پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

تعمیرات و نگهداری شیرهای هیدرولیک

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

تعمیرات و نگهداری شیرهای هیدرولیک

تعمیرات و نگهداری شیرهای هیدرولیک

شیرهای هیدرولیک تقریباً در هر سیستم هیدرولیک یافت می شوند. در یک کاربرد هیدرولیک یک شیر به عنوان یک سوئیچ عمل می کند و تعیین می کند که مایع باید در کجا جریان داشته باشد تا بتواند دستگاه های دیگر در سیستم مانند موتورهای هیدرولیک و محرک ها را راه اندازی کند. چیزی که ما در شرکت تخصصی ادوات و قطعات صنعتی و کشاورزی بنوان درک می کنیم این است که زمان از کار افتادن یا زمان کار نکردن ادوات و ماشین آلات هیدرولیکی یک خسارت بزرگ برای صاحبان و مالکان است. وقتی شیرهای هیدرولیک شما آنطور که باید، کار نمی کنند، کل عملیات شما را کند می کند، بحث تعمیرات و نگهداری شیرهای هیدرولیک اهمیت پیدا می کند، چون ممکن است که برای مدت طولانی شمار را با هزینه یا خسارت مواجه می سازد. همانطور که تقریباً در مورد تمام اجزای هیدرولیک وجود دارد، شیرها در برابر سایش داخلی آسیب پذیر هستند. شیرها تلرانس‌های محکم و دقیقی روی اجزای داخلی دارند تا روغن نتواند از فاصله بین آنها نشت کند، اما این قطعات سفت و دقیق نیز می‌توانند مسئول سایش باشند. با گذشت زمان، حرکت ثابت باعث فرسودگی اجزای داخلی می‌شود که اجازه می‌دهد روغن به داخل نشت کند و عملکرد سایر اجزای سیستم را کاهش دهد.

تعمیرات و نگهداری شیرهای هیدرولیک

انواعی از شیرهای هیدرولیک در تراکتورها و ادوات کشاورزی استفاده می شود. این شیرها شامل شیر هیدرولیک تک دسته، شیر هیدرولیک دو دسته همزمان، شیر هیدرولیک دو دسته غیر همزمان، شیر زیر صندلی و … می باشد.

استفاده از شیر هیدرولیک مناسب با توجه به نیازهای کاربردی که از توان هیدرولیکی در جاهای مختلف وجود دارد، ضروری است. خطاهای رایج برنامه که باید اجتناب شود به شرح زیر است:

 • یکی از اشتباه های رایج در اتصالات شیرها آن است که برای درز بندی و آب بندی از نوار تفلون به جای درزگیر یا آب بند های مخصوص لوله های انتقال سیال استفاده شود که دقت کنید از واشر یا آب بند استفاده کنید.
 • در سیستم هیدرولیک مرکز بسته حتما باید از شیر کنترل جهت مرکز بسته استفاده کنید و برعکس استفاده نشود.
 • متقابلا در مدار هیدرولیک مرکز باز هم از شیر کنترل جهت مرکز باز استفاده شود و به هیچ عنوان از شیر هیدرولیک مرکز بسته به کار نبرید.
 • یکی از اشتباهات رایج هم استفاده از شیر سه راهه برای جک دو طرفه و همچنین شیر چهارراهه برای جک یک طرفه می باشد که باید از این مورد هم خودداری کرد.
 • در صورتی که نیاز بود فشار کاری فشار شکن تغییر کند. حتما به کاتالوگ و توصیه های سازنده مراجعه کنید و همچنین از گیج فشار سنج برای تنظیم استفاده کنید.
 • هر جایی که شیر هیدرولیک را نصب می کنید، مطمئن شوید که فضا برای حرکت و کار کردن اهرم ها یا لیور شیر وجود دارد.
 • شیرهای هیدرولیک را همیشه جایی که می بندید دقت کنید که روی یک سطح صاف و قرص و محکم بسته شود و پس از بستن تکان نخورد و لق نباشد.

نکاتی که باید در شروع به کار شیرهای هیدرولیک رعایت کنید.

 • قبل از نصب شیر نو، شیر هیدرولیک را از نظر آسیب های احتمالی در حمل و نقل و جا به جایی بررسی کنید.
 • شیر را نصب کنید و اتصالات را سفت کنید. اتصالات لوله که بیش از حد سفت شده اند می توانند به پورت شیرها آسیب بزنند.
 • در صورت لزوم، با استفاده از روغن مناسب و تمیز، مخزن را پر کنید.
 • سیستم را راه اندازی کرده و نشتی ها را بررسی کنید. احتیاط: از دست برای بررسی نشتی ها استفاده نکنید.
 • در صورت نیاز، سیستم را هواگیری کنید.
 • به تدریج بار را افزایش دهید، نشتی، صداهای غیر عادی، اتصالات و غیره را چک کنید.

نگهداری شیرهای هیدرولیک

 1. در صورت لزوم فیلترهای هیدرولیک را به طور منظم تمیز و تعویض کنید.
 2. وجود آب در روغن، هوا در روغن (که به صورت کف ظاهر می شود) یا روغن سوخته (که بوی ترشی دارد) را بررسی کنید. در صورت لزوم مشکل را اصلاح کنید.
 3. سطح مخزن روغن را به طور مرتب بررسی کنید. در صورت نیاز محزن را پر کنید.

عیب یابی شیرهای هیدرولیک

یکی از موارد مهم و اساسی در بحث تعمیرات و نگهداری شیرهای هیدرولیک عیب یابی درست از خرابی است. دو مورد از مشکلات احتمالی در شیرهای هیدرولیک بدین شرح است؛

 • نشتی خارجی، نشتی خارجی یعنی نشت روغن از شیر به بیرون، ناشی از خرابی آب بندها را می توان با تعویض آب بند اصلاح کرد. اگر نشتی ناشی از ترک خوردگی بدنه شیر باشد نیاز به تعویض کامل شیر هیدرولیک است.
 • نشت داخلی بیش از حد، نشتی داخلی معمولاً به دلیل فرسودگی اسپول های شیر به وجود می آید. فرسودگی اسپول ها هم ناشی از وجود آلودگی در روغن هیدرولیک است.

تعمیرات یا خرابی شیر هیدرولیک

 • یکی از خرابی های متداول در شیرهای هیدرولیک بازرسی، تعمیر و تعویض قطعات آب بندی مانند واشر، اورینگ و … می باشد. با بررسی نشتی های که در شیر وجود دارد، متوجه می شوید که زمان تعویض این قطعات می باشد یا خیر؟
 • از دیگر تعمیرات شیرهای هیدرولیک بازرسی و تعویض قطعات یا اتصالات معیوب مانند پیچ، پیچ، واشر و سایر بست ها می باشد.
 • یکی از تعمیرات متداول شیرها بازرسی و سرویس اسپول های شیر می باشد.
 • دیگر تعمیر شیر هیدرولیک شامل تعمیر یا تعویض مجموعه های فنری معیوب است.

تعمیر گام به گام شیر هیدرولیک

اگر تا به حال به این فکر کرده اید که تعمیر شیر هیدرولیک دقیقا چگونه انجام می شود، در اینجا مراحلی وجود دارد که ما آن را برای شما توضیح می دهیم. در اینجا نحوه عملکرد آن به صورت گام به گام آمده است:

تعمیرات و نگهداری شیرهای هیدرولیک

الف- نوع شیر را تعیین کنید.

اولین کاری که باید در تعمیرات و نگهداری شیرهای هیدرولیک انجام دهید آن است که تعیین کنید که چه نوع شیری می باشد؟ شیر هیدرولیک یک اصطلاح بسیار گسترده است، و ما می‌توانیم به همه چیز از شیر بادامک گرفته تا شیر سروو که بسیار پیچیده‌تر است سروکار داشته باشیم. برای تعمیر و بازرسی هر نوع شیر هیدرولیک باید تجهزات مخصوص به آن را داشته باشید. حتی می توان نوع شیر را با جزئیات تعیین کرد. به طور مثال شیر هیدرولیک دو دسته همزمان است یا غیر همزمان؟

ب- قطعات شیر را از هم جدا کنید.

وقتی که فهمیدید با چه نوع شیری سر و کار دارید، اجزای آن شیر را از هم جدا کنید. در هنگام بازکردن به دنبال هر نوع نقص، سایش یا سایر مواردی باشید که می تواند باعث خرابی شیر شود. تمام جنبه های شیر را به دقت بررسی کنید تا بتوانید هر گونه مشکل احتمالی، از نشتی حلقه Oرینگ گرفته تا نوعی آلودگی که بر اسپول تأثیر می گذارد، را تشخیص بدهید.

پ- سیستم را برای تعیین منبع مشکل بررسی کنید.

چه مدت طول می کشد تا شیر خراب شود. به پیچیدگی شیر بستگی دارد، می‌توانید مطمئن باشید که اگر چیزی در شیر حرکت می‌کند یا می‌توان آن را جدا کرد، آن را جدا کرده و از نظر سایش یا آسیب بررسی کنید. برخلاف تصور رایج، اسپول، یعنی هسته شیر هیدرولیک شما، اغلب سالم است، به همین دلیل است که قبل از تعویض شیر، تعمیر شیر هیدرولیک را امتحان کنید. در اغلب موارد، مشکل یا مربوط به لوازم برقی داخلی است یا مربوط به آب بندی بد است.

ت- دوباره مونتاژ کنید و تست نهایی را انجام دهید.

هنگامی که تمام مشکلات را پیدا کردید، قطعات فرسوده یا آب بندهای لازم را جایگزین کنید و لوازم الکترونیکی و برقی را تنظیم کنید، همه آن ها را دوباره ببندید و تست کنید که شیرها درست کار کنند.

تعمیر یا تعویض: بهترین گزینه برای شیر هیدرولیک من کدام است؟

حتی مطمئن ترین و خوش ساخت ترین شیرهای هیدرولیک نیز می توانند فرسوده و خراب شوند. یک شیر آسیب دیده اغلب می تواند یک سیستم هیدرولیک را به طور کامل متوقف کند که باعث ایجاد مشکلات و آسیب به بازدهی کار بشود و هزینه های زیادی را ایجاد کند. بسیاری از کشاورزان سوال دارند که آیا نیاز به تعویض شیر هیدرولیک خود دارند یا اینکه تعمیر آن را انجام بدهند؟ هزینه های مربوط به تعمیر و تعویض شیرها می تواند گران باشد. اگر بتوانید با کسری از قیمت آن را تعمیر کنید، نمی خواهید برای خرید شیر جدید پول خرج کنید. به همین ترتیب، اگر تعویض کل شیر در درازمدت ارزان‌تر باشد، نمی‌خواهید هزینه تعمیرات را ادامه بدهید چون با ادامه تعمیرات چه بسا هزینه های آن از خرید شیر بیشتر می شود.

درباره بنوان

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد