پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

مزیت های استفاده از ماشین آلات کشاورزی

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

مزیت های استفاده از ماشین آلات کشاورزی

ماشین آلات کشاورزی چیست؟

ماشین آلات کشاورزی که به عنوان فناوری کشاورزی نیز شناخته می شود، ابزاری ضروری برای بهبود تولیدات کشاورزی است. این به کشاورزان کمک می کند تا محصولات بیشتری را در زمان کمتر و با کارایی بیشتر رشد دهند. ماشین آلات می تواند شامل هر چیزی از تراکتور و ماشین برداشت گرفته تا مخلوط کن خوراک دام یا از بین برنده علف های هرز در سطح زمین باشد. اگر شما چند کشاورز از صد سال پیش را به یک مزرعه مدرن بیاورید، از اینکه چقدر تجهیزات و فناوری در آن دخیل هستند شگفت زده می شوند. از تراکتورهایی که صدها هزار دلار هزینه دارند تا پهپادها و کمباین ها، تجهیزات مدرن در اکثر عملیات کشاورزی در سراسر جهان وجود دارد. ادوات و گاوآهن در کشاورزی چیز جدیدی نیست، اما با شروع انقلاب سبز، رونق فروش تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی، چهره کشاورزی را برای همیشه تغییر داد. قبل از دوران مدرن، کشاورزی یک فرآیند بسیار کار فشرده بود. ده ها نفر مجبور شدند در مزارعی کار کنند که اکنون ممکن است فقط یک کشاورز برای مدیریت آن نیاز داشته باشد. یک نوآوری کلیدی که منجر به این افزایش بهره وری می شود، کشاورزی مکانیزه است. ماشین‌های پیشرفته و وسایل نقلیه موتوری مانند تراکتور جایگزین ابزار دستی و استفاده از حیوانات برای کشیدن ادوات کشاورزی شدند.
اگر به کشاورزان صد سال پیش برگردیم، مزارع آنها چگونه بود؟ اگر فقط به مزارع نگاه کنید، احتمالاً تفاوت چندانی با هم ندارند: ردیف‌هایی از محصولاتی که به طور مرتب کاشته شده‌اند، نوآوری از انقلاب کشاورزی دوم. زمانی که به نحوه کاشت آن محصولات، نحوه نگهداری و نحوه برداشت آنها نگاه می کنید، تفاوت فاحش ظاهر می شود. این کشاورزان احتمالاً از حیوانات برای کشیدن گاوآهن و بذرکارها استفاده می کردند و از خانواده هایشان می خواستند از مزرعه عبور کنند و علف های هرز را قطع کنند و آفات را بکشند. کشاورزی در بسیاری از نقاط امروز به لطف مواد شیمیایی کشاورزی و کشاورزی مکانیزه که از انقلاب سبز بیرون آمد، متفاوت به نظر می رسد. در ادامه به برخی از ویژگی های کشاورزی مکانیزه پرداخته می شود.

مزیت های استفاده از ماشین آلات کشاورزی

گذشته از ابزارهای سنتی مانند داس و بیل، ماشین‌های مزرعه مدرن عملکردهای متعددی دارند که کاشت، داشت و برداشت مزارع را آسان‌تر می‌کنند. ماشین ها یا ادوات از سیستم‌های مرتب‌سازی و نوار نقاله خودکار گرفته تا وسایل نقلیه خودران که فرآیندهای کارخانه را نظارت و بهینه‌سازی می‌کنند، را شامل می‌شوند. علاوه بر این، برخی از مدل‌های پیشرفته دارای فناوری سنجش پیشرفته هستند که به کشاورزان اجازه می‌دهد تا رسیدن محصول و سطح حاصلخیزی خاک را بسیار دقیق‌تر از بازرسی دستی تشخیص دهند.

در نهایت، این پیشرفت های تکنولوژیکی به کشاورزان در سراسر جهان این قدرت را داده است که زمین های خود را موثرتر و کارآمدتر از هر زمان دیگری کشت کنند. استفاده از ماشین های کشاورزی مناسب می تواند حتی یک قطعه زمین کوچک را با موفقیت بی سابقه ای قابل مدیریت کند.

مزیت های استفاده از ماشین آلات کشاورزی چیست؟

مهم ترین مزایای سرمایه گذاری در ماشین آلات کشاورزی به شرح زیر است:

 • تکنیک های موجود را بهبود می بخشد

شیوه‌های مکانیزاسیون کشاورزی باعث بهبود احیای زمین، کاهش فرسایش خاک و کارآمدتر شدن سیستم‌های آبیاری شده است. به طور مثال، کولتیواتورهای متصل به تراکتور به صاف کردن خاک، پر کردن گودال ها و حذف علف های هرز کمک می کنند که همگی به افزایش میزان استفاده از زمین و جلوگیری از فرسایش خاک کمک می کنند. مکانیزاسیون به تغییر وضعیت کلی کشاورزان در مناطق روستایی کمک می کند و همچنین زمان و تلاش آنها را کاهش می دهد. استفاده از ماشین آلات کشاورزی همه کاره مانند روتیواتور، کولتیواتور، دیسک ها، کمباین و غیره وابستگی به نیروی کار را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و از سوی دیگر کیفیت زندگی کشاورزان را بهبود می بخشد. تجهیزات مدرن مزرعه مانند کمباین به کشاورز کمک می‌کند تا غلات تمیزتر و باکیفیت‌تری را در حداقل زمان بدست آورد که می‌تواند به سرعت در بازار به فروش برسد.

 • بهره وری مزرعه را برای تجاری سازی افزایش می دهد

مکانیزاسیون کشاورزی در درجه اول جایگزین کشاورزی معیشتی در قدیم شده است که باعث افزایش بهره وری و عملکرد محصول می شود. در کشاورزی معیشتی، کشاورزان فقط غذای کافی برای تغذیه خود یا خانواده خود را تولید می کنند. در همین حال، مکانیزاسیون، کشاورزان تجاری را قادر می سازد تا مواد غذایی بسیار بیشتری برای کسب درآمد و سود تولید کنند. استفاده از مواد شیمیایی، انواع بهتر و بذرهای غنی تر و ماشین آلات کشاورزی بهبود یافته نیز به افزایش تولید کمک می کند. تولید نیز با کمک مکانیزاسیون بهره وری نیروی کار را تا حد قابل توجهی بالا برده است. هنگامی که صحبت از پرورش غذا برای جمعیت فزاینده در سراسر جهان می شود، تنها مکانیزاسیون می تواند به صاحبان مزارع کمک کند تا محصولات و غلات را برای برآورده کردن نیازهای غذایی برای تأمین جمعیت زیادی برآورده کنند.

 • اثرات کمبود نیروی کار یا انسانی را از بین می برد

در سال های اخیر بسیاری از مردم در مناطق روستایی به دلیل مشاغل بیشتر به شهرها نقل مکان کرده اند. اما این امر مزارع را بدون کارگر کافی رها کرده است. کارگران مزرعه دیگر نیازی به کار سخت ندارند زیرا ماشین‌ها برخی از کارهای کشاورزی را انجام می‌دهند. با استفاده از ماشین آلات کشاورزی در شیوه های کشاورزی، نیاز نیروی انسانی به حداقل می رسد.

مزیت های استفاده از ماشین آلات کشاورزی

 • زمین بیشتری را برای محصولات کشاورزی ایجاد می کند

با استفاده از فرآیند مکانیزاسیون می توانیم از زمین به نحو احسن استفاده کنیم. ماشین‌ها می‌توانند زمین‌هایی را که ممکن است قبلاً استفاده نشده باشد، قابل کشت بسازند. این به ما امکان می دهد تا انواع بیشتری از محصولات را پرورش دهیم.

مکانیزاسیون باعث افزایش کارایی و سرعت عملیات کشاورزی می شود. کشاورز که قبلاً می توانست نیم هکتار زمین را با دو اسب در روز شخم بزند، اکنون می تواند چهار هکتار در روز را با استفاده از تراکتور شخم بزند. با کمک ادوات مزرعه هر قطعه زمینی که برای کشاورزی استفاده نشده باشد می تواند به راحتی به یک مزرعه مولد تبدیل شود و در نتیجه استفاده مناسب از زمین انجام شود.

مزیت های استفاده از ماشین آلات کشاورزی

در ادامه یک سری از مزیت های استفاده از ماشین آلات کشاورزی به صورت تیتروار ارائه می شود.

 • هزینه نیروی کارگری را کاهش می دهد.
 • درآمد کشاورز را افزایش می دهد.
 • کاهش هزینه های تولید
 • کیفیت و کمیت محصولات بهبود یافته است
 • این اطمینان حاصل می کند که فعالیت های مزرعه در سریع ترین زمان ممکن انجام و به پایان می رسد.
 • این باعث صرفه جویی در زمان و تلاش می شود که می تواند در جاهای دیگر استفاده شود.
 • خطرات سلامتی و حوادثی را که ممکن است در هنگام استفاده از ابزار رخ دهد کاهش می دهد.
 • باعث می شود کار کمتر خسته کننده شود.
 • این امر کشاورزی را در مقیاس بزرگ ترویج می کند که باعث افزایش تولید می شود.
 • کارگران را تشویق می کند تا در مشاغلی که انجام می دهند متخصص شوند، مانند اپراتورهای ماشینی که در ابزارهایی که با آنها کار می کنند متخصص می شوند.
 • کشاورزان را تشویق می‌کند تا با هم کار کنند و به آنها اجازه می‌دهد پول خود را برای خرید ابزار جمع کنند و به نوبت از آنها استفاده کنند. این آنها را به هم نزدیکتر می کند.
 • این باعث صرفه جویی در هزینه های نیروی کار، ضایعات، اشتباهات و مواد غذایی می شود که بد می شود، که به معنای پول بیشتر در جیب شماست.

مواردی از مظاهر کشاورزی مکانیزه در ادامه ذکر می گردد.

 1. تراکتور

هیچ ماشین کشاورزی به اندازه تراکتور در همه جا موجود نیست. تراکتور در هسته خود وسیله نقلیه ای است که قدرت کشش بالایی را در سرعت های آهسته فراهم می کند. اولین تراکتورها چیزی بیشتر از یک موتور و چرخ‌هایی با فرمان بودند، اما امروزه ماشین‌هایی پیشرفته با محاسبات پیشرفته هستند. تراکتورها عمدتاً برای کشیدن گاوآهن هایی که خاک را می کارند و تجهیزات کاشت بذر استفاده می شود. قبل از اختراع موتورها، حیوانات یا انسان ها مجبور بودند وسایل مزرعه را جابجا کنند. موتورها بسیار قدرتمندتر از انسان یا حیوانات هستند، بنابراین آنها بسیار سریعتر و کارآمدتر کار می کنند.

 1. ماشین برداشت کمباین

گاهی اوقات فقط به عنوان کمباین شناخته می شود، کمباین ها برای برداشت محصولات مختلف طراحی شده اند. کلمه “ترکیب” از این واقعیت ناشی می شود که چندین عملیات را همزمان انجام می دهد که در غیر این صورت جداگانه انجام می شوند. اولین کمباین‌ها در انقلاب کشاورزی دوم به وجود آمدند، اما پیشرفت‌های فناوری در طول انقلاب سبز باعث شد که آنها حتی برای تولید انبوه مؤثرتر و در دسترس‌تر باشند. کمباین‌های امروزی ماشین‌های فوق‌العاده پیچیده‌ای هستند که ده‌ها حسگر و رایانه در آن‌ها برای اطمینان از بهترین عملکرد یکپارچه شده‌اند.

 1. سمپاش

سمپاش‌ها که اغلب با تراکتور استفاده می‌شوند، مواد شیمیایی کشاورزی مانند آفت‌کش‌ها و کودها را در مزرعه توزیع می‌کنند. سمپاش های فعلی محصول دارای حسگرها و رایانه های داخلی هستند که می توانند میزان سمپاشی مواد شیمیایی کشاورزی را تغییر دهند و حتی بدانند که آیا یک منطقه قبلاً مواد شیمیایی کشاورزی کافی دریافت کرده است یا خیر. این نوآوری امکان استفاده موثر از آفت کش ها را فراهم می کند که همچنین خطرات زیست محیطی ناشی از استفاده بیش از حد را به حداقل می رساند.

مزیت های استفاده از ماشین آلات کشاورزی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد