پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

اشتباهات رایج در نگهداری و سرویس ماشین های کشاورزی

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

اشتباهات رایج در نگهداری و سرویس ماشین های کشاورزی

اشتباهات رایج در نگهداری و سرویس ماشین های کشاورزی

آیا سابقه شما در زمینه ماشین آلات سنگین خیلی جالب نبوده و کمی مشکوک است؟ به طور مثال، اگر کلید یک کمباین کاملاً جدید را به دست آورید بعد از یک فصل کار، دود کمباین را بلند می کنید، و تحت فشار خس خس کند؟ اگر چنین است، مانند بسیاری از کشاورزان در سراسر جهان، ممکن است برای نگهداری تجهیزات خود به مشاوره نیاز داشته باشید و از یک سری اشتباهات رایج در نگهداری و سرویس ماشین های کشاورزی اطلاع داشته باشید.
یک فرضیه وجود دارد که ماشین آلات کشاورزی بادوام هستند و در هر شرایط نگهداری، عمر طولانی دارند. اما این فرضیه چقدر دقیق است؟ درست است که ادوات کشاورزی برای کار در شرایط سخت ساخته شده است، تعدادی از اشتباهات در تعمیر و نگهداری تراکتور و ادوات کشاورزی وجود دارد که باید بدانید تا مزرعه خود را فعال نگه دارید و در هزینه خود صرفه جویی کنید.

اشتباهات رایج در نگهداری و سرویس ماشین های کشاورزی که باید از آنها اجتناب کرد

1- استفاده بیش از حد از ماشین آلات

هر ماشینی، چه ادوات و ماشین آلات کشاورزی و چه بقیه، اگر دائما با حداکثر کارایی و با فشار بالا کار کند، دوام نخواهد آورد و دچار مشکل نخواهد شد. همانطور که شما نمی توانید یک ماشین جدید بخرید و همیشه با حداکثر سرعت آن را رانندگی کنید، سپس انتظار داشته باشید که مشکلی نداشته باشد، چطور انتظار دارید که این کار را با تجهیزات کشاورزی انجام دهید؟
ماشین‌آلات باید درست کمتر از حداکثر سطوح عملکردی و حداکثر فشار خود کار کنند. اگر یک عملیات نیاز به حالت سبک تری دارد، برای حفظ یکپارچگی دستگاه به آن تغییر وضعیت دهید و بگذارید استراحت کند. همچنین باید از کاربرد ماشین‌آلات برای کارهایی که برای آنها طراحی نشده‌اند، اجتناب کنید.اشتباهات رایج در نگهداری و سرویس ماشین های کشاورزی

2- روغن و روان کننده استفاده نمی کنید

تراکتور و ادوات کشاورزی دارای تعدادی قطعات هستند که نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند و بخش عمده ای از این نگهداری ها شامل روغن کاری است. روغن کاری تجهیزات شما عمر ماشین آلات گران قیمت شما را افزایش می دهد.
اصطکاک یکی از عوامل اصلی آسیب و تعمیرات تجهیزات مزرعه است. روانکاری یک کار ساده و سریع است که اصطکاک بین قطعات را کم می کند. روغن کاری را در راس برنامه نگهداری خود قرار دهید. با انجام این کار، کارکردهای روزمره، فرسودگی و استهلاک ماشین آلات خود را کاهش می دهید.

3- برای زمستان آماده شوید

استفاده از ادوات در زمستان با استفاده از آن در تابستان تفاوت زیادی دارد. سرما می تواند ماشین آلات را ویران کند و زمین یخ زده و همچنین انگشتان یخ زده شما باعث می شود، حتی کارهای معمولی را بسیار سخت انجام دهید. شما باید بر این اساس، آمادگی لازم را داشته باشید.
قبل از فرا رسیدن زمستان، مطمئن شوید که تمام سرویس ها و تعمیرات اساسی دستگاه شما انجام شده است. تجهیزات را تمیز کنید، و سایر مایعات را جایگزین کنید. اگر تجهیزات تخصصی مانند قطعات سمپاش دارید، ممکن است نیاز به تعمیر و نگهداری تخصصی بیشتری داشته باشند.
اگر خیلی خوش شانس هستید، ممکن است در زمستان به ادوات خود نیاز نداشته باشید یا کلا از تجهیزات جایگزین استفاده کنید. در این صورت، مطمئن شوید که تجهیزات شما به درستی در یک ساختمان یا انبار نگهداری می شود. با پوشاندن آن با برزنت و محکم کردن آن، اطمینان حاصل کنید که آب و باران به داخل آن نفوذ نمی کند.

4- ذخیره سازی نامناسب

کمباین ها و کاشت ها می توانند گرد و غبار و زباله هایی ایجاد کنند که جوندگان را جذب می کند. جوندگان سیم ها را می جوند بعلاوه خود گرد و غبار می تواند در اتصالات الکتریکی اختلال ایجاد کند.
هنگامی که آنها زباله ها را می خورند، سیم ها و مهر و موم ها را می جوند، و در نهایت مجبور می شوید برای مهار برق و این چیزها پول خرج کنید.

توصیه می شود ماشین‌آلات را در فضای بسته انبار کنید و اطراف همه اتصالات الکتریکی و سایر مناطق حساس را قبل از پارک کردن تمیز کنید. هوای فشرده و استفاده از پمپ باد برای تمیز کردن بهتر و ایمن تر از آب است.

اشتباهات رایج در نگهداری و سرویس ماشین های کشاورزی

5- اشتباهات تعمیر و نگهداری تجهیزات و تمیز کردن

تمیز کردن انواع تجهیزات، در مزرعه اغلب به نظر یک کار بی پایان است و کسی به خاطر آن از شما تشکر نمی کند. به محض تمیز کردن شما، در هر فرصتی گل و لای روی تراکتور، کمباین و ماشین آلات ایجاد می شود. بنابراین ممکن است تعجب کنید که چرا باید زحمت بکشید.
باقی ماندن گل و لای و خاک روی ماشین های کشاورزی می تواند به مرور زمان پوسته را پوسیده کند، به خصوص اگر حاوی ترکیبات کودی یا خود کود باشد. علاوه بر این، زباله ها و کثیفی که وارد موتور می شوند می توانند منجر به مشکلات و خرابی فوری آن شوند. در نهایت، قطعات حساسی مثل قطعات الکتریکی ممکن است خیلی سریع مختل شوند و خطراتی را ایجاد کنند.
البته جلوگیری از این مشکل دشوار است و با توجه به اینکه ماشین آلات بیشتری به صورت الکترونیکی کنترل می شوند، رایج تر می شود. با این حال، تمیز کردن گرد و غبار و آلودگی اطراف کانکتورها می تواند کمک کند. هنگام تمیز کردن، به جای آب از هوای فشرده استفاده کنید تا رطوبت از سیم ها دور بماند.

6- عدم تعویض قطعات فرسوده

یکی از اشتباهات رایج در نگهداری و سرویس ماشین های کشاورزی این است که در یک مزرعه که تراکم عملیات زیاد است و ادوات بیکار نمی شوند، نادیده گرفتن قطعات فرسوده در صورتی که هنوز کار می کنند بسیار وسوسه انگیز است. توقف برای جایگزینی آنها فقط به معنای زمان است و زمان هم به معنی پول است. با این حال، این فرضیه یک اقتصاد کاذب است.
در برخی مواقع، دستگاه به طور ناگهانی متوقف می شود و کار را لنگ می کند، بنابراین شما فقط مشکل را به تعویق می اندازید. علاوه بر این، بسیاری از قطعات شکسته به دلیل نقص در یک بخش اتصال ایجاد می شود. بنابراین پرداختن به مشکل در حال حاضر، به شما اجازه می دهد تا یک بازرسی کامل انجام دهید، همه قطعات را به یکباره تعویض کنید، و در کل زمان کمتری را صرف کنید.

7- مسائل مربوط به آب و هوا

کار در شرایط مرطوب و گل آلود می تواند به ادوات فشار وارد کند. به عنوان مثال، استفاده از مواد خیس و سخت در کمباین می‌تواند شفت‌ها را بشکند یا دستگاه را وصل کند، که سپس به همه چیز از زنجیر نقاله تغذیه‌کننده گرفته تا شفت و یاتاقان‌ها و قرقره‌ها فشار وارد می‌کند. در تراکتورها، گلی که بین چرخ‌های دوتایی بسته می‌شود، می‌تواند منجر به سایش زودرس دیواره‌های لاستیک پس از خشک شدن گل شود.
در حالی که اجتناب از این شرایط دشوار است، اما درک مسائل مربوط به آب و هوا می تواند شما را در مورد مشکلاتی که باید جستجو کنید هشدار دهد.

8- نادیده گرفتن سیگنال های هشدار

چراغ‌های اخطار روی صفحه‌نمایش به دلایلی وجود دارند، اغلب علائمی را نشان می‌دهند که باید برطرف شوند، مانند فشار هیدرولیک پایین، دمای موتور بالا یا محوری که نمی‌چرخد. با این حال، اغلب این سیگنال ها نادیده گرفته می شوند و منجر به خرابی ماشین آلات می شود.
نکته اصلی این است که آن را بررسی کنید.

9- عدم نگهداری سوابق

هنگام نگهداری از تجهیزات مزرعه خود، باید بودجه تجهیزات مزرعه را که شامل هر گونه رسید و فاکتور برای تعمیر و نگهداری است، نگه دارید. همچنین باید بر اساس یک برنامه زمان بندی شده باشد، بنابراین می دانید چه زمانی تجهیزاتی برای بررسی مجدد یا تعویض قطعات آماده است.
این به چند روش به شما کمک می کند. در صورت فروش ماشین آلات، می توانید سابقه خدمات آن را نشان دهید. شما همچنین اگر ماشین آلات باعث تصادف یا آسیب شود، سابقه ای برای اهداف بیمه دارید.

اشتباهات رایج در نگهداری و سرویس ماشین های کشاورزی

10- کارکنان آموزش دیده

صرف نظر از اینکه کسب و کار شما کوچک یا بزرگ است، آموزش کارکنان خود در مورد نحوه کارکرد و نگهداری صحیح ماشین آلات باعث افزایش طول عمر و کارایی آن می شود. در یک عملیات شلوغ و پرکار، وقت گذاشتن برای جلسات آموزشی ممکن است سخت باشد. با این حال، برای تجهیزات شما سود سهام پرداخت می کند.
هنگامی که کارکنان نحوه کار با ماشین‌آلات را می‌دانند و به نیازهای احتمالی تعمیر و نگهداری توجه می‌کنند. این مسأله، می تواند هفتگی یا روزانه باشد، که در آن دستگاه ها نگهداری، تمیز و برای مشکلات احتمالی بررسی می شوند.

11- ارتقاء خیلی سریع

در حالی که صرفاً یک اشتباه تعمیر و نگهداری نیست، ارتقاء و بهبود سریع تجهیزات شما دامی است که بسیاری از کشاورزان در آن دام می افتند. به خصوص برای کشاورزانی که تازه شروع به کار کرده اند، داشتن جدیدترین و بهترین تجهیزات لزوماً مساوی با افزایش سود نیست. اگر هنوز در حال پرداخت وام برای تجهیزات قبلی هستید، این می تواند به مشکلات زیادی منجر شود و توصیه می شود ادوات قبلی را با جدیدتر جایگزین نکنید.
در عوض، باید تجهیزات فعلی خود را در شرایط عالی نگه دارید و روی رشد و افزایش سرمایه تمرکز کنید. اطمینان حاصل کنید که هر قسمت از زمین شما به طور کامل استفاده می شود. اگر شروع به تلاش برای مدیریت موثر هر اینچ از زمین خود می کنید، باید به فکر ارتقای تجهیزات باشید.

12- نخواندن کتابچه راهنمای اپراتور

گفته می شود که «بعضی از کشاورزان حتی کتابچه راهنمای مالک را باز نکرده اند. ” در حالی که بیشترین چیزی که آنها باید بدانند در آن گفته شده است” و این یکی از اشتباهات رایج در نگهداری و سرویس ماشین های کشاورزی می باشد.
دفترچه های راهنمای مالک همه چیز را از چک لیست های تعمیر و نگهداری گرفته تا دستورالعمل های کالیبراسیون را پوشش می دهد. اکثر مشکلات در بخش عیب‌یابی بررسی می‌شوند تا کشاورزان بتوانند بدون نیاز به منتظر ماندن برای تکنسین، مشکلات را خودشان برطرف کنند.

13- یک برنامه زمانی ایجاد کنید

به طور خلاصه، یک برنامه تعمیر و نگهداری منظم طراحی کنید، در حالی که از تجهیزات خود مراقبت و نگهداری کنید. اگر از اشتباهات تعمیر و نگهداری تجهیزات ما اجتناب کنید، ماشین آلات شما عمر طولانی تری خواهند داشت و در زمان و هزینه صرفه جویی می کنند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد