پشتیبانی آنلاین
۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲+
پشتیبانی آنلاین

  +۹۸۹۱۵۴۶۰۲۰۲۲

خاکورزی عمودی

اشتراک گذاری:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Pinterest
print
امتیاز این مطلب:
5/5

خاکورزی عمودی

خاکورزی عمودی

اگرچه مفهوم خاکورزی عمودی چند دهه است که مطرح شده است، هنوز سردرگمی زیادی در مورد اینکه خاکورزی عمودی دقیقاً چیست وجود دارد. این واقعیت که به نظر می رسد هر سازنده ای کمی متفاوت به آن می پردازد کمکی نمی کند. بنابراین، برای کمک به رفع هرگونه سردرگمی، برداشت ما از خاکورزی عمودی در اینجا آمده است:

چگونه شروع شد؟

خاکورزی عمودی در اواخر دهه 1990 شروع شد، زمانی که مهندسان کشاورزی در داکوتای جنوبی در آمریکا، نتوانست کاشت بهاره را کامل کنند، زیرا چیزی شبیه یک تشک ضخیم از بقایای دانه سویا، در سبک کشت بی خاکورزی، مانع از خشک شدن خاک مرطوب زیر آن می‌شد. به نظر می‌رسید که هیچ یک از محصولات خاک‌ورزی موجود در بازار به خوبی از پس این وضعیت بر نمی‌آیند، بنابراین یک ادوات جدید با دو دسته از تیغه‌های دیسکی برشی که در راستای مسیر، حرکت می‌کنند، ایجاد شد تا بقایای آن را بریده و بستر بذر را خشک کند. ادوات جدید کی تواند شروع یک تحول بزرگ در خاک‌ورزی بهاره و پاییز را قم بزند.

خاکورزی عمودی

ویژگی ادوات خاکورزی عمودی

خاکورزی عمودی به عنوان ادواتی تعریف می شود که در یک صفحه عمودی وارد خاک و خارج می شود. این بدان معناست که بشقاب های مقعر یا هر تیغه دیگری که یک خط مستقیم حرکت را در خاک حفظ نمی کند، خاک ورزی عمودی واقعی نیست زیرا آنها خاک را به صورت افقی حرکت می دهند، که می تواند اثرات منفی مانند کف سخت و لکه گیری ایجاد کند. در واقع خاکورزی عمودی فقط در حالت عمودی کار می کند و هیچ گونه تقعر یا انحرافی به یک سمت ندارد تا خاک را به یک سمت پرتاب کند.
خاک ورزی عمودی برای برش و اندازه گیری بقایای خاک مفید است، در حالی که آن را با خاک مخلوط می کند. این به تبدیل باقیمانده به مواد آلی برای خاک های سالم تر کمک می کند. همچنین می تواند به گرم و خشک شدن بستر بذر در بهار کمک کند تا محیط کاشت یکنواخت تر و پذیراتر ایجاد شود.
بعلاوه، خاک ورزی عمودی واقعی، مانند برش شیشه عمل می کند، یعنی خاک را یک رد یا ترک ایجاد می کند تا به طور طبیعی خاک شکسته شده و شکاف بردارد. این شکستگی به از بین بردن لایه های خاک کمک می کند تا ریشه ها بتوانند مشخصات خاک را آزادانه تر برای دسترسی به مواد مغذی و رطوبت جستجو کنند. همچنین مسیری را برای ورود رطوبت به خاک فراهم می کند. مسیر رطوبت به‌ویژه در بالای تپه‌ها مفید است و به آن‌ها کمک می‌کند تا بارندگی را جذب کنند.
بسته به نیاز کشاورز، ادوات خاکورزی عمودی اغلب می تواند با تیغه های مختلف مجهز شود. برای مثال تیغه های مستقیم بهترین خواص برش را دارند اما خاک زیادی را جابجا نمی کنند. تیغه های موج دار یا کنگره ای برای کسانی که خواهان حرکت بیشتر خاک هستند در دسترس است.

خاکورزی عمودی

عملکرد خاکورزی عمودی

بسته به نیاز کشاورز، ابزار خاکورزی عمودی اغلب می تواند با تیغه های مختلف مجهز شود. برای مثال تیغه های مستقیم بهترین خواص برش را دارند اما خاک زیادی را جابجا نمی کنند. تیغه های موج دار یا توربو برای کسانی که خواهان حرکت بیشتر خاک هستند در دسترس است.
با وجود تمام مزایا، خاک ورزی عمودی برای همه مناسب نیست. گاهی اوقات بقایای سنگین و سایر شرایط با خاکورزی تهاجمی تر و شدیدتر بهتر مدیریت می شود که باعث حرکت بیشتر خاک و افزایش دفن بقایا در پایان مزرعه می شود. خاک ورزی عمودی همچنین برای از بین بردن علف های هرز ریشه عمیق ایده آل نیست، بنابراین ممکن است برای عملیات کشاورزی ارگانیک و سایر عملیات کشاورزی که به کنترل مکانیکی علف های هرز متکی هستند، عملی نباشد.
با این حال، برای عملیات کشاورزی که در آن خاک‌ورزی عمودی مناسب است، بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که با استفاده از آن، عملکرد افزایش یافته است. ناگفته نماند، بسیاری از کشاورزانی که از خاک‌ورزی معمولی به خاک‌ورزی عمودی روی آورده‌اند، فرسایش خاک بسیار کمتری را نیز تجربه می‌کنند. این یک برد برد برای مزرعه و سلامت خاک شما است.
کشاورزان تلاش می کنند تا ساختار سالم را فصل به فصل حفظ کرده و در عین حال سودآوری عملیات خود را حفظ کنند. مفهوم “کشاورزی عمودی واقعی” در مزرعه، یک رویکرد مبتنی بر سیستم را ارائه می دهد که بر سلامت خاک تمرکز دارد بدین معنی که کار کردن روی خاک یا خاکورزی به صورت عمودی برای جلوگیری از ایجاد لایه های فشرده و سخت خاک در عمق های مختلف.

خاکورزی عمودی

استفاده از تکنیک‌های خاک‌ورزی افقی مانند گاوآهن ها یا گاوآهن بشقابی می‌تواند اثر معکوس داشته باشد و منجر به ایجاد لایه‌های تراکمی شود که رشد ریشه گیاه و دریافت مواد مغذی را محدود می‌کند و در نتیجه، پتانسیل عملکرد را کاهش می‌دهد. لایه‌های متراکم می‌توانند بر میزان رطوبت و راندمان زهکشی خاک تأثیر منفی بگذارند و همچنین تأثیر مخربی بر موجودات مفید مانند کرم‌های خاکی و میکروارگانیسم‌ها داشته باشند.
همانطور که از اسم آن مشخص است، خاکورزی عمودی، منافذ عمودی را ایجاد می کند که امکان حرکت آب را در سطح خاک فراهم می کند و به ریشه ها آزادی کامل می دهد. بعلاوه، روش‌های خاک‌ورزی عمودی واقعی، مشخصات خاکی یکنواخت و نامحدود ایجاد می‌کند که در آن گیاه می‌تواند یک سیستم ریشه سالم و عمیق ایجاد کند که به آن امکان می‌دهد به طور کامل به ذخایر مواد مغذی و رطوبت خاک دسترسی داشته باشد و به عملکرد بالاتر در هنگام برداشت کمک کند. رویکرد “خاکورزی عمودی واقعی” همچنین به اهمیت مدیریت موثر بقایا، توسعه و حفظ تراکم خاک ثابت و ایجاد بستر بذر ایده آل می پردازد.

مزایای خاکورزی عمودی

در اقتصاد کشاورزی امروزی، تولیدکنندگان باید از هر مزیتی بهره مند شوند. مطالعات مختلف نشان داده‌اند که خاک‌ورزی عمودی می‌تواند به تولیدکنندگان در دستیابی به محصول بالاتر کمک کند. در یک مطالعه پنج ساله، ذرت خاک‌ورزی عمودی 12.7 واحد در هکتار بیشتر از آنهایی که با روش‌های خاک‌ورزی مرسوم کاشته شده بودند، بازده داشت. بدون لایه‌های تراکم برای محدود کردن رشد گیاه، گیاهان آزادند تا رشد کنند و این فرصت را دارند که مواد مغذی بیشتری را از خاک دریافت کنند و به عملکرد بالاتر کمک کنند.

خاکورزی عمودی

بدون موانع ایجاد شده توسط روش‌های خاک‌ورزی مرسوم، سیستم‌های ریشه آزادند حرکت می کنند تا شکوفا شوند. این رشد ریشه اجازه می دهد تا نقاط دسترسی بیشتری برای ریشه فراهم شود تا مواد مغذی خاک و آب را جذب کند که ضرورت بالایی برای سلامت محصول ایده آل و عملکرد بالاتر دارد. یک پایه ریشه محکم همچنین به گیاهان کمک می کند تا در دوره های خشکسالی و بادهای شدید مقاومت کنند. با وجود یک سیستم ریشه بسیار توسعه یافته، محصولات برای سازگاری و تحمل شرایط نامساعد آماده¬تر هستند و از عملکرد و محصول شما محافظت می کنند.
برای آماده شدن برای فصول خشک، خاک باید قادر به جذب و ذخیره آب باشد، در غیر این صورت گیاهان قادر به رشد نخواهند بود. حتی زمانی که آب کافی در دسترس باشد، لایه‌های تراکم باقی‌مانده از خاک‌ورزی معمولی می‌تواند باعث به دام افتادن آب شود و نتواند به ریشه‌های گیاهان برسد، یا ممکن است آب در لایه‌های خاک جمع شود و دانه‌ها یا محصولات مستقر را در آب غرق یا خفه کند. با از بین بردن لایه های متراکم با ابزار خاک ورزی عمودی، آب به صورت راحت در سراسر خاک توزیع شده و تا زمانی که نیاز باشد ذخیره می شود.
تولیدکنندگان و کشاورزان دائما به دنبال راه هایی برای صرفه جویی در زمان، صرفه جویی در منابع، کاهش هزینه ها و افزایش سود هستند. خاک‌ورزی عمودی می‌تواند به تولیدکنندگان کمک کند تا به نتایجی دست یابند، مانند یک بستر صاف و هموار در یک پاس، که باعث صرفه‌جویی در زمان تولیدکنندگان و هزینه‌های سوخت می‌شود. در طول زمستان، روش‌های خاک‌ورزی عمودی می‌تواند به خاک کمک کند تا رطوبت و مواد مغذی را حفظ کند و بازده برداشت را افزایش دهد و درآمد بیشتری در جیب کشاورز ایجاد کند.
از آنجایی که کشاورزان برای درآمد خود به زمین تکیه می کنند، انتخاب روش های کشاورزی و خاکورزی که منابع طبیعی ما را حفظ می کند، سودمند است. برای جلوگیری از فرسایش خاک، خاک ورزی عمودی خاک سطحی را با بقایا پوشش می دهد و به حفظ آن کمک می کند. این عمل همچنین تجزیه را تشویق می کند و مواد مغذی طبیعی را به خاک باز می گرداند. به طور مشابه، خاک قادر خواهد بود آب را در صورت نیاز حفظ و توزیع کند.

تحقیقات در این زمینه

پروژه ای تحقیقاتی در دانشگاه آیووا در آمریکا روی این موضوع اجرا شد. این پروژه در مزرعه تحقیقاتی و نمایشی جنوب شرقی یک پروژه چهار ساله بود که برای بررسی اثرات عملکرد سیستم های خاکورزی عمودی در مقایسه با سیستم های معمولی و بدون خاک ورزی در ذرت و سویا طراحی شد. در سال های اخیر علاقه فزاینده ای به سیستم های خاک ورزی عمودی وجود داشته است، بنابراین هدف از این پروژه جمع آوری اطلاعات در مورد این سیستم های مختلف کشت بود.
نتایج عملکرد نشان می‌دهد که تنها تفاوت‌های کوچکی به دلیل سیستم‌های مختلف خاک‌ورزی وجود دارد که در جداول 1 و 2 نشان داده شده است. به طور متوسط اندکی بیشتر از سه سیستم دیگر بازده داشت. با این وجود، به طور متوسط، هیچ تفاوت عمده ای برای چهار سیستم خاکورزی در دانه سویا وجود نداشت. البته احتمالا اگر در یک بازه طولانی تر و به صورت جامع تر و با در نظر گرفتن خصوصیات خاک و کیفیت آن اجرا شود، به نتایج بهتر و کامل تری برسند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 اظهار نظر
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درباره بنوان

گروه بازرگانی بنوان یک تیم حرفه ای است که با توجه به اهمیت توسعه مکانیزاسیون در حوزه صنعت ادوات کشاورزی و حاکمیت وضع نابسامان در این حوزه که اغلب ناشی از سوء رفتار برخی از تولید کنندگان و توزیع کنندگان سود جو، که آن هم متاثر از به روز نبودن دانش کشاورزان و عدم رسیدگی کافی مسئولین به این امر مهم می باشد، ورود به عرصه توزیع ادوات کشاورزی کرده است.

بنوان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین مقالات

در خبرنامه ما عضو شوید

با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار و تخفیف ها زودتر از دیگران آگاه میشوید.

سبد خرید
Facebook Email Instagram YouTube Pinterest linkedin WhatsApp WhatsApp Telegram
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد