا تامین مواد مورد نیاز برای ایجاد محصول نهایی.
  3. مونتاژ قطعات و تست محصول.
  4. بسته بندی محصول برای ارسال یا نگهداری در موجودی تا تاریخ بعدی.
  5. حمل و نقل و تحویل محصول نهایی به توزیع کننده، خرده فروش یا مصرف کننده.
  6. ارائه پشتیبانی خدمات مشتری برای اقلام برگشتی.

نمونه ای از زنجیره تامین

یک زنجیره تامین با تامین مواد خام آغاز می شود، خواه استخراج الماس، پخت چرم یا تولید ورق فلز باشد.

این اولین گام در این فرآیند است. از آنجا، مواد خام به یک عمده‌فروش منتقل می‌شود، که آنها را به صورت دسته‌ای به تولیدکنندگان می‌فروشد. پس از تحویل، سازنده از مواد برای ایجاد یک محصول استفاده می کند که سپس به خرده فروش تحویل می شود. در نهایت به یک مصرف کننده فروخته می شود.

این تصویر بزرگ است، اما توجه داشته باشید که هر مرحله از فرآیند به دلیل نیاز به آماده سازی، بسته بندی، حمل و باز کردن محصول در هر یک از مقصدهای متوالی آن پیچیده است.

زنجیره تأمین در ادوات کشاورزی

طبق گزارشات، فناوری جدید به اندازه کافی پتانسیل برای حل چالش های سنتی ادوات کشاورزی و بهبود فرآیندهای زنجیره تامین دارد. در واقع، مسلماً بهترین رویکرد برای رشد بیشتر و کارآمد کردن فرآیندهای زنجیره تامین  در ادوات کشاورزی است.

همان گزارش نشان می دهد که آینده زنجیره تامین و ماشین آلات کشاورزی به صورت متقابل به هم بستگی دارد. در چند سال گذشته، نوآوری های باورنکردنی در ماشین آلات کشاورزی مدرن وجود داشته است. این راه حل های نوآورانه کلید غلبه بر چالش های سنتی و موجود زنجیره تامین در ادوات کشاورزی هستند.

ممکن است از آن آگاه نباشید، اما حدود 30 درصد از تولید مواد غذایی در سراسر جهان در زنجیره تامین مواد غذایی از بین می رود. در واقع، ضایعات مواد غذایی تنها در کشورهای توسعه یافته بالغ بر 680 میلیارد دلار است. تا سال 2050، تلفات زنجیره تامین مواد غذایی از 9.1 میلیارد دلار فراتر خواهد رفت. نیاز به زمان یک راه حل فوری را برای حل مسائل زنجیره تامین کشاورزی برای کاهش تاثیر از دست دادن مواد غذایی در سال های آینده دیکته می کند.

زنجیره تأمین در ادوات کشاورزی

کشاورزی و زنجیره تامین

عناصر زنجیره تامین کشاورزی حول تامین کنندگان، کشاورزان، توزیع کنندگان، پردازنده ها، مصرف کنندگان و ذینفعان می چرخد. از آنجایی که طرف‌های زیادی در زنجیره تامین وجود دارد، سرمایه‌گذاری‌ها را پرمخاطره‌تر می‌کند و فرآیندهای زنجیره تامین را پیچیده‌تر می‌کند.
واقعیت سخت کشاورزی وابستگی بیش از حد آن به عوامل خارجی است. چه بیماری ها، آفات یا آب و هوای غیرقابل پیش بینی باشد، کنترل فرآیندهای زنجیره تامین در کشاورزی سخت است که تعیین اهداف جدید را دشوارتر می کند.
متأسفانه، ردیابی اضافی در حلقه های زنجیره تأمین، تراکنش های مالی را کند می کند. ناگفته نماند، عملیات دستی فشرده، چالش های بیشتری را در اطراف زنجیره تامین ماشین آلات کشاورزی ایجاد می کند. تعجب خواهید کرد که چگونه تقلب هایی در مراحل مختلف زنجیره تامین کشاورزی ظاهر می شوند. تأثیر منفی بر دولت ها، مصرف کنندگان و ذینفعان تجاری ایجاد می کند.

از فناوری های دیجیتال برای ایجاد یک زنجیره تامین بسیار انعطاف پذیر و قوی استفاده کنید

با استفاده از انواع فن آوری های پیشرفته، فعالان کشاورزی می توانند مسائل زنجیره تامین در ادوات کشاورزی را به فرصت تبدیل کنند. از طریق فناوری های دیجیتال، می توانید کارایی و بهره وری کشاورزی را به سطوح جدیدی ارتقا دهید. در واقع، شما می توانید بسیاری از عملیات مزرعه را دیجیتالی کنید و شیوه های کشاورزی را به صورت چشمگیری حفظ کنید. تجهیزات را با ابزارهای هوشمند ادغام کنید تا بینش عملی دقیق تری را از فرآیندهای زنجیره تامین استخراج کنید.

زنجیره تأمین در ادوات کشاورزی

امور مالی کشاورزی

در دنیای دیجیتالی، زنجیره تامین ماشین آلات کشاورزی هنوز تابع قوانین سنتی است. در واقع، زمان آن فرا رسیده است که برای بازیگران کشاورزی حرکت کنیم و امور مالی کشاورزی خود را ساده کنیم تا فرآیندهای زنجیره تامین کارآمد شوند. به عنوان مثال، ذینفعان می‌توانند از بلاک چین برای شفاف‌تر کردن تراکنش‌های کشاورزی، قراردادهای مالی و تاریخچه اعتباری استفاده کنند. یک زنجیره تامین مبتنی بر بلاک چین همچنین به کشاورزان خرده‌پا این امکان را می‌دهد تا دسترسی مشترک داشته باشند و به راحتی از هزینه‌های ماشین‌آلات و مواد خام مراقبت کنند.

از هوش مصنوعی استفاده کنید

خبر خوب این است که موارد استفاده زیادی از فناوری‌های ضروری وجود دارد که می‌توانند بر چالش‌های کلیدی زنجیره تامین ماشین‌آلات کشاورزی غلبه کنند. مانند سایر صنایع، هوش مصنوعی می تواند فرآیندهای زنجیره تامین کشاورزی را متحول کند.

زنجیره تأمین در ادوات کشاورزی

به عنوان مثال، ذینفعان کشاورزی می توانند از هوش مصنوعی برای کاهش تلفات در دوره پس از برداشت استفاده کنند. در حالت ایده‌آل، باید از برنامه‌های هوش مصنوعی برای پیش‌بینی تأثیرات زیست‌محیطی دقیق و تصمیم‌گیری منطقی برای برداشت استفاده شود.
ذینفعان کشاورزی می توانند روی این برنامه ها برای توسعه الگوها و تجزیه و تحلیل داده ها برای سایر کشاورزان حساب کنند. امروزه، بسیاری از شرکت‌های فناوری کشاورزی محور، سیستم‌های هوش مصنوعی پیش‌بینی‌کننده را ارائه می‌کنند که می‌توانند شرایط ذخیره‌سازی ماشین‌آلات کشاورزی را پیش‌بینی کنند.
علاوه بر این، همان سیستم ها می توانند دستورالعمل های پیشگیرانه مناسب را برای اطمینان از فرسودگی ادوات انبار شده در طول زمان توصیه کنند. واقعیت این است که نیروی کار همیشه یک چالش در کشاورزی بوده است. اما از طریق ماشین‌ها و ربات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، ذینفعان می‌توانند برداشت محصول را پربارتر کنند و همزمان هزینه‌های اضافی را به حداقل برسانند.

زنجیره تأمین در ادوات کشاورزی

قابلیت ردیابی در زنجیره تامین کشاورزی

با قابلیت ردیابی فعال و بی عیب، شرکت ها می توانند عواقب اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی فرآیندهای تولید کشاورزی و زنجیره تامین را زیر نظر داشته باشند. قابلیت ردیابی همچنین به شرکت ها اجازه می دهد تا تقاضای فزاینده را مدیریت کنند و از شفافیت در سراسر فرآیندهای تولید و زنجیره تامین اطمینان حاصل کنند.
بدون قابلیت ردیابی، شرکت‌ها نمی‌توانند درآمد را به حداکثر برسانند، از فرصت‌ها سرمایه‌گذاری کنند یا به بازار گسترده‌تری دسترسی پیدا کنند. در سال 2021، برندهای اصلی که نیازهای مصرف کننده را در اولویت قرار می دهند، باید فرآیندهای زنجیره تامین مبتنی بر کشاورزی خود را بهبود بخشند. این بهترین راه برای عرضه طیف گسترده ای از محصولات در بازار است.

زنجیره تأمین در ادوات کشاورزی

وقتی صحبت از قابلیت ردیابی مزرعه تا مصرف کننده می شود، شرکت های زنجیره تامین مزرعه ضروری تر به نظر می رسند. این فقط در مورد ایمنی محصول، امنیت، مقیاس پذیری نیست. این در مورد استفاده از بهترین ابزار ردیابی برای کارآمدتر کردن فرآیندهای زنجیره تامین در کشاورزی است. ابزارهای هوشمند می توانند کل فرآیند زنجیره تامین را تقویت کنند و به شرکت ها کمک می کنند تا علاقه و وفاداری بیشتر مصرف کنندگان را به دست آورند.

فعالیت های تقلبی را از زنجیره تامین حذف کنید

زمان آن فرا رسیده است که فعالیت های تقلبی را از فرآیندهای زنجیره تامین کشاورزی حذف کنیم. با زنجیره تامین بلاک چین، مشاغل کشاورزی می توانند مطمئن شوند که یک محصول از دستورالعمل های دقیق و اصول ارگانیک عبور کرده است تا به قفسه فروش برسد. این به مصرف کنندگان اجازه می دهد تا کد QR محصول را اسکن کرده و سطح ارگانیک محصولات خود را در زمان واقعی تأیید کنند.
فقدان ردیابی مشکل دیگری است که فرآیندهای زنجیره تامین مبتنی بر مزرعه را آزار می دهد. سازمان ملل گزارش می دهد که هزینه های تقلب در زنجیره تامین کشاورزی سالانه نزدیک به 40 میلیارد دلار است. با یک سیستم ردیابی بلاک چین، می توانید احتمال فعالیت های تقلبی را به حداقل برسانید.

زنجیره تأمین در ادوات کشاورزی

جمع بندی

مانند مراقبت های بهداشتی دیجیتال، باید چشم اندازی برای تحقق کشاورزی دیجیتال وجود داشته باشد. این بهترین راه برای حل چالش های زنجیره تامین ماشین آلات کشاورزی است. در آینده ای نزدیک، کشاورزی به چالش کشیدن بیشتری دست خواهد یافت و راه حل های فناوری جدید می تواند ناراحتی بازیکنان کشاورزی را به حداقل برساند.
پس از بحران همه گیری ویروس کرونا، غلبه بر چالش های مرتبط با زنجیره تامین ماشین آلات کشاورزی بسیار مهم است. نکته کلیدی این است که از فناوری مدرن و راه حل های دیجیتال حداکثر استفاده را ببریم تا زنجیره تامین بسیار انعطاف پذیر شود.
با ابزارهای فناوری جدید، ایجاد یک فرآیند زنجیره تامین قوی‌تر و مقابله با چالش‌های کلیدی برای ذینفعان آسان‌تر می‌شود. در نگاهی به گذشته، ذینفعان باید فراتر از نیازهای فردی فکر کنند و ارزش زنجیره تامین جدیدی را برای تقویت نوآوری باز کنند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد