پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

قطعات موتور تراکتور

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

قطعات موتور تراکتور

قطعات موتور تراکتور

مجموعه ی پیستون و شاتون

یکی از قطعات موتور تراکتور که نقش اساسی در عملکرد آن دارد، مجموعه پیستون و شاتون می باشد. یک شاتون فولادی آهنگری، حرکت رفت و برگشتی پیستون را به حرکت چرخشی میل لنگ تبدیل می کند. سر دارای یک کلاه یا کپ قابل جابجایی برای جدا کردن شاتون از میل لنگ است. درپوش توسط دو پیچ با استحکام بالا نگه داشته می شود که باید در حین مونتاژ تا یک گشتاور مشخص سفت شوند. شاتون نباید پیچ خورده یا خم شود، دو سوراخ باید در محدوده نزدیک موازی باشند تا از تراز صحیح پیستون در سیلندر اطمینان حاصل شود.
یک پین شاتون را به پیستون متصل می کند. بیشتر موتورهای تراکتور از یک پین شناور کامل استفاده می کنند، پینی که هم نسبت به پیستون و هم به شاتون آزاد است. خارهای ضربه ای برای جلوگیری از لغزش پین به سمت انتهایی سوراخ استفاده می شود. اگر پین محکم به شاتون متصل شود، به آن پین نیمه شناور می گویند. از چرخش یک پین ثابت نسبت به پیستون جلوگیری می شود. هنگامی که از یک پین ثابت یا یک پین شناور کامل استفاده می‌شود، یک بوش معمولاً در جای شاتون پرس می‌شود تا سطح سایشی قابل تعویض را فراهم کند.

قطعات موتور تراکتور

پیستون ناحیه بالایی است که گازهای احتراق می توانند روی آن فشار وارد کنند و همچنین رینگ های پیستون را برای آب بندی و پاک کردن سیلندر حمل می کند. پیستون ها از چدن یا آلیاژهای ریختگی آلومینیوم ساخته شده اند. زاویه دار بودن شاتون در طول کورس توان، نیرویی را در سمت چپ پیستون ایجاد می کند (در صورتی که میل لنگ دارای چرخش استاندارد در جهت عقربه های ساعت باشد، همانطور که از جلو مشاهده می شود). بنابراین، سمت چپ پیستون، وجه رانش اصلی و طرف مقابل، وجه رانش جزئی نامیده می شود.
سایش بوش سیلندر در سمتی که توسط قسمت رانش اصلی ساییده شده است سریعتر است زیرا پیستون فشار بیشتری را بر آن طرف وارد می کند. اصطلاحات رانش و ضد رانش گاهی به ترتیب به جای رانش اصلی و رانش جزئی استفاده می شود. به طور معمول، پین پیستون روی خط مرکزی پیستون نیست. در عوض، پین کمی به سمت وجه رانش اصلی در مقابل دیواره بوش منحرف می شود.
زمانی که پیستون در دمای معمولی موتور کار می کند باید تا حد امکان تقریباً استوانه ای شکل باشد. پیستون سرد باید غیر استوانه ای باشد زیرا پیستون هنگام گرم شدن به طور یکنواخت منبسط نمی شود. قسمت بالای پیستون بسیار بیشتر از قسمت پایینی گرم می شود. بنابراین، پیستون‌های سرد در قسمت بالایی کوچک‌تر هستند و گفته می‌شود که دارای مخروط ناقص هستند. به طور مشابه، قطر کوچک به دلیل مواد اضافی موجود در پین پیستون، در طول گرمایش بیشتر از قطر اصلی منبسط می شود. بنابراین، پیستونهای سرد دارای قطرهای کوچکتر از قطرهای اصلی هستند.
پیستون های معمولی شامل تعدادی رینگ حاوی یک رینگ کنترل روغن و یک یا چند رینگ تراکمی هستند که در شیارهای پیستون سوار می شوند. هدف رینگ کنترل پاک کردن بیشتر روغن از دیواره سیلندر در هنگام پایین آمدن و انتقال این روغن از طریق سوراخ های کوچک به داخل پیستون است. عملکرد رینگ های تراکمی ایجاد آب بندی برای کاهش دمش (حرکت گازهای احتراق داغ به داخل میل لنگ موتور) است. شیارهای حلقه مستقیماً در دیواره های پیستون های چدنی ماشین کاری می شوند. برخی از پیستون های آلومینیومی دارای یک شیار هستند.

قطعات موتور تراکتور

رینگ هایی که به درستی کار می کنند باید آزادانه در شیارهای خود حرکت کنند. رینگ ها از کشش و فشار احتراق خود در پشت رینگ برای انبساط به بیرون و فشار دادن به دیواره سیلندر استفاده می کنند. رینگ ها باید هم فاصله جانبی و هم فاصله انتهایی داشته باشند. دفترچه راهنمای فروشگاه سازندگان مشخصاتی را در مورد فاصله های مجاز حلقه ارائه می دهد. فاصله معمولی شکاف انتهایی از 0.1 میلی متر (0.004 اینچ) برای پیستون های کوچک تا 1.0 میلی متر (0.040 اینچ) برای پیستون های با قطر بزرگ متغیر است. فاصله جانبی بیش از حد (بیشتر از 0.2 میلی متر یا 0.008 اینچ) منجر به مصرف بیش از حد روغن می شود، زیرا مقداری از روغن موجود در فضای ترخیص می تواند در طول ضربه برق از رینگ عبور کرده و بسوزد.

میل لنگ و فلایویل

میل لنگ و فلاویل در دسته محرک قطعات موتور تراکتور قرار می گیرند. میل لنگ در ارتباط با شاتون ها کار می کند تا حرکت رفت و برگشتی پیستون ها را به حرکت دورانی تبدیل کند. به طور معمول، میل لنگ آهنگری یا به صورت یک تکه از آلیاژ فولاد عملیات حرارتی شده ساخته می شود. یک چرخ طیار به انتهای میل لنگ متصل شده است تا تکانه های قدرت از پیستون ها را خنثی کند. فلایویل زمانی که قدرت چرخشی پیستون ها زیاد باشد سرعت می گیرد و انرژی ذخیره می کند. فلایویل سرعت خود را از دست می دهد و زمانی که توان چرخشی کم است انرژی آزاد می کند.
وزنه های میل لنگ بر روی آن مرتب شده اند تا نرم ترین جریان های قدرت ممکن را فراهم کنند و با ترتیب شلیک موتور مطابقت داشته باشند. میل لنگ باید به درستی متعادل باشد. وزنه های تعادل در مقابل هر شاتون میل لنگ قرار دارند تا وزن میل لنگ و بخشی از شاتون را متعادل کنند. ممکن است سوراخ هایی در وزنه های تعادل ایجاد شود تا فلز برای تعادل دقیق تر آماده شود.

قطعات موتور تراکتور

وزنه های نمی توانند نیروهای اینرسی ناشی از شتاب و کاهش سرعت پیستون ها را به طور کامل متعادل کنند. هندسه پیستون، شاتون و سیستم میل لنگ هر دو نیروی اینرسی اولیه و ثانویه ایجاد می کند که تمایل به ارتعاش عمودی موتور دارند. زوج های اینرسی، که تمایل دارند موتور را حول یک محور عرضی تکان دهند، نیز تولید می شوند. در برخی موتورها، نیروهای اینرسی و زوج ها ذاتاً با هم خنثی می شوند. به عنوان مثال، تمام نیروهای اینرسی و زوج ها در موتورهای شش سیلندر کاملاً خود خنثی هستند.
تکانه های نیرو ناشی از پیستون ها، چرخش دورانی میل لنگ را ایجاد می کنند. این نوسانات پیچشی در برخی از فرکانس های طبیعی در میل لنگ حفظ می شوند. در میل لنگ های طولانی، فرکانس طبیعی ممکن است نزدیک به فرکانس تکانه های قدرت باشد و سپس نوسانات پیچشی ممکن است به اندازه ای بزرگ شوند که باعث خرابی میل لنگ شود. بنابراین، یک لرزشگیر پیچشی در برخی از موتورها برای محافظت در برابر خرابی میل لنگ استفاده می شود.

یاتاقان ها

برای کاهش اصطکاک و سایش از یاتاقان ها در چندین جای موتور استفاده می شود. بلبرینگ های اصلی میل لنگ را در تراز مناسب در بلوک سیلندر نگه می دارند. بلبرینگ های متحرک، شاتون را به میل لنگ متصل می کنند. بلبرینگ بادامک برای نگه داشتن میل بادامک در تعادل مناسب در بلوک استفاده می شود.
یاتاقان های اصلی و ثابت باید در دو نیمه ساخته شوند تا امکان نصب و برداشتن از میل لنگ فراهم شود. یک درپوش یاتاقان به بلوک پیچ می شود تا دو نیمه بلبرینگ را به هم قفل کند و میل لنگ را در جای خود نگه دارد. یک خار قفلی بر روی یاتاقان تضمین می کند که یاتاقان در داخل پوسته نمی چرخد. دو پیچ با استحکام بالا روی هر درپوش باید با گشتاور مشخص شده توسط سازنده سفت شوند. بخشی از میل لنگ که در بلبرینگ می چرخد، ژورنال نامیده می شود. یاتاقان نرم تر از ژورنال ساخته شده است به طوری که بیشتر سایش به یاتاقان محدود می شود. برخی از بلبرینگ ها دارای چندین لایه از آلیاژهای مس یا آلومینیوم و ترکیبات نقره هستند. آلیاژ آلومینیوم-سرب یک ترکیب جدید محبوب است. برخی از بلبرینگ های آلیاژ آلومینیوم یک تکه هستند و فاقد پشتیبان فولادی هستند.

قطعات موتور تراکتور

فقط یکی از یاتاقان های اصلی در هر موتور شامل مقاومت رانش برای جلوگیری از حرکت انتهایی میل لنگ است. این یاتاقان اصلی ممکن است دارای فلنج های رانش باشد یا از واشرهای رانش جداگانه استفاده شود. هیچ استانداردی در مورد محل یاتاقان های رانش وجود ندارد. سازندگان ممکن است مقاومت رانش را در قسمت اصلی جلو، اصلی عقب یا هر یک از یاتاقان های اصلی بین آنها قرار دهند.
بلبرینگ های متحرک شاتون شبیه یاتاقان های اصلی هستند. یک کلاهک میله ای به سر شاتون پیچ می شود تا دو نیمه بلبرینگ در اطراف ژورنال پرتاب میل لنگ به هم قفل شود. این پیچ و مهره های با استحکام بالا باید با گشتاور مشخص شده توسط سازنده سفت شوند. یاتاقان‌های اصلی و میله‌ای در موتورهای تراکتور با فشار روانکاری می‌شوند. روغن از طریق راه گاه های ایجاد شده در بلوک برای تامین بلبرینگ های اصلی پمپ می شود. سپس روغن از طریق راه گاه های ایجاد شده در میل لنگ به یاتاقان های شاتون حرکت می کند. شیارها در یاتاقان های اصلی امکان تماس مداوم هر راه گاه های ایجاد شده با منبع روغن را در حین چرخش میل لنگ فراهم می کنند.

قطعات موتور تراکتور

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد