پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

نکات حرفه ای در نگهداری ادوات کشاورزی

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

نکات حرفه ای در نگهداری ادوات کشاورزی

نکات حرفه ای در نگهداری ادوات کشاورزی

هنگامی که صحبت از کارکرد روان ادوات مزرعه می شود، برای جلوگیری از خرابی های گران قیمت نیاز به تعمیر و نگهداری دقیق و تعمیرات مناسب است. در این مقاله، مطالبی برای خوب کارکردن موتورها، شمع‌ها و باتری‌ها به همراه نکات حرفه ای در نگهداری ادوات کشاورزی در مورد تجهیزات زمستانی و بازیابی تراکتورهای کلاسیک خواهید دید.

تعمیر موتور و اسب بخار

هیچ شکی وجود ندارد که موتورها قلب هر تجهیزاتی هستند و سالم نگه داشتن موتور باعث می شود که ماشین در بازدهی بالایی کار کند. عملکرد موتور می تواند بر اساس گشتاور و اسب بخار باشد.

نگهداری شمع

اگرچه موتورهای دیزلی اغلب محرک های اصلی در مزرعه هستند، و فاقد شمع می باشند، اما وسایل موتوری دیگری نیز هستند که جرقه ای بوده و نیاز به توجه و نگهداری دارند. یکی از این اجزای حیاتی شمع است که اغلب نادیده گرفته می شود که تأثیر زیادی بر عملکرد موتور دارد.

از تمیز کردن قبل از برداشتن شمع‌ها گرفته تا پوشاندن رزوه‌ها با ترکیبات صحیح، این نکات باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه شمع‌ها در آینده و عملکرد کلی موتور می‌شود. بررسی دقیق ما در مورد شمع های استفاده شده می تواند به شما در تشخیص مشکلات موتور کمک کند، از جمله اینکه آیا موتور نیاز به تعمیر اساسی دارد.

نکات حرفه ای در نگهداری ادوات کشاورزی

گام هایی برای زمستان گذرانی ادوات کشاورزی

رسیدگی و نگهداری مناسب ادوات کشاورزی در فصل های سرد مثل زمستان و پاییز که فصل خواب برخی ادوات می باشد، این مزیت را دارد که در زمان‌هایی که در فصول شلوغ و پر کار به آن‌ها بیشتر نیاز دارید، در زمان تعمیرات صرفه‌جویی کرده و می‌توانند هزینه تعمیرات را کاهش دهند.

مایعات را بررسی کنید

مطمئن شوید که مایع خنک کننده موتور برای دمای مورد انتظار شما در زمستان کار می کند. در تجهیزات فضای باز کوچکتر، ممکن است لازم باشد به سراغ روغن هایی با وزن سبک تر بروید. راهنمای اپراتور ادوات و تراکتور خود را برای دیدن توصیه ها بررسی کنید.
همچنین باید مخازن سوخت و روغن هیدرولیک را پر کنید. چگالش در باک می تواند باعث ورود آب به مخازن در صورت پر نبودن آنها شود.

باتری ها را یا شارژ یا جدا کنید

برای باتری ها دو گزینه دارید. یا باتری ها را تا حد امکان کاملاً شارژ نگه دارید مخصوصا اگر ممکن است در زمستان امسال نیاز به استفاده از آن ادوات یا ماشین را داشته باشید، ایده خوبی است. یا اینکه باتری را جدا کنید. توصیه شده: «اگر باتری کاملاً شارژ شده باشد و شما آن شارژ را حفظ کنید، احتمالاً از این طریق مشکلی ندارید. اما اگر باتری روی قطعه ای از ادوات است که قرار نیست در این زمستان زیاد استفاده کنید، پس باتری را جدا کنید تا تخلیه باتری نداشته باشید.

نکات حرفه ای در نگهداری ادوات کشاورزی

ادوات و قطعات را تمیز کنید

قبل از سرد شدن هوا برای یک شستشوی کامل ادوات و قطعات و تمیز کردن آنها اقدام کنید. چون وقتی هوا سرد شود، هم از لحاظ زمانی دیر می شود و هم احتمال انجماد و یخ زدن آب مانده در بین قطعات وجود دارد مگر اینکه شستشو را در مکانی گرم انجام دهید. باید مطمئن شوید که بقایای گیاهی و کثیفی از روی ادوات پاک شده است. توجه کنید که بقایای گیاهی تمایل به جذب و نگه داشتن رطوبت دارند. بنابراین اگر نزدیک به فولاد باشد، فقط به زنگ زدن سریعتر قطعات کمک می کنند.
ضمن اینکه تمیز نگه داشتن ادوات و قطعات نیز به دور نگه داشتن آفات، به ویژه از سیم کشی کمک می کند. برای جاروبرقی و تمیز کردن کابین‌های کمباین وقت بگذارید و از تمیز بودن سیستم های مختلف آن مطمئن شوید. یک تمیز کردن کامل خوب در حال حاضر می‌تواند کاهش قابل توجهی را بعداً در هزینه‌های تعمیر بالقوه شما ایجاد کند.

برای تعمیر وقت بگذارید

به طور مثال وقتی فصل برداشت به پایان رسید، احتمالاً خوشحال بودید که آخرین بار را وارد کنید و کمباین را در پارکینگ بگذارید. اما شما در آن زمان 15 کار دیگر پیش روی خود داشتید. اکنون ممکن است زمان خوبی باشد که به عقب برگردید و یک یا دو ساعت را به بررسی کمباین اختصاص دهید و ببینید چه چیزی ممکن است قبل از فصل برداشت در سال آینده نیاز به توجه داشته باشد.
کمباین، تجهیزات خاکورزی، کاشت و سمپاش خود را بازرسی کنید. به شاسی و ساختار نگاه کنید تا ببینید آیا جوش های شکسته یا چیز دیگری وجود دارد که باید تعمیر شود. آیا چرخ های کارنده ها از حالت تراز خارج شده اند؟ آیا نقاط سایشی روی تجهیزات خاکورزی خود دارید؟ آیا پیچ و مهره شل دارید؟ آیا تجهیزات نیاز به روغن کاری دارند؟ دلیل اینکه شما به بررسی ادوات و تجهیزات می‌گردید این است که زمان خوبی است تا در سه تا چهار ماه آینده قبل از شروع فصل کار میدانی بهار، نکاتی را که نیاز به توجه دارد یادداشت کنید. به عبارت دیگر، از زمان اضافه ای که در حال حاضر دارید استفاده کنید و وسایل خود را آماده و تعمیر کنید.

نکات حرفه ای در نگهداری ادوات کشاورزی

سمپاش را از لحاظ ظاهری بررسی کنید

از مهمترین نکات حرفه ای در تعمیر و نگهداری ادوات کشاورزی در رابطه با سمپاش ها می باشد. در مورد سمپاشها بیرون دستگاه باید کاملاً شسته شود و از نظر ترک خوردگی، آسیب پنهان ناشی از استفاده، نشتی و هر چیزی که برای فصل آینده نیاز به تعمیر دارد، بررسی شود. اگر خوردگی یا زنگ زدگی خود را نشان می دهد، باید تمیز و تعمیر شود تا از ضعیف شدن سازه ها و نشتی جلوگیری شود. در بسیاری از مواقع، بهتر است زمانی که مشکلی پیدا شد تعمیر شود تا برای فصل آینده آمادگی بیشتری داشته باشید. استاد دانشگاه ایالتی اوهایو، تکرار می‌کند و می‌افزاید که تمیز کردن بیرونی سمپاش به اندازه بازرسی عملکرد داخلی آن مستحق توجه است.
مطمئن شوید که رسوبات متراکم شده را با یک برس مو جدا کرده و سپس قسمت های بیرونی را با آب بشویید. قسمت بیرونی را یا در مزرعه به دور از گودال ها و منابع آب یا روی یک پد شستشوی بتن مخصوص ساخته شده با آبکش بشویید. بیشتر برچسب ها و کاتالوگ ها همین عمل را توصیه می کنند. فراموش نکنید که ورودی های سمپاش را بپوشانید تا پرندگان نتوانند در سمپاش شما لانه بسازند و حشرات، خاک و سایر مواد خارجی نتوانند وارد سیستم شوند.

سیستم سمپاش را شستشو دهید

قبل از ذخیره سازی، کل سیستم را با دقت بشویید. سمپاشی که پس از هر بار استفاده، به ویژه پس از پایان فصل سمپاشی، به طور کامل شسته نشود، ممکن است مشکلات متعددی مانند آلودگی متقاطع و گرفتگی نازل ها ایجاد کند. هنگامی که نازل‌ها مسدود می‌شوند، بازگرداندن آن‌ها به شرایط عملیاتی زمانی که تمیز بودند بسیار دشوار است. باقی ماندن مواد شیمیایی در نازل‌ها معمولاً منجر به تغییر در سرعت جریان و همچنین الگوی پاشش می‌شود که منجر به توزیع نابرابر مواد شیمیایی می‌گردد. بسته به مخزن، شستشوی مناسب داخلی آن می تواند ساده یا چالش برانگیز باشد. اگر مخزن نسبتا نو باشد و مجهز به نازل ها و مکانیسم های مخصوص شستشو در داخل مخزن باشد، کار آسانی خواهد بود. اگر اینطور نباشد، شستشوی دستی داخل مخزن دشوارتر است و مشکلات ایمنی مانند استنشاق محلول سمی را ایجاد می کند.
سیستم لوله کشی تا نازل ها باید تمیز شود و سه بار شستشو شود تا بقایای مواد شیمیایی تا حد امکان خارج شود. با شستشوی صحیح سیستم لوله کشی، توصیه می کنیم که ضد یخ خالص از طریق پمپ و سیستم لوله کشی استفاده شود. استفاده از ضد یخ حتی با احتساب اتصالات شکسته ایمن و نسبتاً ارزان است. پر کردن سیستم با ضد یخ باعث آرامش خاطر می شود و محافظت خوبی است.

نکات حرفه ای در نگهداری ادوات کشاورزی

از آنجا که پمپ قلب سمپاش است، نیاز به مراقبت ویژه دارد. پس از تخلیه آب، مقدار کمی روغن اضافه کنید و پمپ را چهار یا پنج دور با دست بچرخانید تا سطوح داخلی کاملاً روغنی شود. مطمئن شوید که روغن به غلتک‌های لاستیکی در پمپ غلتکی یا قطعات لاستیکی در پمپ دیافراگمی آسیب نمی‌زند. اگر دفترچه راهنمای اپراتور روغن را توصیه نمی کند، ریختن 1 قاشق ضد زنگ رادیاتور در قسمت ورودی و خروجی پمپ از خوردگی پمپ جلوگیری می کند.
نوک نازل ها و صافی ها را بردارید، خشک کنید و در جای خشک نگهداری کنید تا از خوردگی جلوگیری شود. حتی قرار دادن آنها در یک قوطی روغن سبک مانند سوخت دیزل یا نفت سفید گزینه دیگری است. مطمئن باشید که آب، بخار آب و میعانات از همه سیستم‌ها حذف می‌شوند. تغییرات دما باعث تنفس مخازن و گیربکس ها و تجمع متراکم می شود. این خطر را با پر کردن مخزن سوخت کاهش دهید. همچنین روغن درایو نهایی را تخلیه و جایگزین کنید. در صورت نیاز روغن هیدرولیک را بررسی و اضافه کنید.

ادوات یا سمپاش را بپوشانید

عاقلانه است که راه هایی برای محافظت از سمپاش خود در برابر اثرات مضر برف، باران، خورشید و بادهای قوی پیدا کنید. رطوبت موجود در هوا، قطعات فلزی تجهیزات محافظت نشده را زنگ می زند. این امر به ویژه در مورد سمپاش صادق است، زیرا در اطراف سمپاش انواع شیلنگ، واشر لاستیکی و قطعات پلاستیکی وجود دارد. بله، خورشید معمولا به کاهش رطوبت هوا کمک می کند، اما باعث آسیب نیز می شود. اشعه ماوراء بنفش مواد لاستیکی مانند شیلنگ و لاستیک را نرم و ضعیف می کند و برخی از مواد مخزن را تخریب می کند. بهترین محافظت در برابر محیط، نگهداری سمپاش ها در یک ساختمان خشک است.
اگر نگهداری در داخل فضای بسته امکان پذیر نیست، نوعی پوشش تهیه کنید. هنگام ذخیره‌سازی سمپاش‌ها و ادوات کششی که دارای چرخ هستند، بلوک‌هایی را زیر شاسی یا محور قرار دهید و فشار باد تایر را در حین نگهداری کاهش دهید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد