پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

پارامترهای اصلی سمپاشی

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

پارامترهای اصلی سمپاشی

پارامترهای اصلی سمپاشی

حال که در رابطه با سمپاش ها و انواع آنها مطالب مختلفی را آموخته ایم، نحوه انتخاب و کارکرد خوب آنها را یاد گرفته اید، می توانیم کمی در مورد خود فرآیند سمپاشی صحبت کنیم. برای اجرای آن، باید برخی از متغیرهای آن را بشناسید. حالا بیایید پارامترهای اصلی سمپاشی را ببینیم که هر کشاورز یا باغدار باید بداند!

دوز یا غلظت

دوز نشان دهنده مقدار ماده فعال بیولوژیکی است که باید در هر منطقه برای دستیابی به کنترل جمعیت هدف استفاده شود. این اندازه گیری را می توان بر حسب گرم در هکتار یا لیتر در هکتار بیان کرد. برای هر سم، محدوده دوز توصیه شده را می توان در برچسب بسته بندی مطالعه کرد. تعداد دقیق و مقدار سم، به نوبه خود، باید توسط یک متخصص آموزش دیده، معمولاً یک مهندس کشاورزی، محاسبه شود.

میزان یا حجم قابل استفاده

حجم کاربرد مقدار محلول سم مورد استفاده در واحد سطح را اندازه گیری کرده و نشان می دهد بر حسب لیتر بر هکتار. این پارامتر به عواملی مانند نوع آفت، نازل مورد استفاده، شرایط آب و هوایی، گیاه و نوع محصول بستگی دارد. به طور مثال اگر یک سم باید یک لیتر بر هکتار توصیه شده توسط سازنده، این یک لیتر را می توان با یک پهپاد ده لیتری ( یعنی با 9 لیتر آب مخلوط کنیم) یا با استفاده از یک سمپاش بومدار 400 لیتری ( با 399 لیتر آب مخلوط شود) در یک هکتار پاشید.

پوشش

پوشش به میزان قطرات محلول سمی که در حین سمپاشی روی هدف رسوب می کند، اطلاق می شود. پوشش مطلوب بر اساس نوع محصول، اندازه قطرات و عوامل دیگر تعیین می شود. پوشش به طور خلاصه به معنی رساندن ذرات سم به تمام آفات است که باید به صورت یکنواخت در کل مزرعه یا باغ انجام شود.
علاوه بر این، ساختار گیاه، تراکم برگ و سایر جزئیات نیز باید در نظر گرفته شود تا پوشش لازم برای عملکرد مناسب مواد شیمیایی کشاورزی مشخص شود.پارامترهای اصلی سمپاشی

اندازه قطره

اندازه قطرات که معمولاً در میکرومتر (میکرون) اندازه گیری می شود به قطر قطره پاشیده شده اشاره دارد. به عنوان تابعی از عواملی مانند نحوه عملکرد سم (سیستمیک یا تماسی)، شرایط آب و هوایی و موقعیت هدف (مثلاً مزارع کم و بیش بسته) تعریف می شود.
این پارامتر به طرق مختلف بر فرآیند سمپاشی تأثیر می گذارد، مثلاً نفوذ محصول را تغییر می دهد. هر چه اندازه ذرات سم کوچکتر باشد، نفوذ آن به داخل شاخ و برگ بیشتر می شود. اندازه قطرات مورد نظر معمولاً نوع نازل مورد استفاده را تعیین می کند و همچنین اغلب توسط متخصصان زراعت محاسبه می شود. هر نازل در کاتالوگ آن مشخص است که ذرات با چه قطر یا سایزی را تولید می کند.

پارامترهای اصلی سمپاشی

فشار

فشار درون سیستم سمپاشی را می توان برای شناسایی سرعت جریان و اندازه قطرات استفاده کرد. می توان آن را روی گیج فشاری که با هر سمپاش ارائه می شود خواند. تنظیم فشار در سیستم نیز برای حفظ سایر پارامترها و پیروی از توصیه های متخصصانی که محاسبات را انجام داده اند بسیار مهم است و به هیچ عنوان نباید فشار کاری مدار سمپاشی را سرخود تغییر داد.
باد، دما و رطوبت نسبی
باد یک تعیین کننده بسیار مهم برای سمپاشی است. به عنوان مثال، سمپاشی با قطرات کوچک و ریز نمی تواند زمانی که باد بیش از 10 کیلومتر در ساعت باشد، انجام شود. علاوه بر این، رطوبت نسبی و دما نیز بر سمپاشی تأثیر می گذارد. توصیه می شود فقط در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی بالای 55 درصد انجام شود.
البته این شرایط ایده آل همیشه نمی تواند برآورده شود. در غیر این صورت می توان اندازه قطرات را افزایش داد تا اثرات باد، رطوبت نسبی و دما به حداقل برسد. در این حالت به کاهش نفوذ و کاهش میزان قطرات توزیع شده روی هدف توجه کنید.

پارامترهای اصلی سمپاشی

بادبردگی

دریفت یا بادبردگی از نظر فنی به عنوان حرکت محصول از طریق هوا به دور از هدف در هنگام پاشش تعریف می شود. به عبارت دیگر، میزان سمپاشی مواد کشاورزی است که به هدف نمی رسد. رانش به شدت تحت تأثیر باد، دما و رطوبت نسبی و همچنین اندازه قطرات است. برای کاهش رانش، کشاورز باید این شرایط را رعایت کند و در صورت امکان، سمپاشی را در مواقع مساعد انجام دهد.
نوع نازل
نازل ها که به آنها نوک اسپری نیز می گویند یکی از مهم ترین لوازم جانبی سمپاش ها هستند. علاوه بر این، آنها نیز یکی از متغیرهای فرآیند سمپاشی هستند.

پارامترهای اصلی سمپاشی

اقدامات حفاظتی اصلی در هنگام سمپاشی چیست؟

در کنار پارامترهای اصلی سمپاشی، یک سری اقدامات حفاظتی و احتیاطی هم وجود دارد که رعایت آنها می تواند نتایج بسیار خوبی برای کشاورزی به ارمغان بیاورد، به شرطی که به درستی اجرا شود. اشتباهات در جابجایی یا در حین سمپاشی، در انتخاب نوع سم، از جمله مواردی است که می تواند بر نتیجه تأثیر منفی بگذارد. علاوه بر این، باید به سلامت و ایمنی کارگران و محیط زیست نیز فکر کرد. برخی از اقدامات احتیاطی که می توانید انجام دهید را بررسی کنید:

پارامترهای اصلی سمپاشی

  • خرید محصولات و ماشین آلات با کیفیت؛
  • ارتقاء سلامت کارگران با استفاده از PPE مناسب؛
  • به زمان کاربرد هر سم احترام بگذارید.
  • استفاده از آب با کیفیت؛
  • شرایط آب و هوایی را بررسی کنید و روند خود را با آنها تطبیق دهید.
  • زباله ها را طبق مقررات دور بریزید و از آسیب رساندن به محیط زیست جلوگیری کنید.
  • استفاده از مواد شیمیایی کشاورزی در مقادیر مناسب، تضمین کنترل هزینه، کارایی سمپاشی و کاهش اثرات بر محیط زیست.
  • سرمایه گذاری در ماشین آلات برای اندازه گیری، کالیبره کردن، مدیریت و به طور کلی بهینه سازی فرآیندها و ماشین های درگیر.
  • نگهداری و تمیز کردن با فاصله زمانی و روش های صحیح؛

آینده سمپاشی چگونه است؟

سمپاشی مانند سایر فرآیندهای کشاورزی در حال تکامل است و از روندهای مختلف فناوری پیروی می کند. استفاده از اتوماسیون، GPS، کنترل از راه دور فرآیندها و در عین حال نگرانی برای محیط زیست در حال رشد است. آیا می خواهید بدانید که در ادامه چه پیشرفت هایی انجام می شود؟ نگاهی به آینده سمپاشی محصولات با روندهای زیر بیندازید:

ماشین آلات خودرآن

ماشین آلات سمپاشی خودکششی یکی از گرایش های اصلی در این زمینه است. با شاسی و موتور خود، ظرفیت ذخیره سازی زیادی دارند و اجازه می دهند حجم زیادی از محلول سم بدون نیاز به توقف دستگاه پاشیده شود.

این ماشین‌ها علاوه بر اطمینان از چابکی بیشتر در فرآیند، عملکرد بهتری دارند و با فناوری‌های بیشتر و به روزتری هستند. از جمله نوآوری ها می توان به میله های کنترل هیدرولیک و دستگاه GPS برای نقشه برداری و ردیابی فرآیند اشاره کرد.

گوشی های هوشمند و اپلیکیشن ها

با ظهور تلفن های هوشمند و اینترنت در متنوع ترین مناطق کشور، استفاده از آنها در این زمینه نیز رشد می کند. در حال حاضر برنامه هایی وجود دارد که به ویژه برای منافع کشاورزان طراحی شده اند و می توانند در زمان های مختلف کمک کنند.

این مورد، برای مثال، در مورد انتخابگر هوشمند است. برای کمک به انتخاب نازل های سمپاش ساخته شده است. تنها چیزی که لازم است این است که تولید کننده اطلاعاتی در مورد کاری که قرار است انجام شود وارد کند و برنامه بهترین گزینه ها را پیشنهاد دهد. در نتیجه، تولیدکننده مطمئن است که از مناسب ترین و کارآمدترین نازل بهره می برد.

پارامترهای اصلی سمپاشی

کشاورزی دقیق

کشاورزی دقیق عملی است که هدف آن استفاده از جمع آوری داده ها و مدیریت اطلاعات برای بهینه سازی استفاده از نهاده ها، مواد شیمیایی کشاورزی، کودها، مواد مغذی و غیره است.
در تولید سنتی، همه این محصولات به طور یکنواخت در سراسر زمین توزیع می شوند که اغلب بر اساس مطالعات کلی خاک، آب و هوا و عوامل دیگر است.
در کشاورزی دقیق، سیستم‌های جمع‌آوری داده‌ها، GPS، حسگرها و سایر فناوری‌ها برای ترویج توزیع متغیر ورودی‌ها استفاده می‌شوند. با آن، تنها مناطقی که واقعاً آن را تقاضا می کنند، میزان تیمار خاصی را دریافت خواهند کرد. این عمل می تواند برای سمپاشی نیز مورد استفاده قرار گیرد و باعث صرفه جویی قابل توجهی شود.

پایداری

سازمان های بازرسی کننده و استاندارد، مصرف کنندگان، خود کشاورزان و به طور کلی جامعه، پایداری را به طور فزاینده ای مورد تقاضا قرار می دهند. احترام به محیط زیست در هنگام کاشت و برداشت روندی است که باید در سال های آینده قوی تر شود.
در مورد سمپاشی، نگرانی فزاینده ای در مورد مقدار سم استفاده شده و همچنین مقصد آنها وجود دارد. ایده این است که از آلودگی آب و خاک توسط مواد شیمیایی کشاورزی جلوگیری شود و فقط از مقادیر لازم استفاده شود و تولید پایدار و مسئولانه تضمین شود.
همانطور که دیدیم سمپاش کشاورزی عملا در تمام مراحل تولید از تهیه خاک و بذر گرفته تا تغذیه برگ گیاهان بالغ مورد استفاده قرار می گیرد. نه تنها مواد شیمیایی، بلکه مواد بیولوژیکی و مغذی نیز از طریق این فرآیند به محصول عرضه می شود.
سمپاش ها، زمانی که به درستی مورد استفاده قرار گیرند، می توانند بهره وری را بهینه کنند و اطمینان حاصل کنند که کشاورز بر هر چیزی که در محصول استفاده می شود کنترل دارد. از سوی دیگر، یک فرآیند ضعیف کنترل شده می تواند باعث ضایعات و هزینه های غیر ضروری شود.
بنابراین واضح است که سمپاش کشاورزی نقش اساسی در تولید دارد و کارایی آن به عوامل زیادی بستگی دارد. بنابراین به تمامی مراحل فرآیند از انتخاب ماشین آلات، نازل ها و محصولات گرفته تا نظافت و نگهداری آنها توجه کنید. همیشه روی متخصصان خوب و تامین کنندگان قابل اعتماد مثل شرکت تخصصی بنوان حساب کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد