پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

تعمیرات و نگهداری بیل های لودری

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

تعمیرات و نگهداری بیل های لودری

تعمیرات و نگهداری بیل های لودری

بیل لودری وسیله ای است که تراکتور شما را به یک لودر تبدیل می کند تا بتوانید بوسیله آن مواد مختلف را بارگیری و جابجا کنید.
این بیل ها برای انواع تراکتورهای تک و جفت در مدل های سه جک و چهارجک، تک فشار و جفت فشار، ساده و بازودار تولید می شوند.
اکثر این بیل ها به همراه سیستم کامل هیدرولیک از جمله مخزن، فیلتر، پمپ، شیر و شلنگ ها مورد استفاده قرار می گیرند، اما در بعضی تراکتورها مثل 399 که 5 خروجی هیدرولیک دارد، می توان از هیدرولیک خود تراکتور برای بیل لودری استفاده کرد.

مقدمه
بیل های لودری تراکتوری به عنوان یکی از ادوات بسیار پرکاربرد در کشاورزی و دامپروری شناخته می شوند. بیل های لودری به کمک توان هیدرولیکی می توانند کارها سنگین را انجام دهند و برای بار کردن مواد سنگین و انتقال بار به کار گرفته می شوند. به طور خاص برای بار کردن خاک، سنگ و کود در کشاورزی به طور متداول از بیل های لودری تراکتوری استفاده می شود. برای این نوع بیل های لودری تراکتور اسامی دیگری مثل فرانت لودر تراکتوری و بیل تراکتوری هم وجود دارد که بین کشاورزان و بهره برداران رایج است.
لازم به ذکر است بیل های لودری که جزء محصولات سایت بنوان می باشد، بیل های لودری هستند که جدا توسط بعضی تولید کنندگان ادوات کشاورزی ساخته شده و به تراکتورهای موجود در ایران بسته می شود و در نتیجه بعد از اتصال، قابل جدا کردن از تراکتور هم می باشد. هر مدل از تراکتورهای موجود چون شاسی و اجزای متفاوتی دارند، دارای بیل لودری متفاوتی هم می باشد که توسط تولید کنندگان متناسب با آن ساخته می شوند. به طور مثال بیل لودری تراکتور فرگوسن 399 با بیل لودری 285 کاملا متفاوت است.
بیل های لودری یا فرانت لودر ها دارای یک سری اجزاء می باشند که عبارتست از؛ شاسی یا آهن آلات بیل، جک های بیل لودری، پمپ هیدرولیک، شیرهای هیدرولیک، مخزن، باکت، بازو، اتصالات و شیلنگ های هیدرولیک.

تعمیرات و نگهداری بیل های لودری

بیل های لودری برای یک مدل تراکتور هم براساس اجزا و متعلقات هیدرولیک، با هم تفاوت دارند. این تفاوت های بر اساس تعداد جک، دو طرفه یا یک طرفه بودن جک، بازودار یا تعادلی بودن آن می باشد. بر همین اساس انواع بیل های لودری از قبیل بیل لودری بازودار تعادلی، بیل تراکتوری سه جک یا چهار جک، بیل های لودری تک دیفرانسیل و جفت دیفرانسیل و امثالهم تقسیم بندی می شوند. یکی از موارد بسیار مهم تعمیرات و نگهداری بیل های لودری می باشد. بیل های لودری به جهت اینکه از سیستم هیدرولیک استفاده می کنند به نگهداری و تعمیرات مهمی نیاز دارند که البته عموما مشابه با نگهداری و تعمیرات سیستم های هیدرولیک می باشد. در ادامه به برخی از موارد مهم در تعمیرات و نگهداری بیل های لودری اشاره می شود.

خالی کردن جک بیل لودری

اگر که دکل بیل لودری رو بالا بردید و بدون اینکه به لیور یا شیر دست بزنید، دکل پایین بیاد، به اصطلاح خالی کردن جک بیل لودری گفته می شود. خیلی از کشاورزان با بوجود اومدن این مشکل، فکر میکنند که ایراد از پکینگ های جک هیدورلیک است. اما جالبه بدونید که اگر شیر هیدرولیک (لیور) هیچ نشتی ای نداشته باشد، حتی اگر پکینگ ها هم خیلی خراب باشند، باز هم جک ها خالی نمی کنند. این موضوع به این دلیل هست که حجم روغن موجود در دو طرف پیستون جک به یک اندازه نیست و قسمتی که شافت جک نیست، حجم روغن تقریبا دوبرابر طرف دیگر می باشد. بنابراین برای عبور روغن از یک طرف پیستون به طرف دیگر در صورت خرابی پکینگ ها، باید جا هم برای تمام روغن برگشتی وجود داشته باشد. تعمیرات و نگهداری بیل های لودری

فشارشکن بیل لودری

در بیل های لودری و به طور کل هر سیستم هیدرولیک، قطعه ای وجود دارد به نام فشارشکن. فشارشکن وظیفه دارد زمانی که فشار سیستم هیدرولیک به هر دلیلی از حد استاندارد خودش بالاتر رفت، وارد عمل شده و فشار سیستم را تا حد استاندارد پایین نگه دارد. در بیل های لودری فشارشکن روی شیر هیدرولیک یا لیور بسته می شود. اکثر فشارشکن ها قابل تنظیم می باشند یعنی به وسیله آنها می توان مقدار فشار حداکثر سیستم را تنظیم کرد. در بیل های لودری این فشار بین 175 تا 200 بار می باشد. گاهی اوقات مشکلی برای شیر فشار شکن پیش می آید و باعث میشود که بیل به درستی عمل نکند. از علائم خرابی این قطعه میشود به اُفت قدرت و پایین امدن سرعت بیل و همچنین داغ شدن بیش از حد روغن هیدرولیک اشاره کرد. البته وجود هرکدام از ایرادات فوق به این معنی نیست که ایراد حتما از فشارشکن باشد، بلکه یکی از دلایل آن، خرابی شیر فشار شکن است. گاهی گیرکردن یک پلیسه یا ذره کوچک در فشارشکن باعث به وجود آمدن این مشکلات میشود و با باز کردن و تمیز کردن شیر فشارشکن، به راحتی می توان این مشکل را حل کرد.

لرزش بیل لودری

اگر هنگام بالا رفتن بوم، بیل لودری لرزش دارد، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله:
  1.  خرابی پمپ: اگر یک یا چند تا از پیستون های پمپ مشکل داشته باشند، روغن به طور منظم به جک ها نمی رسد و در نتیجه باعث لرزش می شوند. درست همانند موتور خودرویی که 3 کار می کند.
  2.  کم بودن روغن هیدرولیک: قبل از باز کردن پمپ، بهتر است موارد ساده تر را در ابتدا بررسی کنید. یکی از این موارد، مقدار روغن موجود در مخزن هیدرولیک است که اگر کم باشد، موجب لرزش بیل می شود.
  3.  کثیف بودن فیلتر: اگر فیلتر داخل مخزن هیدرولیک بیش از حد کثیف باشد، روغن به خوبی به پمپ نمی رسد و موجب لرزش بیل می گردد.
  4.  گرفتگی لوله و شلنگ های مکش پمپ: وجود گرفتگی در مسیر ورودی روغن به پمپ، موجب می گردد روغن به اندازه کافی به پمپ نرسد.
  5.  روغن غیر استاندارد: اگر روغن برای آب و هوای منطقه شما استاندارد نباشد و بیش از حد سفت باشد، روغن به راحتی جریان نمی یابد و در نتیجه به اندازه کافی به پمپ نمی رسد. برای بررسی این موضوع کافی است شلنگ مکش را از روی پمپ باز و مشاهده کنید آیا روغن به راحتی از شلنگ خارج می شود یا خیر.
تعمیرات و نگهداری بیل های لودری

بیل لودری با پمپ یا بدون پمپ؟

بیل های لودری ادواتی هستند که به تراکتور متصل می شوند و عملکرد لودر رو برای تراکتور فراهم می کنند. یعنی به این وسیله شما می تونید خاک و سایر مصالح رو همانند لودر جابجا و بارگیری کنید. از آنجایی که بیل لودری با تعدادی جک هیدرولیکی کار می کند، پس نیاز به یک سیستم هیدرولیک دارد، یعنی روغن هیدرولیک و مخزنی برای آن، شیر هیدرولیک (لیور) و پمپ هیدرولیک. اما از انجایی که تراکتورها هم دارای سیستم هیدرولیک می باشند که برای اتصال و به کار گیری ادوات جک دار استفاده می شود، آیا امکان دارد از همان سیستم هیدرولیک برای حرکت بیل لودری استفاده کرد؟ یا حتما باید یک سیستم هیدرولیک مجزا برای آن نصب کرد؟ برای جواب به این سوال اول باید ببینیم تراکتور چه امکاناتی به ما میدهد. مثلا تراکتور 285 فقط یک خروجی هیدرولیک دارد که با اهرم بازوها کار می کند، یا 475 سه خروجی دارد و فقط دوتای آن با اهرم جدا کنترل میشود. برای کار کردن بیل لودری، باید دو مجموعه خروجی هیدرولیک برای جک های دوطرفه داشته باشیم، یعنی 4 خروجی هیدرولیک. این نوع خروجی در تراکتورهایی مثل 399 و 800 وجود دارد و امکان دارد بدون اتصال پمپ، شیر و مخزن جدا، بیل لودری را به تراکتور متصل کرد. نکته ای که وجود دارد آن است که وقتی بیل را به هیدرولیک خود تراکتور متصل می کنیم، سرعت عملکرد جک های بیل کمتر می شود، اما اگر سیستم هیدرولیک جدا برای آن وصل بشود، سرعت آن بیشتر شده و عملکرد بهتری دارد. برای همین هم وقتی بخواهیم با بیل لودری زیاد کار کنیم، بهتره سیستم هیدرولیک جدا برای آن ببندیم، وگرنه برای کار کم و کوچیک، سیستم هیدرولیک خود تراکتور کفایت میکند. ناگفته نماند که روی تراکتورهای 285 و 475 هم با اضافه کردن شیر هیدرولیک، امکان پذیر است که بیل لودری را به هیدرولیک تراکتور متصل کنیم. در واقع اگر تراکتور دو خروجی داشته باشد می توان به آن بیل سه جک یا چهار جک نصب کرد ولی واقعا سرعت کاری بیل پایین می آید چون این تراکتورها دارای دبی هیدرولیک پایینی می باشند. در صورت وجود دو خروجی هیدرولیک برای تراکتور، دو خروجی را به ورودی و خروجی شیر هیدرولیک وصل می کنیم و از سوراخ ها یا پورت های شیر به سمت جک ها خروجی می گیریم.

خطر انفجار شیر هیدرولیک

یکی موارد پرکاربرد در تعمیرات و نگهداری بیل های لودری بحث تعویض شیرها می باشد. اگر قصد تعویض شیر هیدرولیک مربوط به بیل های لودری، که به آن مقسم یا لیور هم می گویند را دارید، حتما هنگام نصب، دقت کنید شلنگ های ورودی و خروجی شیر را اشتباه وصل نکنید، اگر این نکته را رعایت نکنید، احتمال دارد شیر هیدرولیک شما بترکد و دچار انفجار شود. در اکثر شیرهای موجود در ایران، قسمت ورودی ، در سمت چپ شیر واقع شده است، اما در بعضی شیرهای دیگر مثل شیر روکت، ورودی شیر در سمت راست قرار دارد. این موضوع ممکن است باعث شود بعضی افراد، بدون توجه به تغییر جهت ورودی و خروجی روی شیر جدید، شلنگ های ورودی و خروجی را اشتباه ببندند و شیر هیدرولیک آن ها بترکد. در تمام شیرهای هیدرولیک، قسمت ورودی شیر، همان طرفی است که فشارشکن وجود دارد، و شلنگی که از پمپ می آید، به این قسمت وصل می شود که روی قسمت ورودی شیرها، علامت P نیز درج شده است. اما در طرف مقابل، قسمت خروجی شیر وجود دارد که با علامت T مشخص شده است، و شلنگی به آن متصل می شود که به مخزن روغن وصل می گردد.

روغن مناسب برای بیل لودری

روغن مورد استفاده برای بیل های لودری ، روغن هیدرولیک است. روغن هیدرولیک هم مانند روغن موتور دارای ویژگی های مختلفی است که دو ویژگی غلظت و کیفیت بیشترین اهمیت را دارند. استاندارد غلظت روغن هیدرولیک iso vg است که بعد از آن یک عدد نوشته می شود. هرچه این عدد بزرگتر باشد، غلظت (سفتی) روغن بیشتر است. سه غلظت رایج از روغن هیدرولیک، 32، 46 و 68 می باشند. در مورد کیفیت نیز سه سطح کیفیت رایج عبارتند از HL، HLP و HVLP که در آنها HL کمترین و HVLP بیشترین کیفیت را داراست. اینکه ما در این انواع غلظت و کیفیت کدام را انتخاب کنیم، بستگی به اجزاء هیدرولیک استفاده شده دارد و سازنده دستگاه مشخص می کند چه روغنی مناسب دستگاه است. البته استفاده از روغن با کیفیت بالاتر از توصیه سازنده، مشکلی برای دستگاه بوجود نمی آورد .
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد