پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

روش های مکانیکی کنترل علف های هرز

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

روش های مکانیکی کنترل علف های هرز

روش های مکانیکی کنترل علف های هرز

مقدمه
کنترل مکانیکی علف های هرز شامل حذف فیزیکی علف های هرز یا قرار دادن موانع برای رشد علف های هرز است. در حالی که روش‌های مکانیکی مدیریت علف‌های هرز می‌تواند استفاده از علف‌کش‌ها را کاهش دهد، مهم است که به یاد داشته باشید که عملیات کنترل مکانیکی علف‌های هرز نیز به ورودی‌های خارجی (مثلاً سوخت‌های فسیلی) نیاز دارد و لزوماً دوست‌دار محیط‌زیست‌تر از استفاده مسئولانه از علف‌کش نیست. باید بین روش‌های کنترل علف‌های هرز که بر انواع مختلف نهاده‌ها تکیه می‌کنند و اثرات زیست‌محیطی را به حداقل می‌رسانند، تعادلی پیدا کرد.

روش های مکانیکی کنترل علف های هرز

روش های مکانیکی کنترل علف های هرز

کنترل مکانیکی علف های هرز یکی از قدیمی ترین روش های مدیریت علف های هرز است که نیاز به حذف فیزیکی علف های هرز توسط تجهیزات مکانیکی قبل از کاشت محصولات اصلی و یا در طول فصل رشد دارد. یکی از مهمترین عوامل در کنترل مکانیکی علفهای هرز، مدیریت روشهای کشت خاکی است. استفاده از سیستم های مختلف خاک ورزی در مدیریت علف های هرز می تواند نقش بسزایی در الگوی رقابتی بین محصولات زراعی و علف های هرز داشته باشد. خاک ورزی عمیق می تواند جوانه زنی بذر را در لایه های زیرین خاک تحریک کرده و بانک بذر علف های هرز را در خاک کاهش دهد. با این حال، بر اساس پایه‌های کشاورزی پایدار، امروزه استفاده از روش‌های حداقل خاک‌ورزی و حفظ خاک‌ورزی برای حفاظت از محیط‌زیست خاک توسعه یافته است. در روش مکانیکی طیف وسیعی از ادوات برای مدیریت علف های هرز از ابزار دستی گرفته تا ابزار هوشمند و پیشرفته استفاده می شود.

روش های مکانیکی کنترل علف های هرز

تا آنجا که به مدیریت کلی سلامت خاک مربوط می شود، استفاده از ابزارهای کنترل مکانیکی علف های هرز در مقایسه با سایر سبک های کشاورزی ارگانیک مزیت قابل توجهی دارد. یعنی شاید بتوان گفت تنها عاملی که روش های مکانیکی کنترل علف های هرز را محدود می کند، آسیب هایی است که استفاده از ادوات ممکن است به خاک وارد کند. حتی در مورد استفاده از گیاهان پوششی برای کشاورزی ارگانیک، استفاده از وسایل مکانیکی برای کنترل علف های هرز بسیار موثر بوده و هر قطعه نقش ارزشمندی در مزرعه دارد.
کنترل مکانیکی علف های هرز یک روش موثر مدیریت علف های هرز در محصولات ردیفی، کشاورزی ارگانیک و محصولات جزئی (مانند سبزیجات، میوه ها یا برخی از محصولات بذری) است. وجین مکانیکی می‌تواند مدیریت مؤثر علف‌های هرز را حتی زمانی که روش‌های دیگر امکان‌پذیر نباشد، فراهم کند و حتی می‌تواند در برخی موقعیت‌ها از آنها بهتر عمل کند. انواع مختلفی از کنترل مکانیکی علف‌های هرز وجود دارد، از ابزارهای دستی گرفته تا پیشرفته‌ترین بیل‌های هدایت‌شونده با ماشین بینایی. بیل زدن دستی ممکن است برای کنترل علف های هرز در کشاورزی در مقیاس کوچک مورد استفاده قرار گیرد زیرا به دلیل عدم آموزش استفاده از علف کش ها در باغبانی در بعضی نقاط ایمن تر است. به عنوان مثال، زمان ناکافی بین مصرف علف‌کش و برداشت و مصرف سبزیجات ممکن است برای سلامتی خطرناک باشد یا در مواردی که استفاده از علف‌کش اشتباه ممکن است باعث از بین رفتن محصول شود. از این رو، در باغبانی خانگی، بیل زدن با دست روش ترجیحی وجین است و به کنترل کامل علف های هرز دست می یابد.

روش های مکانیکی کنترل علف های هرز

از آنجایی که زمان وجین و خسارت محصول در کشت بین ردیفی کاهش می‌یابد، وجین مکانیکی، چه با استفاده از تجهیزات کششی یا ابزارهای دستی، تقریباً به صورت عمومی در کشت برنج یا محصولات ردیفی انجام می‌شود. وجین‌های مکانیکی که به‌صورت دستی یا با استفاده از تراکتور اجرا می شود، از جمله روش های بسیار مؤثر می باشد. وجین مکانیکی هزینه را کاهش می دهد، به خصوص که نیروی کار به طور فزاینده کمیاب یا رو به گران شدن می باشد. هزینه وجین با استفاده از ادوات و به صورت مکانیکی نصف هزینه وجین دستی است و 14 روز کاری انسان صرفه جویی می شود.

به طور کلی تجهیزات و روش‌های مختلفی برای کنترل علف‌های هرز وجود دارد که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند. کنترل علف های هرز با استفاده از پنجه ها یک روش رایج برای مدیریت علف های هرز در غلات و حبوبات است. در محصولات ردیفی مانند ذرت، پنبه، سویا و سبزیجات، استفاده از کولتیواتور بین ردیفی برای کنترل علفهای هرز بسیار کارآمد است. وجین دستی با داس، یک روش بدوی با ظرفیت کم برای کنترل علف های هرز در برخی از سبزیجات، محصولات ارگانیک و در مقیاس کوچک می باشد.

ادوات مکانیکی کنترل علف های هرز شامل موارد زیر می شود:

  • انگشتی ها و پنجه ها
  • روتیواتورها
  • کولتیواتورها
  • شعله افکن ها

روش های کنترل مکانیکی علف های هرز چیست؟

روش های کنترل مکانیکی علف‌های هرز به جای استفاده از علف‌کش‌هایی که روی محصولات یا زمین‌ها سمپاشی می شوند، شامل استفاده از وسایل و ادوات مکانیکی برای حذف یا کنترل علف‌های هرز می‌شود. برای کشاورزان ارگانیک یا کسانی که در حال گذار به کشاورزی ارگانیک هستند، یادگیری نحوه استفاده از گزینه های کنترل مکانیکی علف های هرز در دسترس شما برای موفقیت شما در این زمینه بسیار مهم است. توسعه یک سیستم کنترل مکانیکی علف های هرز برای موفقیت در کشاورزی ارگانیک حیاتی است و بدون آن، عملکرد محصول به شدت آسیب خواهد دید.

در حالی که هر عملیات کشاورزی ارگانیک متفاوت است، دو ابزار مکانیکی کنترل علف‌های هرز که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند، وجین کن که دارای پنجه های نازکی هستند در کنار کولتیواتور از جمله مهمترین ادوات مکانیکی مبارزه با علف های هرز می باشند.

انواع ادوات کنترل مکانیکی علف های هرز

انگشتی ها و پنجه ها

انگشتی ها و پنجه ها یکی از محبوب ترین روش های کنترل ارگانیک علف های هرز به دلایل ویژگی های خوب آن میباشند. ویژگی های از قبیل خاص هر نوع محصول یا علف هرز بودن آنها، طیف گسترده ای از برنامه های مدیریتی را در برنامه های قبل و بعد از ظهور علف های هرز ارائه می دهد.

روش های مکانیکی کنترل علف های هرز

وجین کن ها یکی از مهمترین ابزارهای مکانیکی کنترل علف های هرز است که برای کشاورزان ارگانیک وجود دارد. ذکر این نکته هم لازم است که مبارزه با علف های هرز با استفاده از ادوات کشاورزی که روش مکانیکی مبارزه شناخته می شود چون جایگزین روش های شیمیایی استفاده از علف کش ها می شود و بیشتر در زمین های با کشت ارگانیک کارایی دارند و یا اینکه می توان گفت زمین های با سیستم مبارزه مکانیکی را می توان در زمره کشت های ارگانیک تقسیم بندی کرد. آنها کشاورز را قادر می سازند در هر دو برنامه یعنی قبل و بعد از سبز شدن علف ها وارد مزرعه شوند و در کاهش فشار و تراکم علف های هرز بسیار موثر هستند.
این نوع وجین کنها با قابلیت تنظیم میزان خاکورزی که از نسبتا سنگین تا سبک می باشد، به کشاورز این امکان را می‌دهد تا سطح خاکورزی را که در خاک ایجاد می‌کنند تنظیم کند و در نتیجه کارایی کلی آنها را بهبود می‌بخشد.

کولیتواتورها

وقتی صحبت از کنترل علف‌های هرز و روش‌های قابل اعتماد برای انجام درست آن می‌شود، قدمت کولتیواتورهای ردیفی در مزرعه به اندازه خود کتاب‌ها و متون است. کولتیواتورها نقش مهمی در کاهش علف‌های هرز در مزارع ارگانیک ایفا می‌کنند و بهتر است با سیستم هدایت دوربین و در بسیاری از موارد با وجین‌های انگشتی استفاده شوند. یادگیری استفاده موثر از کولتیواتور برای کشاورز ارگانیک بسیار مهم است، زیرا این قطعات تجهیزات آخرین و بهترین خط دفاعی در نبرد بی پایان در برابر علف های هرز مهاجم هستند.

کولتیواتور انگشتی دار یا کج بیل گردان

افزودن علف های هرز انگشتی به سیستم کولتیواتور شما بسیار سودمند است زیرا کاهش کلی علف های هرز را با حمله به علف های هرز در خود ردیف گیاه واقعی به حداکثر می رساند. به بهترین وجه با سیستم هدایت دوربین، علف های هرز انگشتی یک تغییر بازی برای کشاورزان ارگانیک است.

روش های مکانیکی کنترل علف های هرز

معایب روش های مکانیکی کنترل علف های هرز

در حالی که جنبه های مثبت زیادی در کنترل مکانیکی علف های هرز وجود دارد، اثرات منفی نیز وجود دارد. اینها شامل (1) هزینه و زمان مورد نیاز است که می تواند بر سایر عملیات زراعی تأثیر بگذارد، (2) اثربخشی که به شدت به شرایط آب و هوا و خاک و زمان صحیح کاربرد بستگی دارد، (3) کارایی کمتر کنترل علف های هرز داخل ردیفی، (4) مهارت لازم نیروی کار و (5) هزینه سرمایه بالا.

کنترل مکانیکی علف های هرز نیز می تواند به ریشه گیاه آسیب برساند. در باغات میوه، ریشه های تغذیه کننده درختان برای جذب مواد مغذی در سطح خاک وجود دارد. خاک ورزی با هدف کنترل علف های هرز در باغات میوه می تواند به این ریشه ها آسیب برساند. تنه درختان نیز می تواند توسط ابزارهای مکانیکی کنترل علف های هرز در صورت تنظیم نادرست آسیب ببیند. علاوه بر این، عملیات کنترل مکانیکی علف های هرز ممکن است به دلیل شرایط نامساعد جوی با محدودیت هایی مواجه شود.

در پایان می توان گفت، دامنه وجین مکانیکی با استفاده از ادوات، فقط به محصولات با دانه های ردیفی محدود می شود. به طور مشابه، شرایط بهینه خاک-آب برای کار ادوات به صورت مطلوب مورد نیاز است. حتی می توان گفت، ادغام وجین مکانیکی با روش‌های دیگر مانند علف‌کش‌ها که علف‌های هرز را مستقیماً در ردیف‌های زراعی در مراحل اولیه کنترل می‌کنند، کاربردی است. بنابراین وجین مکانیکی در ترکیب با روش های کنترل شیمیایی علف های هرز می تواند به عنوان یک استراتژی موثر استفاده شود.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد