پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

قیمت گاوآهن

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

قیمت گاوآهن

قیمت گاوآهن

مقدمه
بازار ادوات و خاکورزی شامل همه تولیدکنندگان ادوات کشاورزی و همچنین قطعات و بهره برداران شامل کشاورزان و واحدهای خدمات مکانیزاسیون کشاورزی می شود. محصولاتی که در این بازار مبادله می شود شامل انواع گاوآهن برگردان دار، دیسک های کشاورزی، چیزل و چیزل مرکب، روتیواتور، انواع بیل های لودری و دیگر ادوات و ماشین آلات کشاورزی می شود. در این مقاله به بررسی قیمت گاوآهن و موضوعات مرتبط به تفاوت قیمت تولید کنندگان مختلف و علت های آن و بازار خرید و فروش گاوآهن مطالبی ارائه می شود.

تاریخچه گاوآهن

گاوآهن برگردندار یکی از ادوات مهم در بخش کشاورزی است که از قدیم تاکنون برای شخم زدن زمین و خاکورزی اولیه مورد استفاده قرار گرفته است. قدیم گاوآهن به وسیله حیوان کشیده می شد ولی در کشور ما و در زمان کنونی در تمام نقاط، گاوآهن به وسیله تراکتور کشیده می شود و یکی از ادواتی است که بیشترین توان کششی را از تراکتور می گیرد. گاوآهن برگردان دار در طول سالیان طولانی که مورد استفاده قرار گرفته است، پیشرفت و تغییر چندانی نکرده است و شاید مهمترین تغییر آن به بیش از صد سال پیش برمی گردد که آقای جان دیر صفحه برگردان آن را از حالت چدنی یا غیر صیقلی به فولادی و صیقلی تغییر داد تا بتواند نفوذ بهتری به داخل خاک داشته باشد. از لحاظ کاری گاوآهن تنها وسیله ای است در بین ادوات که خاک را تا عمق قابل توجهی برمی گرداند، این کار را هم به واسطه داشتن صفحه برگردان انجام می دهد و به همین نام هم لقب گرفته است. علاوه بر برگرداندن، خاک را خرد می کند به صورت واژگون روی زمین می ریزد. گاوآهن از اصل برگرداندن خاک به طور گسترده در کشاورزی سنتی استفاده می کند. گاوآهن خاک سطحی را برمی گرداند و خاک زیرین را به بالا می آورد و علف های هرز و محصولات قبلی را مدفون می کند. در نتیجه تجزیه را تسریع می کند.

قیمت گاوآهن

شکل 1. گاوآهن برگردان در حین کار را نشان می دهد.

بازار گاوآهن در جهان

بازار جهانی گاوآهن از 0.92 میلیارد دلار در سال 2021 به 0.97 میلیارد دلار در سال 2022 با نرخ رشد مرکب سالانه 5.3 درصد افزایش همراه بوده است. انتظار می رود بازار گاوآهن در سال 2026 با 7.2 درصد به 1.28 میلیارد دلار افزایش یابد.
افزایش مورد انتظار جمعیت که باعث افزایش تقاضا برای محصولات کشاورزی می شود به رشد بازار گاوآهن کمک کرد. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، انتظار می رود جمعیت جهان از 7.7 میلیارد نفر در سال 2020 به 9.7 میلیارد نفر در سال 2050 برسد. با رشد جمعیت، مصرف مواد غذایی افزایش می یابد و تقاضا برای بخش کشاورزی و ادوات کشاورزی مانند گاوآهن را افزایش می دهد. انتظار می رود رشد جمعیت در 30 سال آینده بازار گاوآهن ها را در دوره مورد انتظار هدایت کند.
یکی از مواردی که قیمت گاواهن را تحت تأثیر قرار می دهد قیمت مواد اولیه و نوسان قیمت آنها می باشد و این مسأله بعضا رشد بازار گاو آهن را محدود می کند. به عنوان مثال، فولاد یک ماده خام برای ساخت ادوات کشاورزی است، هزینه فولاد بسته به در دسترس بودن سنگ آهن و زغال سنگ کک در نوسان است. ضمن اینکه در کشور ما، نوساناتی که قیمت دلار دارد تأثیر مستقیم و غیر مستقیم روی اکثر کالاها می گذارد و هر کالا یا محصولی، هر چند به صورت صد در صد تولید داخلی باشد ولی به دلیل افزایش دیگر هزینه ها، منجر به افزایش قیمت آن می شود. چنین نوسانی در قیمت مواد اولیه و هزینه های جانبی تجهیزات تولیدی، قیمت فروش گاوآهن را تغییر می دهد و این امر بر بازار گاوآهن تأثیر منفی می گذارد.
آسیا و اقیانوسیه بزرگترین منطقه در بازار گاوآهن در سال 2021 بود. آمریکای شمالی دومین منطقه بزرگ در بازار گاوآهن بود. کشورهای تحت پوشش بازار گاوآهن عبارتند از استرالیا، برزیل، چین، فرانسه، آلمان، هند، اندونزی، ژاپن، روسیه، کره جنوبی، انگلستان و ایالات متحده آمریکا.

گاوآهن در ایران

ایران در دنیا به عنوان یکی از قطب های کشاورزی در برخی محصولات می باشد. مخصوصا در محصولات باغی یکی از مهمترین تأمین کننده ها در بعضی محصولات به شمار می آید. با توجه به جمعیت قابل توجه کشور ما، تأمین غذا و خود کفایی در محصولات غذایی نیاز به کشت و کشاورزی توسعه یافته و پایداری دارد تا کشور بتوان به یک حد قابل قبول از امنیت غذایی در طولانی مدت برسد. به طور معمول گاوآهن در ابتدا از خارج وارد کشور شده است و برندهای معروفی در سطح جهانی وارد شده و در ایران اعتبار خوبی پیدا کردند که به طور مثال می توان به گاوآهن کورلند اشاره کرده که شرکت های فعال در زمینه فروش گاوآهن کورلند، به موفقیت های خوبی دست پیدا کردند. گاوآهن در ایران سالهاست که تولید می شود و می توان ایران را یکی از کشورهای توسعه یافته در زمینه تولید ادوات کشاورزی و گاوآهن به حساب آورد که هر ساله مقادیر قابل توجهی هم به کشورهای همسایه ارسال می کند.
شرکت های مختلفی در ایران هستند که اقدام به تولید ادوات خاکورزی در کشاورزی نموده اند و این شرکت ها گاوآهن برگرداندار را به عنوان یکی از محصولات اصلی خود در نظر گرفته اند که مصرف بیشتری نسبت به سایر ادوات در بین کشاورزان دارد. شماری از شرکت های تولید کننده ادوات خاکورزی و گاوآهن عبارتند از قطعات آهنگری خراسان یا محمدزاده، ادوات علیزاده، شخمیران، سام آرین، پایدار خراسان، خیش ساز صنعت خراسان و ابرهارد شرق می باشد.

قیمت گاوآهن

دو مورد از گاوآهن های پر مصرف در بازار، گاوآهن های یکطرفه سه خیش و چهار خیش می باشند که در این مقاله به مقایسه قیمت و ویژگی های این دو نوع گاواهن ساخت شرکت های مختلف می پردازیم. قیمت گاو اهن به عنوان یکی از مهمترین فاکتورها برای خرید ادوات و گاوآهن توسط کشاورزان مطرح می باشد که انتخاب آن ها را تحت تأثیر قرار می دهد.

قیمت گاوآهن

شکل 2. گاوآهن سه خیش با شاسی قوطی.

در شکل 3 قیمت گاوآهن سه خیش توسط تولیدکنندگان مختلف مقایسه شده است. همانطور که از شکل مشخص است قطعات آهنگری خراسان یا همان قیمت گاواهن سه خیش محمدزاده بیشترین قیمت گاو آهن را دارد و در مرتبه های بعدی به ترتیب از بیشترین به کمترین قیمت گاواهن سام ارین، قیمت گاوآهن شخمیران، قیمت گاوآهن ابرهارد شرق، قیمت گاوآهن ابرهارد، قیمت گاوآهن پایدارساز خراسان و قیمت گاوآهن علیزاده قرار دارد. بالا بودن قیمت گاوآهن سه خیش محمدزاده که البته با اسم قدیم آن یعنی قیمت گاوآهن قربان محمدزاده بین کشاورزان معروف است و همچنین قیمت گاواهن هایی مثل قیمت گاوآهن سه خیش شخمیران یا قیمت گاواهن سام ارین به دلیل معروفیت بیشتر بین کشاورزان و در نتیجه تقاضای بیشتر و وارداتی بودن بعضی قطعات مخصوصا قطعات فرسایشی می باشد که به طور مثال منجر به افزایش قیمت تیغه گاوآهن و افزایش قیمت گاوآهن سه خیش برگردان می شود. بنابراین تفاوت قیمت قابل ملاحظه ای بین تولیدکنندگان مختلف گاوآهن مشاهده می شود.

قیمت گاوآهن

شکل 3. مقایسه قیمت گاو آهن سه خیش توسط تولیدکنندگان مختلف

در شکل 4، نمودار مقایسه قیمت گاوآهن چهارخیش چرخدار بین تولید کنندگان مختلف ادوات خاکورزی نشان داده شده است. همانطور که مشاهده می کنید شبیه قیمت گاوآهن سه خیش برگردان، قطعات آهنگری خراسان با عنوان قیمت گاواهن چهار خیش محمدزاده بیشترین قیمت گاوآهن را دارد و قیمت گاوآهن علیزاده کمترین قیمت گاوآهن را دارد و قیمت گاواهن سام ارین، قیمت گاوآهن شخمیران، قیمت گاوآهن ابرهارد شرق، قیمت گاوآهن ابرهارد و قیمت گاوآهن پایدارساز خراسان به ترتیب در بین این دو قرار دارد. در این جا هم مثل قیمت گاوآهن سه خیش، بالا بودن نسبی قیمت گاواهن به دلیل وارداتی بودن بعضی قطعات است که منجر به افزایش قیمت گاوآهن می شود. به طور مثال با وارد شدن قطعات سایشی ادوات از خارج از کشور قیمت سوک گاوآهن و دیگر قطعات نسبت به تولید داخل افزایش می یابد. دلیل دیگر بالاتر بودن قیمت گاواهن در برخی برندها نسبت به بقیه، معروفیت بیشتر در بین کشاورزان و بهره برداران می باشد که منجر می شود تقاضای بیشتری برای آنها در بازار وجود داشته باشد.

قیمت گاوآهن

شکل 4. مقایسه قیمت گاوآهن چهار خیش توسط تولیدکنندگان مختلف

در این مقاله قیمت دو مورد از گاوآهن های پر مصرف در بازار یعنی قیمت گاو آهن سه خیش و قیمت گاوآهن چهار خیش توسط تولیدکنندگان مختلف مورد مقایسه قرار گرفتند که نتایج آنها شبیه هم بود و نشان داد که قیمت گاوآهن محمدزاده بیشترین قیمت را نسبت به بقیه دارد. این مقایسه در مورد قیمت انواع گاواهن ها هم می تواند انجام شود ولی پیش بینی این است که در دیگر مقایسه برندها در قیمت هایی مثل قیمت گاوآهن برگردان دار دو طرفه، قیمت گاوآهن سه خیش ارتشی، قیمت گاوآهن تک خیش، قیمت گاوآهن بشقابی، قیمت گاوآهن شش خیش، قیمت گاوآهن سه خیش رومانی، قیمت گاوآهن تراکتور و قیمت گاوآهن پنج خیش هم این نتیجه صادق باشد و اگر برندهای ذکر شده تمام این محصولات را تولید کنند، لیست قطعات آهنگری خراسان یا لیست قیمت گاوآهن محمدزاده بالاتر از دیگران باشد. یعنی به طور مثال قابل پیش بینی است که قیمت گاوآهن برگردان دار دو طرفه محمدزاده بیشترین قیمت را نسبت به بقیه برندها دارد.

قیمت گاوآهن

شکل 5. گاوآهن چهار خیش یکطرفه.

راه های تشخیص کیفیت گاوآهن

البته همانطور که اشاره شد کیفیت گاوآهن های مختلف به راحتی قابل تشخیص نیست بلکه در حین کار و یا با آزمایش دقیق مشخص می شود.گاوآهن دو ویژگی خاص دارد که بر کیفیت آن تأثیرگذار است، که در آزمون های عملی یا با تست های آزمایشگاهی قابل تشخیص هستند. اول اینکه با توجه به فشارها و نیروهای زیادی که در حین کار به گاوآهن وارد می شود بسیار مهم است که شاسی آن و پایه ها مقاومت و استحکام بالایی داشته باشد تا دچار پیچیدگی یا تاب برداشتن نشود. دوم اینکه سایش و مقاومت به سایش در قطعات سایشی گاوآهن بسیار حائز اهمیت است و این موضوع علاوه بر اینکه بعد از مدتی کار تعیین می شود در آزمایشگاه هم با انجام تست های سختی می توان به مقدار سختی قطعات دست یافت.
در مجموع شرکت بنوان با بهره گیری از کادری متخصص در زمینه ادوات کشاورزی، آماده است تا مشاوره های لازم را به کشاورزان و بهره برداران این حوزه بدهد. همچنین میتوانید برای راهنمایی قیمت و خرید گاواهن ها از جمله قیمت گاوآهن سه خیش قربان زاده یا قیمت گاوآهن سه خیش قربان محمدزاده با مشاوران ما تماس داشته باشید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد