پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

نکاتی در آماده سازی خاک

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

نکاتی در آماده سازی خاک

نکاتی در آماده سازی خاک

مقدمه
هدف از آماده سازی خاک ایجاد بستری برای کاشت است که به بهترین شکل ممکن رشد محصولات کشاورزی را تقویت کند و در عین حال از زوال زمین از طریق فرسایش، تخریب ساختار خاک یا از دست دادن مواد مغذی جلوگیری کند. سیستم آماده سازی خاک مورد استفاده باید مقرون به صرفه باشد، زیرا بخش بزرگی از هزینه برای پرورش یک محصول قبل از قرار دادن بذر در زمین انجام می شود.

اهداف آماده سازی خاک

اهداف فوری در آماده سازی خاک عبارتند از:
از بین بردن علف های هرز،
ادغام مواد آلی،
ترکیب کود و آهک،
و توسعه بستر بذر مناسب.

نابودی علف های هرز

علف های هرز برای رطوبت، مواد مغذی و نور خورشید با محصولات کشاورزی رقابت می کنند. آنها همچنین از برداشت راحت جلوگیری می کنند، به خصوص در بعضی محصولات. برخی از علف های هرز برای انسان و حیوانات سمی هستند. آماده سازی خاک مناسب همراه با تناوب زراعی موثر از ظهور علف های هرز در زمان کاشت جلوگیری می کند. آماده‌سازی دقیق خاک همچنین رشد علف‌های هرز را با رشد محصولات به تاخیر می‌اندازد و کشت و برداشت را آسان‌تر می‌کند.

نکاتی در آماده سازی خاک

ترکیب مواد آلی

مواد آلی دارای ویژگی های مفید بسیاری است که به رشد گیاه کمک می کند:

 • توانایی حفظ آب برای استفاده از محصولات در طول خشکسالی.
 • بهبود شیب خاک (ساختار خاک)؛
 • توانایی نگهداری مواد مغذی در خاک به جای شسته شدن توسط باران.

پوشش های طبیعی خاک جنگل ها یا علف ها هستند که سالانه مواد آلی را به صورت چوب مرده، برگ و ریشه به خاک اضافه می کنند. هر گاه خاک با حذف پوشش رویشی آن خالی شود، سطح مواد آلی کاهش می یابد. علاوه بر این، میکروب های خاک مانند باکتری ها و قارچ ها و حیوانات بزرگ مانند حشرات و کرم ها به طور مداوم مواد آلی مصرف می کنند.

هنگامی که جنگل یا علفزار برای رشد محصولات زراعی از بین می‌رود، افزودنی‌های طبیعی باید با تلاش کشاورز جایگزین شوند. مواد آلی با استفاده از کود حیوانی، کمپوست، کاه یا برگ به خاک، یا با شخم زدن زیر محصولات کود سبز مانند شبدر، ماشک اضافه می‌شود یا چاودار بقایای گیاهی مانند ساقه و برگ به سطح مواد آلی اضافه می کنند.

ادغام کود و آهک

اگر از محصولات کود سبز استفاده نشود یا بتوان مقادیر زیادی کود حیوانی به خاک اضافه کرد، کودهای تجاری باید برای حفظ حاصلخیزی مناسب خاک استفاده شوند. به عنوان یک قانون کلی، باید مواد مغذی گیاه را به مقداری برابر با محصولات برداشت شده اضافه کرد. اگر این کار انجام نشود، حاصلخیزی خاک به آرامی کاهش می یابد و باعث کاهش عملکرد محصول بعدی می شود. فسفر و پتاسیم ممکن است به همان میزان نیتروژن جایگزین شوند. آزمایش های خاک برای تعیین مقادیر مورد نیاز این مواد مغذی می تواند در هزینه های کود صرفه جویی کند.
برای جایگزینی مواد مغذی حذف شده از خاک با برداشت 100 بوشل ذرت، تقریباً پنج تن کود دامی در هر ایکر اضافه می شود. یک محصول گندم 50 بوشلی به چهار تن نیاز دارد. این معادل اضافه کردن 11000 کیلوگرم در ایکر کود در ذرت است.
ترجیح داده می شود که تمام مواد مغذی را بتوان به عنوان کود دامی اضافه کرد، زیرا این امر محتوای مواد آلی خاک را تا حد زیادی افزایش می دهد. با این حال، به دست آوردن مقادیر زیادی کود مورد نیاز ممکن است دشوار باشد. به طور کلی، کود دادن به باغ یا محصولات ویژه و استفاده از کودهای تجاری در محصولات زراعی ممکن است کارآمدتر باشد.

توسعه بستر بذر مناسب

توسعه بستر بذر مناسب، جوانه زنی خوب بذر را تضمین می کند، امکان رشد سریع ریشه را فراهم می کند و به کشت مکانیکی کمک می کند. بهترین خاک سست است و ساختار خرد شده‌ای دارد که در صورت دستکاری به قطعات کوچک تقریباً سه تا هفت میلی‌متر تقسیم می‌شود. هرچه این حالت خرد شده در خاک عمیق تر باشد بهتر است. خاک از نوع خرده ریز در اطراف بذر جوان بدون شکاف هوا قرار می گیرد. این اجازه می دهد تا دانه در رطوبت غوطه ور شود. ریشه ها به راحتی در این نوع خاک رشد می کنند. خاک خرد شده به آسانی با ماشین آلات یا با دست کشت می شود. کولتیواتورهای تراکتوری یا حیوانی می توانند به آرامی خرده ها را روی گیاهان بغلتانند و به راحتی علف های هرز را از بین ببرند.
بدترین نوع خاک خاکی پر از کلوخه های سخت است که قطر آنها از سه سانتی متر بیشتر است. هرچه کلوخه ها بزرگتر باشند، خاک کار سخت تر است. دانه های پوشیده شده توسط کلوخه ها توسط حفره های هوا احاطه شده اند که باعث می شود خیلی زود خشک شوند. گیاه جوان برای شکستن کلوخه ها مشکل دارد و بسیاری از آنها هرگز به سطح نخواهند رسید. ریشه ها نیز مشکل مشابهی دارند.

نکاتی در آماده سازی خاک

کولتیواتورهای مکانیکی کلوخه های بزرگ را به سمت گیاهان در حال رشد هل می دهند و بسیاری از آنها را می شکنند. علاوه بر این، کلوخ ها حاوی علف های هرز زیادی هستند که اگر کلوخ صرفاً توسط کولتیواتور دور ریخته شود، باز هم جوانه می زنند. علف های جوان و سایر علف های هرز کشته نمی شوند مگر اینکه ریشه آنها از خاک اطراف جدا شود.
کلوخ ها عمدتاً با کار کردن روی خاک (شخم زدن، دیسک زنی، یا کولتیواتورزنی) زمانی که هنوز مرطوب است تشکیل می شوند. آنها به ویژه هنگامی که یک گاوآهن برگرداندار بر روی زمین مرطوب استفاده می شود قابل توجه هستند. کلوخه های یک طرفه بزرگ با عمل برشی گاوآهن برمی خیزند. وقتی این کلوخه ها خشک می شوند، شکستن آنها تقریباً غیرممکن است. هرچه خاک حاوی مواد آلی کمتری باشد، احتمال تشکیل کلوخ در هنگام شخم زدن بیشتر است. هوموس در خاک از چسبیده شدن ذرات خاک به شکل کلوخ جلوگیری می کند.

نکاتی در آماده سازی خاک

ساده ترین راه برای ایجاد یک ساختار خوب خاک در یک مزرعه، پرورش گیاهان ضخیم حبوبات و چمنزار در تناوب با محصول مزرعه است. با گذشت زمان، ریشه حبوبات و علف‌ها حتی یک خاک سخت را تا عمق زیادی فرو می‌ریزد. ریشه ها همچنین مسیرهایی را در خاک برای حرکت هوا و آب باز می کنند. و دام ها می توانند روی علف های در حال رشد چرا کنند.

برای اطمینان از ساختار خاک خوب و همچنین بستر بذر خوب:

 1. محصولات چمنزاری را با محصولات زراعی متناوبا بکارید
 2. تا حد امکان کود و سایر مواد آلی اضافه کنید.
 3. قبل از کار صبر کنید تا خاک خیس دیگر چسبناک نباشد و به اصطلاح مالرو یا گاورو باشد. با فشار دادن یک مشت خاک در دست خود آن را بررسی کنید. خاکی که خیلی خیس است به صورت توده ای چسبناک جمع می شود و دست شما خیس می ماند. خاکی که به اندازه کافی خشک است که با آزاد شدن فشار، دوباره به راحتی خرد می شود.

آماده سازی خاک زمین های کشاورزی

دسته بندی های زمین های کشاورزی

عوامل متعددی بر روش آماده سازی خاک تأثیر می گذارد:

 • طول فصل رشد
 • توزیع سالانه بارندگی
 • نوع خاک
 • شیب زمین
 • نوع محصول تولیدی
 • اندازه مزرعه
 • سطح فن آوری

با توجه به تنوع زیاد در شرایط جغرافیایی: تصویری و شیوه‌های فرهنگی که در کشت مواد غذایی با آن مواجه می‌شویم، تخصیص زمین‌های کشاورزی به سه دسته اساسی ساده‌تر است:

 1. کشاورزی در مقیاس بزرگ در زمین های حاصلخیز و کم ارتفاع
 2. کشاورزی در مقیاس متوسط در مناطق مرتفع فرسایش پذیر با باروری متفاوت
 3. باغ ها

بسیاری از بهترین زمین های زراعی جهان در امتداد دشت های سیلابی رودخانه های اصلی واقع شده است. از دیگر مناطق بسیار پربار می توان به زمین هایی اشاره کرد که بر بستر دریاچه ها و اقیانوس های باستانی قرار دارند که خشک شده یا جابجا شده اند. این زمین ها هموار و حاصلخیزی بالایی دارند. در بسیاری از کشورها، چنین مناطقی به مزارع بزرگ غلات و سویا تقسیم شده اند که نیاز به سطح بالایی از فناوری دارند.

به دلیل همسطح بودن این اراضی، فرسایش نسبتاً کاهش یافته است. زمین ها همچنین اغلب مرطوب هستند و تولید دام را با مانع مواجه می کند. محصولات زراعی بازدهی بهتری را در هر هکتار به ارمغان می آورند. همه این عوامل اغلب منجر به یک سیستم کشت تکی شده است که مزارع در فاصله بین کشت سالانه به صورت آیش باقی مانده است. در کوتاه مدت، در این شرایط، افزودن کود شیمیایی به صرفه تر از استفاده از محصولات کود سبز است. با این حال، در دراز مدت، چنین اقداماتی ممکن است عاقلانه نباشد، زیرا می تواند خاک را فرسوده کند، فرسایش را افزایش دهد و رشد بیماری ها و آفات را تقویت کند.

نکاتی در آماده سازی خاک

روش کشت اراضی تپه ماهور بسیار متفاوت است. در این صورت فرسایش بزرگترین دشمن کشاورز است. زمین های شیب دار را نمی توان هر سال کشت کرد، بنابراین بهتر است از سیستمی استفاده شود که به طور معمول محصولات را با مرتع چمن تناوب دهد. ماشین آلات آماده سازی خاک، باید برای مقابله با چمن ضخیم مناسب باشد.
باغ یک مورد ویژه برای آماده سازی خاک است زیرا انواع سبزیجات با عادات رشد متفاوت که در سطح کوچکی از زمین تولید می شود. از آنجایی که زمین به طور مکرر کار می شود، معمولاً نمی توان مناطقی را برای چرخش چمن اختصاص داد. بنابراین باغ ها به مقدار زیادی ماده آلی اضافه شده در سال نیاز دارند تا از فرسایش خاک جلوگیری کنند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد